Kańczucki samorząd dopiął swego. W Łopuszce Wielkiej powstanie komfortowa przestrzeń do rekreacji na świeżym powietrzu i sportowej aktywności. Będzie ulokowana na działce po dawnej kopalni alabastru.
Dobre wiadomości dla mieszkańców miasta i gminy Kańczuga przekazała niedawno wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Wyraziła ona zgodę na przekazanie samorządowi działki położonej w miejscowości Łopuszka Wielka, która w zamyśle władz posłużyć ma do stworzenia kompleksu rekreacyjnego służącemu mieszkańcom.
– Jestem przekonana, że Kańczuga bardzo dobrze wykorzysta tę przestrzeń! – podsumowała.
– O to, by gmina mogła wejść w posiadanie liczącej przeszło 8 hektarów działki, zabiegałem praktycznie od 2018 roku. To teren po dawnej, niedziałającej już kopalni alabastru w Łopuszce Wielkiej (złoże alabastru eksploatowane było mniej więcej do początku lat 70.), którym zarządzała swego czasu spółka Kruszgeo. Potem teren został zalesiony. Teraz nadarzyła się okazja, by wrócić do tego tematu. Udało się podjąć pierwsze kroki, stąd moja niedawna wizyta w stolicy województwa, gdzie pani wojewoda podpisała stosowne zarządzenie w sprawie działki należącej do Skarbu Państwa. Jej decyzja była kluczowa. Zostało jeszcze parafowanie aktu notarialnego ze starostą przeworskim, który nasze plany zaopiniował pozytywnie, co będzie postawieniem przysłowiowej kropki nad „i” po tym, jak dokumenty z samorządu województwa spłyną do powiatu – mówi o szczegółach burmistrz Kańczugi Andrzej Żygadło.
– Z takiego obrotu sprawy jestem ogromnie zadowolony – dodaje.
Samorząd chce w maksymalnym terminie do 5 lat zagospodarować przekazany teren na cele turystyki i kultury fizycznej. Co to konkretnie oznacza dla mieszkańców. Na działce powstać mają tereny rekreacyjne wyposażone w urządzenia sportowe.
Obecnie działka jest mocno zakrzaczona, doprowadzenie jej do stanu pozwalającego na dalsze działania będzie wymagać trochę nakładów.
– Na tym terenie planujemy utworzyć park z wyznaczonymi trasami spacerowymi wraz z obiektami małej architektury, jak ławki, altany, wiaty piknikowe. Wyposażymy go też w sanitariaty i źródło wody pitnej, a dla najmłodszych powstanie plac zabaw. Myślę, że uda się stworzyć miejsce, które bardzo wkomponuje się w istniejący gminny szlak rowerowy, stąd pojawi się na nim także MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów) ze stacją naprawy rowerów i stacją ładowania urządzeń elektrycznych. Bardzo bym chciał, by powstał...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 40% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze