W dniach 6-7 maja b.r. w baskijskim San Sebastian (Hiszpania) gościła grupa przemyskich młodych muzyków, uczniów i nauczycieli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, z okazji dwunastej edycji Europejskiego Festiwalu Młodych Muzyków.
Organizatorem Europejskiego Festiwalu Młodych Muzyków jest Europejska Unia Szkół Muzycznych (European Music School Union-EMU). Jest to pozarządowa organizacja zrzeszająca krajowe stowarzyszenia szkół muzycznych w Europie. Jej członkami mogą być kraje unijne, a także spoza wspólnoty. W Polsce częścią EMU jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szkół Muzycznych z siedzibą w Przemyślu. Jego prezesem jest dr Antoni Guran, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Dwa lata temu stowarzyszenie gościło europejską konferencję EMU w Krasiczynie.

Rodzinna fotografia przemyskiej reprezentacji pod pomnikiem Don Kichota w San Sebastian.
Organizatorem Europejskiego Festiwalu Młodych Muzyków jest Europejska Unia Szkół Muzycznych (European Music School Union-EMU). Jest to pozarządowa organizacja zrzeszająca krajowe stowarzyszenia szkół muzycznych w Europie. Jej członkami mogą być kraje unijne, a także spoza wspólnoty. W Polsce częścią EMU jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szkół Muzycznych z siedzibą w Przemyślu. Jego prezesem jest dr Antoni Guran, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Dwa lata temu stowarzyszenie gościło europejską konferencję EMU w Krasiczynie.
Europejski Festiwal Młodych Muzyków (European Youth Music Festival) jest cykliczną imprezą, organizowaną za każdym razem w innym miejscu Europy. Jest to przegląd twórczości muzycznej młodzieży europejskiej, która podczas licznych koncertów prezentuje swoje umiejętności. Festiwal jest niezwykle zróżnicowany, ponieważ nie obowiązują na nim żadne regulaminy dotyczące doboru repertuaru. Każdy prezentuje to, co uznał za stosowne, a mnogość gatunków i form jest tak wielka, że wzajemnie przenikają się wpływy muzyki klasycznej, rozrywkowej, filmowej, jazzu itp.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu Polskę reprezentowała 60-osobowa grupa z przemyskiej szkoły muzycznej. Podczas dwudniowego pobytu dała dwa koncerty w miejscowościach Ordizia i Zizurkil. Chór i orkiestra prowadzona przez Antoniego Gurana wykonała Mszę Góralską Tadeusza Maklakiewicza z solistką Jadwigą Kot (sopran), Joanna Gibała-Szelążek odpowiadała za przygotowanie chóru. Podczas otwarcia i zamknięcia imprezy wszyscy uczestnicy wykonali wspólnie piosenkę napisaną specjalnie na ten cel przez Garazi Zabaleta Musikatu bizitza, utwór z tekstem wielojęzycznym. Na koncercie zamykającym festiwal na głównej scenie wystąpiła dwójka przemyślan Aleksandra Bernatek i Kacper Bator, którzy wraz z wybranymi przez organizatorów muzykami z różnych krajów wykonali wymienioną piosenkę festiwalową, a także inne utwory, w tym specjalnie zaaranżowany hymn europejski.
Wyjazd przemyskich artystów wsparty został przez znaczą ilość sponsorów, w tym prezydenta miasta Roberta Chomę. „Wartością dodaną” całego przedsięwzięcia był przejazd autokarem przez całą niemal Europę i sposobność zobaczenia wielu atrakcji turystycznych, w tym Brukseli, Paryża, Carcasonnes, Luksemburga i Schengen.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze