Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia od przeszło dwóch dekad pielęgnuje pamięć o najwybitniejszym bodaj jarosławskim poecie Jerzym Hordyńskim, organizując na jego cześć konkurs poetycki. Nie inaczej było w tym roku. Przesłuchania w konkursie recytatorskim odbyły się 15 października. Tydzień późnej na uroczystej gali ogłoszono laureatów.
Urodzony w Jarosławiu Jerzy Hordyński, przez niektórych wymieniany w jednym szeregu z najwybitniejszym polskimi poetami XX wieku, bywa też niedoceniany, a po trochu zapomniany.
Postać tę od wielu lat odkrywa dla jarosławian SMJ. Cyklicznie organizuje konkurs poetycki, a w 2018 r. na domu Borgio Pio w Rzymie, gdzie poeta[paywall] spędził ostatnie lata swego życia, z inicjatywy stowarzyszenia zawisła pamiątkowa tablica (druga taka upamiętniająca polskiego artystę w Rzymie; pierwsza należy do Sienkiewicza).
W tegorocznej edycji konkursu do wyboru tekstów J. Hordyńskiego, w których obrębie poruszali się recytatorzy i śpiewacy, dołączyły teksty Teresy Paryny, młodszej koleżanki po fachu Hordyńskiego, pokrewnej tematycznie, wielokrotnie nagradzanej poetki z Przemyśla.
Jak zwykle konkurs podzielony został na trzy kategorie: „recytacja” „poezja śpiewana” i „twórczość własna”. Przesłuchania w pierwszych dwóch odbyły się 15 października. Wyniki ogłoszono 22 października podczas uroczystej gali w sali lustrzanej kamienicy Rynek 5.
Spotkanie, na które przybyło liczne grono młodzieży, przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, a gościem honorowym była Teresa Paryna, rozpoczęło przybliżenie sylwetek obojga poetów patronujących zmaganiom.

fot.Bartłomiej Pacek
Specjalną statuetkę odebrała poetka Teresa Paryna.
Po prezentacjach T. Paryna w dowód uznania obdarowana została kwiatami i specjalną pamiątkową statuetką. Wreszcie przyszedł czas rozstrzygnięcie konkursu.
Wśród uczniów szkół podstawowych najwyżej oceniono recytację Anny Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej, w grupie uczniów szkół ponadpodstawowych laur przypadł w udziale Natalii Kołcz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke. Zwyciężczynią konkursu w kategorii poezji śpiewanej została Natalia Stachurska z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnycch im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.
Rozstrzygnięto też konkurs dla twórców. Najmłodszym zwycięzcą tegorocznej edycji został Karol Kozar reprezentujący Szkołę Podstawową nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
Wiersze pt. „Małomówna” i „Berek” pozwoliły zdobyć I miejsce i statuetkę w grupie uczniów szkół średnich Lidii Wiśniewskiej z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Jarosławiu. Wreszcie wśród dorosłych za wiersze *** /Apollo niesprawiedliwy/ i „Do książek bliżej…” przyznano nagrodę Krzysztofowi Kubaszkowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze