Reklama

Nagrody w XIX edycji konkursu Jerzego Hordyńskiego rozdano

08/11/2021 07:33

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia od przeszło dwóch dekad pielęgnuje pamięć o najwybitniejszym bodaj jarosławskim poecie Jerzym Hordyńskim, organizując na jego cześć konkurs poetycki. Nie inaczej było w tym roku. Przesłuchania w konkursie recytatorskim odbyły się 15 października. Tydzień późnej na uroczystej gali ogłoszono laureatów.

Urodzony w Jarosławiu Jerzy Hordyński, przez niektórych wymieniany w jednym szeregu z najwybitniejszym polskimi poetami XX wieku, bywa też niedoceniany, a po trochu zapomniany.

Postać tę od wielu lat odkrywa dla jarosławian SMJ. Cyklicznie organizuje konkurs poetycki, a w 2018 r. na domu Borgio Pio w Rzymie, gdzie poeta[paywall] spędził ostatnie lata swego życia, z inicjatywy stowarzyszenia zawisła pamiątkowa tablica (druga taka upamiętniająca polskiego artystę w Rzymie; pierwsza należy do Sienkiewicza).

W tegorocznej edycji konkursu do wyboru tekstów J. Hordyńskiego, w których obrębie poruszali się recytatorzy i śpiewacy, dołączyły teksty Teresy Paryny, młodszej koleżanki po fachu Hordyńskiego, pokrewnej tematycznie, wielokrotnie nagradzanej poetki z Przemyśla.

Jak zwykle konkurs podzielony został na trzy kategorie: „recytacja” „poezja śpiewana” i „twórczość własna”. Przesłuchania w pierwszych dwóch odbyły się 15 października. Wyniki ogłoszono 22 października podczas uroczystej gali w sali lustrzanej kamienicy Rynek 5.

Spotkanie, na które przybyło liczne grono młodzieży, przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, a gościem honorowym była Teresa Paryna, rozpoczęło przybliżenie sylwetek obojga poetów patronujących zmaganiom. 

Reklama


fot.Bartłomiej Pacek
Specjalną statuetkę odebrała poetka Teresa Paryna.

Młodzi zdolni

Po prezentacjach T. Paryna w dowód uznania obdarowana została kwiatami i specjalną pamiątkową statuetką. Wreszcie przyszedł czas rozstrzygnięcie konkursu.

Wśród uczniów szkół podstawowych najwyżej oceniono recytację Anny Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej, w grupie uczniów szkół ponadpodstawowych laur przypadł w udziale Natalii Kołcz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke. Zwyciężczynią konkursu w kategorii poezji śpiewanej została Natalia Stachurska z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnycch im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.

Rozstrzygnięto też konkurs dla twórców. Najmłodszym zwycięzcą tegorocznej edycji został Karol Kozar reprezentujący Szkołę Podstawową nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Wiersze pt. „Małomówna” i „Berek” pozwoliły zdobyć I miejsce i statuetkę w grupie uczniów szkół średnich Lidii Wiśniewskiej z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Jarosławiu. Wreszcie wśród dorosłych za wiersze *** /Apollo niesprawiedliwy/ i „Do książek bliżej…” przyznano nagrodę Krzysztofowi Kubaszkowi.  


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama