Najnowsze rozdanie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych okazało się nie mniej kontrowersyjne niż poprzednie. Z ogólnej puli blisko 140 mln zł, jakie trafi z tego źródła na Podkarpacie, samorządy naszego regionu uszczknęły niespełna 19. Ogólnie pieniądze ominęły duże miasta. Najlepiej wyszła na naborze gmina Przeworsk, do której trafi 5,5 mln zł oraz powiat jarosławski – obok 3-milionowego dofinasowania do projektu starostwa pieniądze otrzyma 5 gmin z tego terenu.
Wojewodowie o wynikach drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych poinformowali w środę, 31 marca. Każdy samorząd mógł się starać o sfinansowanie trzech projektów i choć nie ma na ten temat danych, większość z tej możliwości skorzystało.
Niestety lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania RFIL jest stosunkowo krótka. Nie może dziwić więc, że dla wielu musiała być rozczarowująca. Nie inaczej jest w[paywall] naszym regionie.
Pieniądze ominęły większe ośrodki miejskie – na liście w naszym regionie nie znalazło się żadne z miast powiatowych. Najwięcej, bo 6 projektów, z funduszu zrealizowane zostanie w powiecie jarosławskim.
W powiecie przemyskim będzie ich 4, a po 3 zrealizują gminy z powiatów przeworskiego i lubaczowskiego.
Wątpliwości i emocje budzą szczegóły, bo wyniki naboru kształtują się tak, że niektórzy dostali wszystko, a niektórzy nic. Dla przykładu, jedynym samorządem w powiecie przeworskim, który dostanie pieniądze z RFIL, jest gmina wiejska Przeworsk, która pozyskała dofinansowanie na wszystkie zgłoszone przez siebie projekty, na łączną kwotę blisko 4,5 mln zł.
Do podobnej sytuacji doszło w powiecie przemyskim – 4 przyznanymi tu grantami po połowie podzieliły się gminy Dubiecko i Bircza oraz w powiecie lubaczowskim, gdzie z 3 przyznanych dofinansowań 2 zgarnęła gmina wiejska Lubaczów.
Przy okazji poprzedniego naboru obserwatorzy podnosili zarzut, że rząd PiS pieniądze „rozdał swoim”. Jak było tym razem? Sprawdziliśmy i odpowiedź jest niejednoznaczna, choć preferencja widoczna.
Z 16 projektów wytypowanych do dofinasowania tylko 5 dotyczy samorządów, w których nie rządzi Zjednoczona Prawica. Cała piątka, głównie za sprawą przemyskich gmin, pozyskała nieco ponad 40 procent wszystkich przyznanych w naszym regionie środków. To przyzwoity wynik.
Owszem, wyraźna jest tendencja do faworyzowania samorządów, gdzie rządzi PiS, ale nawet jeśli założymy, że pominięte zostały te flirtujące z opozycją, to jednak trzeba uczciwie przyznać, że sporo pieniędzy rząd „wpompował” do gmin niezależnych.
Na co pieniądze z RFIL zostaną przeznaczone?
W powiecie jarosławskim „najgrubsza” jest inwestycja prowadzona przez starostwo powiatowe, które dostanie 3 mln (z 6 wnioskowanych) na kontynuowanie remontu budynku ogniska baletowego.
W „terenie” za pieniądze RFIL gmina Pawłosiów przebuduje drogę gminną nr 111603R – od ronda w Jarosławiu do Tywoni. Gminy Rokietnica i Pruchnik na swoim terenie zmodernizują oświetlenie uliczne.
Gmina Jarosław wykona z kolei termomodernizację budynku szkoły w Surochowie, a miasto Radymno przy stadionie sportowym postawi budynek socjalny z szatniami i sanitariatami, zaś sam obiekt wyposaży w nowoczesne oświetlenie.
W powiecie przeworskim RFIL zmonopolizowała gmina wiejska Przeworsk. Najwięcej pieniędzy udało się jej pozyskać na przebudowę swojej siedziby oraz przebudowę mostu na rzece Mleczka w miejscowości Gorliczyna.
Najmniejszy grant gmina otrzyma na inwestycje w instalacje do uzdatniania wody dla miejscowości Świętoniowa oraz SUW w Urzejowicach.
W powiecie lubaczowskim gmina Lubaczów zaplanowała budowę lub modernizację oświetlenia ulicznego w ciągu dróg w miejscowościach Młodów i Lisie Jamy, a także gruntowny remont budynku szkoły w Młodowie, w której powstanie też instalacja fotowoltaiczna.
Jeden z ciekawszych projektów sfinansowanych z naboru RFIL powstanie w Wielkich Oczach. Tu zbudują 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz 3 instalacje fotowoltaiczne, które mają zaspokoić potrzeby szkół w Wielkich Oczach oraz Łukawcu, a także siedziby urzędu gminy.
Bircza za pozyskane z RFIL pieniądze ociepli i wymieni okna w budynku Zespołu Szkół w Birczy. Ambitny jest w tej gminie zamysł budowy budynku Gminnego Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego – gmina wnioskowała o blisko 4,4 mln zł, a otrzymała nieco ponad 1/3 tej kwoty.
Z kolei w Dubiecku pozyskany grant pozwoli na przebudowę zniszczonej podczas ubiegłorocznej powodzi drogi gminnej w miejscowości Przedmieście Dubieckie oraz zainicjowanie budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Winne-Podbukowina i Przedmieście Dubieckie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co to jest jad charuzim? I gdzie to jest?
może jakiś pomnik pejsatego bo brzmi całkiem aj waj
https://turystyka.jaroslaw.pl/86-jaroslaw-jad-charuzim
Co to jest jad charuzim? I gdzie to jest?
może jakiś pomnik pejsatego bo brzmi całkiem aj waj
https://turystyka.jaroslaw.pl/86-jaroslaw-jad-charuzim