Reklama

Minister Czarnek w Przemyślu: w niektórych krajach Europy Zachodniej nie ma takiego poziomu wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia jak u nas

Minister Przemysław Czarnek gościł w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu 25 lutego.

Główne tematy rozmów były trzy:  inwestycje w informatyzację szkół. współpraca Ośrodka Rozwoju Edukacji z wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli, zmiana systemu awansu zawodowego nauczycieli,





Szef resortu edukacji podsumował największą w historii Polski inwestycję w informatyzację naszych szkół – w 2022 roku 100% placówek przyłączono do szybkiego internetu, co kosztowało ok. 1,6 mld zł.

– Były głosy, które jednoznacznie wskazywały na to, że trzeba zmienić sposób kształcenia nauczycieli, bo nauczyciele muszą wiedzieć w jaki sposób obchodzić się z nowinkami technicznymi, jak je efektywnie stosować w edukacji dzieci i młodzieży. Muszą to mieć od samego początku – powiedział P. Czarnek.


Nie tylko nauczyciele są zainteresowani nowinkami technicznymi, podobnie uczniowie. Minister przypomniał, że młodzież uczy się je wykorzystywać w podróżujących po kraju Mobilnych Laboratoriach Przyszłości. 

Mogą one dojechać do każdej szkoły i pokazać np. gogle VR służące do innowacyjnego nauczania historii. Z kolei film w technologii 3D „Kartka z Powstania” może przenieść nauczycieli i młodzież do Powstania Warszawskiego – jako jego uczestników.

Reklama

– Nowoczesność polskiej szkoły dzisiaj, mówię to z pełną świadomością, jest tak zaawansowana, że nawet w niektórych szkołach czy krajach Europy Zachodniej nie mają takiego poziomu wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia jak u nas. Zadziwiali się tym Niemcy, Włosi czy Amerykanie – dodał.

P. Czarnek opowiadał też o systemie doskonalenia nauczycieli:

– Powinniśmy mieć zdecydowanie większe powiązanie między ORE a wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Na Podkarpaciu działa to znakomicie. Ujednolicenie tego systemu z całą pewnością wpłynie na jakość doskonalenia nauczycieli - powiedział szef MEiN.

Reklama


Minister zapowiedział też pogłębioną reformę awansu nauczycielskiego i pytał uczestników spotkania o wskazówki, które mogą poprawić system. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-02-27 19:54:52

    Minister powinien się skupić na jednym : poziomie nauczania i to na każdym szczeblu.  Po 30 lat reform  /gimnazja,mundurki Giertycha itp/    poziom nauczania należy określić jako podły.  Z obecnych szkół na ludzi wychodzą jedynie wybitnie uzdolnieni uczniowie a jest ich niewiele  lub ci co nadrabiają i to mocno na korepetycjach.   Szkoła zeszła na psy , chociaż to porównanie może te psy urazić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama