Reklama

Mój robot – jarosławski konkurs budowy i programowania robotów

22/06/2022 13:21

7 czerwca w jarosławskiej Szkole Podstawowej nr 7 im. Stanisława Staszica odbyła się piąta edycja konkursu „Mój robot”. To wydarzenie zrzeszające młodych entuzjastów programowania i robotyki. Jak się okazuje ta „inżynieryjna pasja”, mimo bardzo młodego wieku, towarzyszy uczniom od wielu lat. O tym, na czym polega konkurs, opowiadają sami uczestnicy.

– Przez cały rok szkolny przygotowujemy się do dzisiejszego konkursu. Budujemy robota z klocków lego. Do obu konkurencji mamy jednego – tłumaczy Filip, startujący w kategorii klas 4-6, który chodzi na zajęcia z robotyki w swojej szkole (SP nr 7) od zerówki.


– Jedną konkurencją jest sumo, czyli walka dwóch robotów oraz labirynt, do którego musimy[paywall] zaprogramować robota tak, by pokonał trasę wraz z dodatkowymi przeszkodami – uzupełnia jego kolega. – Do konkurencji sumo musimy obciążyć robota, a do labiryntu z przeszkodami załączyć odpowiednią łyżkę – chwytak – dodaje. Maszyna musi mieć odpowiednie parametry i wagę. Niektóre, bardziej zaawansowane roboty, które zostały zbudowane przez starszych uczniów, posiadają nawet czujniki ruchu.

Reklama


Niektórzy z uczestników konkursu uczęszczają na dodatkowe zajęcia z robotyki, które organizowane są w szkołach od wielu lat. Rokrocznie, między innymi dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, grupy młodych programistów są doposażane, dzięki czemu w spotkaniach pozalekcyjnych może uczestniczyć nawet kilkadziesiąt dzieci.


Tradycja organizowania konkursu robotyki nie wzięła się znikąd. Jarosławska  „siódemka” zajmuje się tym tematem już od dziesięciu lat. Jak mówi pani Anna Zielińska, matematyk prowadzący zajęcia robotyki, w 2012 roku szkoła otrzymała pierwszy zestaw do budowy robota i niemal natychmiast podjęła zmagania konkursowe w innych miastach w regionie, które okazały się jednym z najlepszych sposobów na naukę i rozwój pasji.

Reklama
 


fot.archiwum autora
Wygląd robota nie był oceniany, jednak ten ekipy „Kluseczki” z Leżajska był zdecydowanie najładniejszy.

Robotyka na większą skalę

Uczniowie SP7 poza tym, że w zawodach w swojej szkole zdominowali podium we wszystkich kategoriach, chętnie wspominają o ponadwojewódzkim konkursie GG Robot, w którym brali udział kilka dni wcześniej i także znaleźli się w gronie laureatów. Współorganizatorem tego konkursu jest Maciej Polański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Leżajsku, który pojawił się na spotkaniu w Jarosławiu. – W czym jest największy problem, jeśli chodzi o naukę? Chodzi o to, żeby dzieci zauważyły, w jakim celu się uczą. Tutaj widzą to błyskawicznie – komentuje. – Widzą, po co uczą się matematyki w praktyce. Widzą zależności. Jednocześnie nie odbierają tego jako nauki, a jako naturalną potrzebę poszerzania horyzontów. Chodzi o to, by ich zmotywować i pobudzić chęć do pracy. Uczą się przy tym pracy grupowej, podziału obowiązków w grupie, a sam wynik konkursu tak naprawdę nie jest bardzo ważny. Cały cykl edukacyjny, który trwa kilka miesięcy, uczy ich także współzawodnictwa, zaangażowania w rozwiązywanie problemów – wylicza Maciej Polański prowadzi zajęcia z robotyki i programowania od 2009 roku. Jego uczniowie mają na koncie kilka prestiżowych konkursów, między innymi Botball w Stanach Zjednoczonych, na których odnosili znaczące sukcesy. Jak opowiada M. Polański, jest to najlepszy na świecie konkurs pod względem rozwojowym i daje uczniom najwięcej, jeśli chodzi o pogłębianie pasji i zdobywanie wiedzy.

Reklama
 


fot.archiwum autora
Dyrektor szkoły Zenon Skrzypiec z prezentem od uczniów – wykonanym przez nich robotem. „Jes-tem do two-jej dys-po-zy-cji. Bę-dę ci po-ma-gał w cza-sie e-me-ry-tu-ry” – widnieje napis na dołączonej do upominku karteczce.

Wyniki, gratulacje i podziękowania

W Konkursie Budowy i Programowania Robotów „Mój Robot” wzięło udział aż 60 uczniów. Startowali drużynowo. Co ciekawe, sędziami byli absolwenci szkoły, dawni uczestnicy konkursu. 
Podczas rozdania nagród obecna była dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu UM w Jarosławiu Renata Chlebowska. Była to także okazja do wręczenia dyrektorowi, panu Zenonowi Skrzypcowi, wyjątkowej pamiątki, przygotowanego przez uczniów robota. Miało to być podziękowanie za wieloletnią pracę w ”siódemce” i podkreślenia, jak bardzo jest lubiany i doceniany przez swoich uczniów.

Reklama

Na podium w trzech kategoriach wiekowych stanęli:

Kategoria klas 1-3:

3. miejsce – “Jedyneczki” (SP nr 1 w Jarosławiu),

2. miejsce – „Ekipa Ka” (SP nr 7 w Jarosławiu),

1. miejsce – „Mega Sus” (SP nr 7 w Jarosławiu).

Klasy 4-6:

3. miejsce – „Kluseczki” (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Leżajsku),

2. miejsce–„Owocki.exe” (SP nr 7 w Jarosławiu),

1. miejsce – „KF7” (SP nr 7 w Jarosławiu).

Klasy 7-8:

3. miejsce – „Masters” (SP nr 2 w Jarosławiu),

2. miejsce – BT21 (SP nr 7 w Jarosławiu),

1. miejsce – Drabina (SP nr 7 w Jarosławiu).

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości