Reklama

Ministerstwo nie chce „Rolnika”?

10/10/2020 11:12

Przejęcie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zespołu Szkól Ogólnokształcących Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie jest coraz mniej prawdopodobne. Ministerstwo negatywnie rozpatrzyło wiosek starostwa i choć władze nie ustają w staraniach o korzystną decyzję, wiele wskazuje na to, że szkołę średnią w Radymnie czekają ciężkie czasy.

O niekorzystnej dla „rolnika” decyzji jako pierwsza na ostatniej sesji rady miasta poinformowała Joanna Burbełło. Z korespondencji, którą prowadziła z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem wicemarszałka Piotra Pilcha i urzędu marszałkowskiego wynika, że szanse na to, że ZSOZiR zostanie szkołą resortową, są raczej nikłe, a obecna decyzja odmowna. – Propozycja przejęcia szkoły rolniczej w Radymnie przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi stała się w obecnym stanie rzeczy bezprzedmiotowa – pisze w dokumencie skierowanym do burmistrza i rady miejskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Szymon Giżyński[paywall].

 

Reklama

Infrastruktura, czystość kształcenia, Oleszyce

Z pisma wynika, że o odmowie zadecydowały trzy główne czynniki. Przede wszystkim szkoła ma niewystarczającą infrastrukturę. Od początku wiadomo było, że posiada mały areał pól uprawnych konieczny do realizacji programu kształcenia praktycznego. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach o jego poszerzeniu dyskutowały rady gminy wiejskiej i miejskiej Radymno. Ta ostania podjęła nawet uchwałę o przekazaniu na rzecz starostwa ponad 6 hektarów, które miałby zasilić stan posiadania radymniańskiego „rolnika”.

– Według mojej wiedzy ministerstwo wzięło pod uwagę tylko te grunty, które szkoła już posiadała, a areał miasta i powiatu został potraktowany jako ten, którym szkoła będzie dysponowała w chwili przejęcia przez MRiRW – twierdzi Marta Kurpiel, naczelnik wydziału oświaty w jarosławskim starostwie powiatowym. – Na etapie składania wniosku wypełniane były odpowiednie dokumenty aplikacyjne i areał miasta i powiatu zostały tam zamieszczone. MRiRW uznało, że ten areał powinien być dużo większy – dodaje. Nie mniej istotną kwestią są posiadane przez szkołę zbudowania. Ministerstwo uznało za najsłabszy element nieużywany od lat, popadający w ruinę budynek dawnej bursy. S. Giżycki podkreśla, że szkoła resortowa ma przyciągać uczniów z całego regionu, a stan jej posiadania powinien umożliwiać ich zakwaterowanie. Ponadto także część pozostałych budynków wymaga inwestycji, a to nie podnosi notowań radymniańskiego „„rolnika”.

Drugi z czynników, jakie które zadecydowały o odmowie, to brak zachowania tzw. czystości kształcenia rolniczego. Jak wiadomo, obecny zespól szkół powstał z połączenia szkoły rolniczej z Liceum Ogólnokształcącym im. Adam Mickiewicza w Radymnie, ale decydującym faktem jest po prostu potrzeba ciągłego poszerzenia oferty edukacyjnej szkoły, konieczna wręcz do zapewnienia placówce naboru, więc takie stanowisko ministerstwa można uznać za nieco krzywdzące.

Wreszcie na niekorzyść ZSOZiR w Radymnie zadziałała sieć przestrzenna placówek kształtowana przez ministerstwo. Już teraz prowadzi ono trzy szkoły w województwie podkarpackim, a wkrótce dołączy do nich szkoła rolnicza w Oleszycach, oddalona od Radymna o około 35 km. To z kolei sprawia, że w przypadku szkoły w Radymnie główna idea przyświecająca przejmowaniu przez ministerstwo placówek oświatowych, a więc racjonalizacja lokalizacji szkół kształcących rolniczo w poszczególnych regionach, traci rację bytu.

 

Reklama

Co dalej ze szkołą?

Takie pytanie zadaliśmy Marcie Kurpiel. Przede wszystkim pani naczelnik nie traci nadziei, że starania o przekształcenie ZSOZiR w Radymnie w szkołę resortową zakończą się sukcesem. – Nie potrafię kategorycznie odpowiedzieć, czy decyzja jest ostateczna – zauważa.

– Wiem, że starostwo podejmuje różne kroki w celu jej zmiany, zwłaszcza że nie ma żadnego granicznego terminu, w jakim ta decyzja musi być podjęta – dodaje. Niestety trzeba powiedzieć wprost, jeśli podejmowane działania nie przyczynią się do zmiany stanowiska ministerstwa i nie przyniosą oczekiwanego skutku, przyszłość szkoły średniej w Radymnie nie maluje się w optymistycznych barwach.

– W dobie niżu demograficznego i zmniejszającej się liczby uczniów szkół podstawowych nie tylko szkołę w Radymnie czekają trudne czasy. W każdym następnym roku jest coraz mniej absolwentów szkół podstawowych, a w 2023 roku nasze szkoły opuści podwójny rocznik. Trzeba się więc liczyć z dużymi trudnościami związanymi z satysfakcjonującymi naborami – ocenia M. Kurpiel. – Na pewno ważnym aspektem jest uruchamianie nowych zawodów odpowiadających potrzebom rynku pracy i duża mobilność w zakresie skutecznego przygotowywania uczniów do zdawania egzaminów zawodowych –– podkreśla, nie przesadzając jednak ostatecznie o losach szkoły. O tych zadecydują wyniki najbliższych naborów, choć przychylność starostwa także ZSOZiR się przyda.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-10-06 12:37:38

    Ministerstwu wystarczy, ze ma ministra i wiceministrów z sekretarkami, gabinetami samochodami i medialną chwałęA każda szkoła to wydatki,problemy, i zachwianie błogości ministerialnej.Jak tam mozna przeszkadzc wybrańcom w pełnieniu tak odpowiedzialnej funkcji.Niech miasto Radymno się wstydzi za swój wybryk ze szkołą 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Uczeń z ROLA - niezalogowany 2020-10-06 15:50:57

    Raczej wstyd i to ogromny powinien mieć urząd gminy Radymno a szczególnie wójt bo zwlekał z przekazaniem ziemi na rzecz szkoły.To właśnie on się przysłuży do likwidacji szkoły w Radymnie.Widocznie nie chce mieć konkurentow z ROLA  by przypadkiem jakiś absolwent nie był mądrzejszy od niego. Dlatego nie przekazał ziemi. A tak miało być pięknie .obiecał i wyszło jak zwykle w jego wykonaniu.Az szkoda że to pisowski wójt.a może już nie pisowski.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jan - niezalogowany 2020-10-07 19:58:40

    jesli nie chce to szkoły nie  bedzie, proste ,a może o to chodzi  nie ministerstwu a powiatowi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama