Reklama

Most w Gorliczynie, remont Jad Charuzim... Gminy regionu załapały się na Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

12/04/2021 12:36

Najnowsze rozdanie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych okazało się nie mniej kontrowersyjne niż poprzednie. Z ogólnej puli blisko 140 mln zł, jakie trafi z tego źródła na Podkarpacie, samorządy naszego regionu uszczknęły niespełna 19. Ogólnie pieniądze ominęły duże miasta. Najlepiej wyszła na naborze gmina Przeworsk, do której trafi 5,5 mln zł oraz powiat jarosławski – obok 3-milionowego dofinasowania do projektu starostwa pieniądze otrzyma 5 gmin z tego terenu.

Wojewodowie o wynikach drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych poinformowali w środę, 31 marca. Każdy samorząd mógł się starać o sfinansowanie trzech projektów i choć nie ma na ten temat danych, większość z tej możliwości skorzystało.

Niestety lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania RFIL jest stosunkowo krótka. Nie może dziwić więc, że dla wielu musiała być rozczarowująca. Nie inaczej jest w[paywall] naszym regionie. 

Albo wszystko, albo nic

Pieniądze ominęły większe ośrodki miejskie – na liście w naszym regionie nie znalazło się żadne z miast powiatowych. Najwięcej, bo 6 projektów, z funduszu zrealizowane zostanie w powiecie jarosławskim.

W powiecie przemyskim będzie ich 4, a po 3 zrealizują gminy z powiatów przeworskiego i lubaczowskiego.

Wątpliwości i emocje budzą szczegóły, bo wyniki naboru kształtują się tak, że niektórzy dostali wszystko, a niektórzy nic. Dla przykładu, jedynym samorządem w powiecie przeworskim, który dostanie pieniądze z RFIL, jest gmina wiejska Przeworsk, która pozyskała dofinansowanie na wszystkie zgłoszone przez siebie projekty, na łączną kwotę blisko 4,5 mln zł.

Do podobnej sytuacji doszło w powiecie przemyskim – 4 przyznanymi tu grantami po połowie podzieliły się gminy Dubiecko i Bircza oraz w powiecie lubaczowskim, gdzie z 3 przyznanych dofinansowań 2 zgarnęła gmina wiejska Lubaczów. 

Reklama

Ze wskazaniem na PiS…

Przy okazji poprzedniego naboru obserwatorzy podnosili zarzut, że rząd PiS pieniądze „rozdał swoim”. Jak było tym razem? Sprawdziliśmy i odpowiedź jest niejednoznaczna, choć preferencja widoczna.

Z 16 projektów wytypowanych do dofinasowania tylko 5 dotyczy samorządów, w których nie rządzi Zjednoczona Prawica. Cała piątka, głównie za sprawą przemyskich gmin, pozyskała nieco ponad 40 procent wszystkich przyznanych w naszym regionie środków. To przyzwoity wynik.

Owszem, wyraźna jest tendencja do faworyzowania samorządów, gdzie rządzi PiS, ale nawet jeśli założymy, że pominięte zostały te flirtujące z opozycją, to jednak trzeba uczciwie przyznać, że sporo pieniędzy rząd „wpompował” do gmin niezależnych. 

Powiat ma, gmina ma, a miasto nic…

Na co pieniądze z RFIL zostaną przeznaczone?

W powiecie jarosławskim „najgrubsza” jest inwestycja prowadzona przez starostwo powiatowe, które dostanie 3 mln (z 6 wnioskowanych) na kontynuowanie remontu budynku ogniska baletowego.

W „terenie” za pieniądze RFIL gmina Pawłosiów przebuduje drogę gminną nr 111603R – od ronda w Jarosławiu do Tywoni. Gminy Rokietnica i Pruchnik na swoim terenie zmodernizują oświetlenie uliczne.

Gmina Jarosław wykona z kolei termomodernizację budynku szkoły w Surochowie, a miasto Radymno przy stadionie sportowym postawi budynek socjalny z szatniami i sanitariatami, zaś sam obiekt wyposaży w nowoczesne oświetlenie. 

Reklama

Przeworsk zgarnia całą pulę

W powiecie przeworskim  RFIL zmonopolizowała gmina wiejska Przeworsk. Najwięcej pieniędzy udało się jej pozyskać na przebudowę swojej siedziby oraz przebudowę mostu na rzece Mleczka w miejscowości Gorliczyna.

Najmniejszy grant gmina otrzyma na inwestycje w instalacje do uzdatniania wody dla miejscowości Świętoniowa oraz SUW w Urzejowicach. 

Fotowoltaika i inne

W powiecie lubaczowskim gmina Lubaczów zaplanowała budowę lub modernizację oświetlenia ulicznego w ciągu dróg w miejscowościach Młodów i Lisie Jamy, a także gruntowny remont budynku szkoły w Młodowie, w której powstanie też instalacja fotowoltaiczna.

Jeden z ciekawszych projektów sfinansowanych z naboru RFIL powstanie w Wielkich Oczach. Tu zbudują 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków oraz 3 instalacje fotowoltaiczne, które mają zaspokoić potrzeby szkół w Wielkich Oczach oraz Łukawcu, a także siedziby urzędu gminy. 

Reklama

GCRiZK w jednej trzeciej

Bircza za pozyskane z RFIL pieniądze ociepli i wymieni okna w budynku Zespołu Szkół w Birczy. Ambitny jest w tej gminie zamysł budowy budynku Gminnego Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego – gmina wnioskowała o blisko 4,4 mln zł, a otrzymała nieco ponad 1/3 tej kwoty.

Z kolei w Dubiecku pozyskany grant pozwoli na przebudowę zniszczonej podczas ubiegłorocznej powodzi drogi gminnej w miejscowości Przedmieście Dubieckie oraz zainicjowanie budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Winne-Podbukowina i Przedmieście Dubieckie.

 


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jolo - niezalogowany 2021-04-12 17:03:40

    Co to jest jad charuzim? I gdzie to jest?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    janek traktorzysta - niezalogowany 2021-04-12 19:45:26

    może jakiś pomnik pejsatego bo brzmi całkiem aj waj

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Blus - niezalogowany 2021-04-12 21:22:24

    https://turystyka.jaroslaw.pl/86-jaroslaw-jad-charuzim

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama