Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zatwierdził finalną wersję koncepcji utworzenia Komponentu Obrony Pogranicza w Wojskach Obrony Terytorialnej. W jego skład wejdzie 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej.
Koncepcja zakłada utworzenie wyspecjalizowanego komponentu wojskowego, którego głównym zadaniem będzie ochrona i wsparcie obronne polskich granic, w tym współdziałanie ze Strażą Graniczną. Nowa formacja będzie się składać z czterech brygad: 1. Podlaskiej Brygady OT, 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, 19. Nadbużańskiej Brygady OT i – jak już wspomnieliśmy – 20. Przemyskiej Brygady OT. Pierwsze prace nad powołaniem KOP rozpoczęły się w 2022 r. Wstępna gotowość bojowa KOP ma zostać osiągnięta w 2028 r., a pełna w 2032 r....
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 75% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze