Milion złotych zaoszczędził w tym roku Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Pieniądze te nie trafią jednak na remonty ulic, ale na oświatę.
230 tys. zł ZDM zaoszczędził na wynagrodzeniach, 50 tys. na składkach na ubezpieczenia społeczne oraz fundusz pracy i fundusz solidarnościowy, a ponad 700 tys. zł na usługach. Chodzi przede wszystkim o oszczędnościach w „akcji zima” w poprzednim sezonie.
Przy permanentnym braku pieniędzy na jakiekolwiek inwestycje drogowe i cięciu wydatków do minimum, milion złotych to bardzo istotna suma. Praktycznie nie ma sesji, żeby radni albo przedstawiciele zarządów osiedli nie zgłaszali potrzeb w swoich rejonach. Większość jednak spotyka się z odpowiedzią, którą można sprowadzić[paywall] do słów: „nie ma pieniędzy”.
Ta sytuacja mocno zdziwiła radnych: Andrzeja Beresteckiego (PiS), Wojciecha Błachowicza (KO) i Janusza Zapotockiego (SLD). – Jak to możliwe, że przez cały rok zgłaszane są różne potrzeby drogowe, mieszkańcy apelują o poprawę czystości, a pieniądze zamiast na te cele, mają trafić do szkół? – pytali na sesji. J. Zapotocki stwierdził, że oświetlenie, czyste oraz dobrej jakości ulice i chodniki należą się mieszkańcom, ponieważ są utrzymywane z ich podatków.
Skarbnik miasta Monika Czuryk wyjaśniała, że budżet jest planowany jesienią i wielu kwestii nie dało się przewidzieć. W przypadku oświaty np. długo nie było wiadomo czy podwyżki dla nauczycieli wejdą w życie. – Oszczędzamy, na czym tylko możemy – powiedziała o trudnym spinaniu miejskich finansów.
Prezydent Przemyśla przyznał, że najlepiej byłoby przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze z zarządu dróg właśnie na drogi. – Tylko skąd weźmiemy na oświatę, bo miasto dokłada do oświaty co najmniej kilkadziesiąt milionów co roku? Jak brzmi stare przysłowie: „tak krawiec kraje, jak mu materiału staje” – mówił.
– Stajemy przed faktem dokonanym, kiedy rząd o czymś decyduje, ale nie pyta się czy mamy na to pieniądze. Oszczędność pieniędzy z zimy nie była spożytkowana między innymi dlatego, żeby mieć pewien bufor bezpieczeństwa przed takimi decyzjami jak chociażby wrześniowe podwyżki, które nie zostały zabezpieczone w subwencji oświatowej – tłumaczył Wojciech Bakun.
Zdaniem prezydenta takie zachowanie świadczy o tym, że on i jego współpracownicy podchodzą odpowiedzialnie do zarządzania, a nie martwią się wtedy, „kiedy już się mleko wyleje, nie przeciwdziałając i nie przewidując niektórych ruchów trochę wcześniej”. Zaznaczył, że utrzymanie szkół jest zadaniem własnym gminy i w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć pieniądze na wynagrodzenia dla nauczycieli.
A. Berestecki wypomniał z kolei prezydentowi i skarbnikowi, że już rok temu wskazywał, że na edukację zabraknie pieniędzy, ale spotkał się z zapewnieniem, że tak się nie stanie i wszystko jest dobrze wyliczone. Przyznał, że subwencja oświatowa jest za niska, ale – jak zauważył – nie dzieje się tak tylko za rządów PiS, ale identyczny problem był za czasów PO i innych formacji. Powiedział, że już od lat 90. panuje założenie, że 20 proc. kosztów oświaty ma spadać na samorządy, ale w rzeczywistości jest to większa część.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bakun też zaoszczędził na mojej pensji 1.5 roku temu przez co teraz płaci mi Ferenc. Do zobaczenia w Przemyślu za 35 lat na emeryturze ????
Znaki poziome na jezdni i PASY nie odmalowane ...Krzywe chodniki gdzie można sobie nogę złamać...Ulice w Przemyślu dalej bez asfaltu i chodnika...Niech sobie PREZYDENT MIASTA zrobi obchód po ulicach najpierw..Nauka zdalna w szkołach a PAN PREZYDENT zaoszczędzone pieniądze podatników na remonty dróg i ulic chce wydać na nauczycieli którzy prowadzą naukę zdalną co to ma być????
Ulica Bielskiego i Sybiraków to tragedia już drogi polne rolników są w lepszym stanie
Zapewne decyzja Prezydenta?nie ma kasy na oświatę,więc tak to wykombinował-a pieniądze mozna było wydać na remonty
Nie masz się czym chwalić wiadomo kto to jest ten ferenc
Chwalić może nie, ale w Rzeszowie można żyć na w miarę normalnym poziomie i bez problemu awansować. W Przemyślu takie rzeczy dostępne są jedynie dla znajomych. Każdemu bardziej ambitnemu polecam wyjazd bo jeżeli bazujecie tylko na swoim doświadczeniu i wiedzy to bez statusu chrześniaka księgowej (lub innej wyżej postawionej osoby) nie macie czego w Przemyślu szukać. Tylko potem niech nikt się nie dziwi że miasto wygląda jak wyglada.
Należy podziękować pisowi za niedofinansowanie oświaty w edukacji.Won pis
Zapewne dalsze komentarze Tomeczków Z. , Grzesiów L. , tego dużego buraka chyba Pan..., Maciusiów K. Andrzejków B. i innych gadów klepiących się po pleckach i ochy, achy.Szkoda, że tacy odważni nie byli jak kobiety strajkowały !!!HAHAH
A co mało dostali za 18 godzin tygodniowo to sobie przelicz mają drugie tyle co pracownik pracujący w budżetówce
I bardzo dobrze jestem nauczycielem i już czekam na tą kasę haha
dobrze ze za pas drogowy płaci sie jak za żniwo
Dobra metoda , fenomen to wymyślił , zabrać z jednej puli i przerzucić do innej , pod pozorem oszczędności . Brawo , ale niech ten Bakun lub jego ludzie pochodzą po chodnikach nie na Franciszkańskiej czy Kazimierza Wlk. ale nieco dalej poza ścisłym centrum zadupia , wtedy zobaczą jak to faktycznie wygląda. O obdartych z tynku kamienicach i domach , ulicach nie wspomnę bo to dla niego galaktyka. Hm , ot cały Przemyśl , wszędzie coś dostają jak np. Jarosław , remontują , poprawiają budują a w Przemyślu przesuwają jakieś zaskórniaki w ramach oszczędności i dalej dziadostwo i przykrywa dziadostwo , wstyd. Zobaczymy panie Bakun co wysiedzicie w fotelach czekając na mannę unijną czy funduszu zwanego norweskim po pademii jeśli w ogóle prędko minie , bo obiecywana dzisiaj szczepionka to na razie raczej w sferze fantazji czy marzeń sennych , zobaczymy jak nie będzie co i z czego przesunąć oczywiście księgowo. Ale na pocieszenie , jacy wyborcy taka "wadza" jaki pan taki kram. I znowu purpurowy klasyk " posmotrim- uwidim".
Bakun?Co?Do Nehrybki!
Bakun też zaoszczędził na mojej pensji 1.5 roku temu przez co teraz płaci mi Ferenc. Do zobaczenia w Przemyślu za 35 lat na emeryturze ????
Znaki poziome na jezdni i PASY nie odmalowane ...Krzywe chodniki gdzie można sobie nogę złamać...Ulice w Przemyślu dalej bez asfaltu i chodnika...Niech sobie PREZYDENT MIASTA zrobi obchód po ulicach najpierw..Nauka zdalna w szkołach a PAN PREZYDENT zaoszczędzone pieniądze podatników na remonty dróg i ulic chce wydać na nauczycieli którzy prowadzą naukę zdalną co to ma być????