Reklama

Milion złotych z ZDM trafi… do szkół

09/11/2020 19:48

Milion złotych zaoszczędził w tym roku Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Pieniądze te nie trafią jednak na remonty ulic, ale na oświatę.

230 tys. zł ZDM zaoszczędził na wynagrodzeniach, 50 tys. na składkach na ubezpieczenia społeczne oraz fundusz pracy i fundusz solidarnościowy, a ponad 700 tys. zł na usługach. Chodzi przede wszystkim o oszczędnościach w „akcji zima” w poprzednim sezonie.

Przy permanentnym braku pieniędzy na jakiekolwiek inwestycje drogowe i cięciu wydatków do minimum, milion złotych to bardzo istotna suma. Praktycznie nie ma sesji, żeby radni albo przedstawiciele zarządów osiedli nie zgłaszali potrzeb w swoich rejonach. Większość jednak spotyka się z odpowiedzią, którą można sprowadzić[paywall] do słów: „nie ma pieniędzy”.

Reklama

Ta sytuacja mocno zdziwiła radnych: Andrzeja Beresteckiego (PiS), Wojciecha Błachowicza (KO) i Janusza Zapotockiego (SLD). – Jak to możliwe, że przez cały rok zgłaszane są różne potrzeby drogowe, mieszkańcy apelują o poprawę czystości, a pieniądze zamiast na te cele, mają trafić do szkół? – pytali na sesji. J. Zapotocki stwierdził, że oświetlenie, czyste oraz dobrej jakości ulice i chodniki należą się mieszkańcom, ponieważ są utrzymywane z ich podatków.

Skarbnik miasta Monika Czuryk wyjaśniała, że budżet jest planowany jesienią i wielu kwestii nie dało się przewidzieć. W przypadku oświaty np. długo nie było wiadomo czy podwyżki dla nauczycieli wejdą w życie. – Oszczędzamy, na czym tylko możemy – powiedziała o trudnym spinaniu miejskich finansów.

Reklama

 

Subwencja oświatowa jest za niska

Prezydent Przemyśla przyznał, że najlepiej byłoby przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze z zarządu dróg właśnie na drogi. – Tylko skąd weźmiemy na oświatę, bo miasto dokłada do oświaty co najmniej kilkadziesiąt milionów co roku? Jak brzmi stare przysłowie: „tak krawiec kraje, jak mu materiału staje” – mówił.

– Stajemy przed faktem dokonanym, kiedy rząd o czymś decyduje, ale nie pyta się czy mamy na to pieniądze. Oszczędność pieniędzy z zimy nie była spożytkowana między innymi dlatego, żeby mieć pewien bufor bezpieczeństwa przed takimi decyzjami jak chociażby wrześniowe podwyżki, które nie zostały zabezpieczone w subwencji oświatowej – tłumaczył Wojciech Bakun.

Reklama

Zdaniem prezydenta takie zachowanie świadczy o tym, że on i jego współpracownicy podchodzą odpowiedzialnie do zarządzania, a nie martwią się wtedy, „kiedy już się mleko wyleje, nie przeciwdziałając i nie przewidując niektórych ruchów trochę wcześniej”. Zaznaczył, że utrzymanie szkół jest zadaniem własnym gminy i w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć pieniądze na wynagrodzenia dla nauczycieli.

A. Berestecki wypomniał z kolei prezydentowi i skarbnikowi, że już rok temu wskazywał, że na edukację zabraknie pieniędzy, ale spotkał się z zapewnieniem, że tak się nie stanie i wszystko jest dobrze wyliczone. Przyznał, że subwencja oświatowa jest za niska, ale – jak zauważył – nie dzieje się tak tylko za rządów PiS, ale identyczny problem był za czasów PO i innych formacji. Powiedział, że już od lat 90. panuje założenie, że 20 proc. kosztów oświaty ma spadać na samorządy, ale w rzeczywistości jest to większa część.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jprdl - niezalogowany 2020-11-09 21:20:30

    Bakun?Co?Do Nehrybki!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pozdrawiamserdecznie - niezalogowany 2020-11-09 21:51:03

    Bakun też zaoszczędził na mojej pensji 1.5 roku temu przez co teraz płaci mi Ferenc. Do zobaczenia w Przemyślu za 35 lat na emeryturze ???? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2020-11-09 22:11:28

    Znaki poziome na jezdni i PASY nie odmalowane ...Krzywe chodniki gdzie można sobie nogę złamać...Ulice w Przemyślu dalej bez asfaltu i chodnika...Niech sobie PREZYDENT MIASTA zrobi obchód po ulicach najpierw..Nauka zdalna w szkołach a PAN PREZYDENT zaoszczędzone pieniądze podatników na remonty dróg i ulic chce wydać na nauczycieli którzy prowadzą naukę zdalną co to ma być????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama