Reklama

Mural rodziny Bystrzyckich odsłonięty [ZDJĘCIA]

Boczna ściana budynku przy ulicy Wodnej 11 w Przemyślu to miejsce, gdzie powstał mural upamiętniający trzy osoby niezwykle zasłużonej dla miasta rodziny Bystrzyckich. Dzisiaj, 23 maja br., doszło do oficjalnego odsłonięcia.

Dokonali tego członkowie rodziny Bystrzyckich, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Iwaneczko.

Mural poświęcony jest osobom Michała, Tadeusza i Przemysława Bystrzyckich (dzisiaj przypada 100. rocznica urodzin tego ostatniego). Został ufundowany przez rzeszowski oddział IPN przy współpracy z władzami miasta. Namalowany przez artystę Pawła Wołosa, który zajmuję się malarstwem sztalugowym i wielkopowierzchniowym.

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu odbyła się także konferencja naukowa „Przemysław Bystrzycki – zesłaniec, cichociemny, pisarz – w stulecie urodzin”.

Reklama

 

 Michał Bystrzycki 
(
7 października 1864 – 14 listopada 1957) – przemysłowiec, w latach 1918 – 1919 i w połowie lat 30. ubiegłego wieku – prezydent miasta Przemyśla. *** Tadeusz Bystrzycki 
(1 grudnia 1889 – zamordowany przez NKWD w 1940) – w latach 30. ubiegłego wieku dwukrotnie prezydent miasta Przemyśla. *** Przemysław Bystrzycki 
(23 maja 1923 – 6 października 2004) – Kawaler Orderu Virtuti Militari, oficer Armii Krajowej, cichociemny, pisarz i publicysta, Honorowy Obywatel Miasta Poznania i Przemyśla.



Szerzej w papierowym wydaniu ŻP.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama