Reklama

Miliony dla szpitala na Monte Cassino. Inwestycje dla ludzi. Ale to nie koniec...

21 grudnia miała miejsce inauguracja funkcjonowania zmodernizowanej, przystosowanej do najnowocześniejszych metod i obowiązujących standardów leczenia pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, połączona z oficjalnym otwarciem zmodernizowanego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii placówki na Monte Cassino.

– Zakład diagnostyki obrazowej zyskał dwa zupełnie nowe urządzenia. Pierwszym jest tomograf komputerowy. Do tej pory nasz szpital posiadał jeden tomograf, obsługujący cały powiat przemyski oraz miasto Przemyśl, a także przyległe powiaty, by wspomnieć choćby o Ustrzykach Dolnych. Jego zakup podyktowany był faktem, że przyjmujemy pacjentów z podejrzeniem i zarażonych koronawirusem, którzy mogą wymagać badania tomografii komputerowej. Obecnie wykonujemy około 50 badań tomografii komputerowej dziennie – wyjaśnił rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Paweł Bugira[paywall].

Koszt zakupu tomografu komputerowego wraz z wyposażeniem (i niezbędnymi pracami budowlanymi) wyniósł 2 mln 164 tys. 98 zł. Pieniądze na zakup urządzenia przez szpital zostaną „zwrócone” ze środków finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, w ramach unijnego projektu „Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie województwa podkarpackiego w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2”.

Reklama

Oprócz nowoczesnego tomografu komputerowego zakład diagnostyki obrazowej placówki na Monte Cassino „wzmocnił” także nowy rezonans magnetyczny do badania całego ciała. Koszt jego zakupu wraz z wyposażeniem (i niezbędnymi pracami budowlanymi) wyniósł 5 mln 924 tys. 620 zł, które zostaną pokryte w całości ze środków własnych szpitala. – Do tej pory nasz szpital dzierżawił mobilny rezonans magnetyczny, który był tylko i wyłącznie urządzeniem zastępczym na czas zakupu docelowego urządzenia – poinformował rzecznik prasowy szpitala P. Bugira.

Dzieją się tu rzeczy bardzo duże

21 grudnia br. oddany do użytku został zmodernizowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii przemyskiego szpitala. Remont polegał m.in. na przebudowie pomieszczeń, wykonaniu wentylacji mechanicznej, instalacji gazów medycznych i montażu kolumn oraz wykonaniu instalacji elektrycznych.  Całkowity koszt całego zadania wyniósł 3 mln 226 tys. 865 zł (dotacje wyniosły 2 mln 243 tys. 360 zł). Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Organ prowadzący, czyli Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, zakupił m.in.: 11 kardiomonitorów, 6 respiratorów stacjonarnych, 1 respirator transportowy, centralę monitorującą, 4 łóżka do intensywnej terapii, 11 materacy zmiennociśnieniowych, a także defibrylator, aparat RTG, aparat USG czy wózki reanimacyjne i anestezjologiczne. Wszystko kosztowało 1 mln 591 tys. 343 zł (235 tys. 766 zł to środki własne szpitala).

Reklama

Podczas uroczystego przecięcia wstęgi obecnych było wielu gości. Wszystko odbyło się jednak z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

– Chwalić się swoim jest łatwo, ale patrząc obiektywnie, dzieją się tu rzeczy bardzo duże. Fakt przygotowania tego szpitala na przyjęcie pacjentów covidowych jest słynny na cały kraj. Gotowość pani dyrektor, a przede wszystkim personelu będzie w naszej pamięci bardzo długo – powiedział obecny na ceremonii marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Powstanie transgraniczny oddział zakaźny

– Zakup przyczyni się do poprawy standardu leczenia chorych, zwiększy komfort pracy personelu oraz przyczyni się do zwiększenia dostępności usług medycznych. Ponadto, dzięki większej liczbie stanowisk intensywnej terapii, wpłynie na zwiększenie przychodów szpitala i poprawi bezpieczeństwo pacjentów z terenu powiatu przemyskiego oraz całego województwa podkarpackiego – stwierdziła dyrektor szpitala Barbara Stawarz.

Reklama

Na świetną współpracę i przygotowanie przemyskiego szpitala na przyjmowanie pacjentów z COVID-19 zwrócił uwagę Państwowy Podkarpacki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor. Z kolei wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch wspomniał o planowanej w szpitalu inwestycji, jaką jest stworzenie transgranicznego oddziału zakaźnego. Koszt został wstępnie oszacowany na 20 mln zł. Wniosek o dofinansowanie został jednogłośnie zaaprobowany przez zarząd województwa. Dotacja pochodziłaby z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wyremontowane pomieszczenia i nowe urządzenia poświęcił metropolita przemyski abp Adam Szal.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pacjent - niezalogowany 2020-12-31 12:01:56

    Jeszcze wymieńcie personel i będzie ok.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Azot - niezalogowany 2021-01-04 15:42:49

    Masz jakieś uwagi do pracy personelu pracującego przy TK i RM abderyto?! Wymień dzwońcu!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama