Minister Przemysław Czarnek gościł w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu 25 lutego.
Główne tematy rozmów były trzy: inwestycje w informatyzację szkół. współpraca Ośrodka Rozwoju Edukacji z wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli, zmiana systemu awansu zawodowego nauczycieli,
Szef resortu edukacji podsumował największą w historii Polski inwestycję w informatyzację naszych szkół – w 2022 roku 100% placówek przyłączono do szybkiego internetu, co kosztowało ok. 1,6 mld zł.
– Były głosy, które jednoznacznie wskazywały na to, że trzeba zmienić sposób kształcenia nauczycieli, bo nauczyciele muszą wiedzieć w jaki sposób obchodzić się z nowinkami technicznymi, jak je efektywnie stosować w edukacji dzieci i młodzieży. Muszą to mieć od samego początku – powiedział P. Czarnek.
Nie tylko nauczyciele są zainteresowani nowinkami technicznymi, podobnie uczniowie. Minister przypomniał, że młodzież uczy się je wykorzystywać w podróżujących po kraju Mobilnych Laboratoriach Przyszłości.
Mogą one dojechać do każdej szkoły i pokazać np. gogle VR służące do innowacyjnego nauczania historii. Z kolei film w technologii 3D „Kartka z Powstania” może przenieść nauczycieli i młodzież do Powstania Warszawskiego – jako jego uczestników.
– Nowoczesność polskiej szkoły dzisiaj, mówię to z pełną świadomością, jest tak zaawansowana, że nawet w niektórych szkołach czy krajach Europy Zachodniej nie mają takiego poziomu wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia jak u nas. Zadziwiali się tym Niemcy, Włosi czy Amerykanie – dodał.

P. Czarnek opowiadał też o systemie doskonalenia nauczycieli:
– Powinniśmy mieć zdecydowanie większe powiązanie między ORE a wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Na Podkarpaciu działa to znakomicie. Ujednolicenie tego systemu z całą pewnością wpłynie na jakość doskonalenia nauczycieli - powiedział szef MEiN.
Minister zapowiedział też pogłębioną reformę awansu nauczycielskiego i pytał uczestników spotkania o wskazówki, które mogą poprawić system.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Minister powinien się skupić na jednym : poziomie nauczania i to na każdym szczeblu. Po 30 lat reform /gimnazja,mundurki Giertycha itp/ poziom nauczania należy określić jako podły. Z obecnych szkół na ludzi wychodzą jedynie wybitnie uzdolnieni uczniowie a jest ich niewiele lub ci co nadrabiają i to mocno na korepetycjach. Szkoła zeszła na psy , chociaż to porównanie może te psy urazić.
Minister powinien się skupić na jednym : poziomie nauczania i to na każdym szczeblu. Po 30 lat reform /gimnazja,mundurki Giertycha itp/ poziom nauczania należy określić jako podły. Z obecnych szkół na ludzi wychodzą jedynie wybitnie uzdolnieni uczniowie a jest ich niewiele lub ci co nadrabiają i to mocno na korepetycjach. Szkoła zeszła na psy , chociaż to porównanie może te psy urazić.