Z dniem 17 września br. zmienią się zasady dotyczące punktów karnych. Kierowcy nie będą mieli już mogli udać się na kurs redukujący liczbę zgromadzonych punktów, a same punkty znikną z naszych kont dopiero po dwóch latach. Nim do tego dojdzie, m.in. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu można jeszcze pozbyć się tego balastu.
Obecnie kierowcy, którzy zbliżają się do niebezpiecznej granicy 24 punktów karnych na swoich kontach, raz na 6 miesięcy mają możliwość pomniejszenia tej liczby.
Taką możliwość dają kursy redukcyjne, które organizowane są przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w całej Polsce. Kierowcy posiadający prawo jazdy nie krócej niż rok, raz na pół roku mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o[paywall] 6.
Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów i obejmuje w szczególności przedstawienie przyczyn wypadków drogowych na tle poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prawne i społeczne skutki wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym.
Po zakończeniu szkolenia z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych uzyskanych najdawniej.
Podstawą prawną jest ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych (z 25 kwietnia 2012 r.) w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Każdy WORD w Polsce może zorganizować „Szkolenie kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, umożliwiające zmniejszenie liczby punktów karnych”.
Takowe odbędą się także w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Przemyślu przy ul. Topolowej 7.
– To prawda. Planujemy jeszcze co najmniej dwa kursy na starych zasadach. Najbliższy termin szkolenia redukującego punkty karne odbędzie się 31 sierpnia, o godzinie 13, kolejny 10 września, także o godzinie 13. Wymagane dokumenty to prawo jazdy i dowód osobisty do wglądu, karta zgłoszenia na szkolenie oraz potwierdzenie dokonania opłaty w kwocie 400 złotych na rachunek naszego WORD-u. W szkoleniu może uczestniczyć kierowca, który przed jego rozpoczęciem nie otrzymał więcej niż 24 punkty. Przekroczenie tego limitu oznacza skierowanie na powtórny egzamin. Odbycie szkolenia daje podstawę do zmniejszenia liczby posiadanych punktów o sześć. Uczestnictwo w zajęciach należy udokumentować podpisem na liście obecności – wyliczył dyrektor WORD Przemyśl Maciej Kamiński.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie WORD w Przemyślu przy ul. Topolowej 7, osobiście (dział obsługi klienta) od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 7.30 do 17, w piątek od 7.30 do 19 oraz telefonicznie pod numerami: 16 675-06-58 lub 691 339 133.
Od 17 września br. sam limit punktów nie ulega zmianie. Nadal kierowcy będą mieli limit 24 punktów karnych.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym punkty karne będą przypisywane w zakresie od 1 do 15 (obecnie ten zakres wynosi 0 – 10), a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.
Od 17 września br. – po przekroczeniu tej granicy – prawo jazdy zostanie kierowcy odebrane i aby je odzyskać, trzeba będzie zdać ponownie egzamin państwowy na prawo jazdy. I to zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.
Przed podejściem do egzaminu kierowców czeka jeszcze obowiązkowy kurs. Ma on trwać 28 godzin i być realizowany podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Koszt kursu ma wynieść 500 zł.
Ile punktów od 17 września br. będzie można dostać za przekroczenie prędkości?
o 11 – 20 km/h – 3 punkty karne (obecnie 2 punkty karne),
o 21 – 30 km/h – 6 punktów karnych (4 punkty karne),
o 31 – 40 km/h – 10 punktów karnych (6 punktów karnych),
o 41 – 50 km/h – 13 punktów karnych (8 punktów karnych),
o 51 – 70 km/h – 15 punktów karnych (10 punktów karnych),
o 71 km/h i więcej – 15 punktów karnych (10 punktów karnych).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze