W Centrum Kulturalnym rozjarzyły się choinki i zapachniało świętami.
Już po raz 18. odbywał się tam „Jarmark Bożonarodzeniowy”, którego głównym celem jest promowanie sztuki ludowej regionu. Na kiermaszu twórcy z Podkarpacia prezentowali swoje rękodzieła związane z bożonarodzeniowymi tradycjami, a przemyślanie oglądali i kupowali, żeby ozdobić świąteczne stoły.
Podczas jarmarku ogłoszono wyniki „IV Konkursu na Bożonarodzeniową Szopkę Domową i Akcesoria Kolędnicze”. Komisja w składzie: Agata Nowak (plastyk) i Katarzyna Ignas (etnograf) oceniła 47 prac zgłoszonych do konkursu, w tym: w kategorii dorosłych 15 szopek i 5 akcesoriów kolędniczych oraz 28 szopek w kategorii „Mistrz-Uczeń”. Zgodnie z regulaminem szopki i akcesoria powinny nawiązywać do tradycyjnych wzorców, z tego powodu komisja nie oceniała scen Bożego Narodzenia w słoikach, w łodzi, czy anioła trzymającego postacie ze sceną Bożego Narodzenia, a także prac malarskich.
W kategorii „Dorośli – szopki”: I nagrodę otrzymała Anna Sopel z Drohobyczki, drugą Zbigniew Ozór z Przemyśla, a dwie równorzędne trzecie Anna Barnuś z Wacławic i
Dorota Furtak z Przemyśla. W kategorii „Dorośli – akcesoria kolędnicze” pierwszą nagrodę komisja przyznała Władysławowi Krupie z Jarosławia (za turonia), drugą Tadeuszowi Czai z Przemyśla (za gwiazdę), a trzecią Jackowi Pilchowi z Dubiecka (za turonia). W kategorii „Mistrz – Uczeń” dwie równorzędne I nagrody otrzymali: Gabriela Żak z Zagórza z mistrzem Lidią Żak oraz Miłosz Świrka z Huciska Nienadowskiego z mistrzem Kazimierzem Świrką.
Gabriela Żak z Zagórza otrzymała I nagrodę w kategorii „Mistrz-Uczeń”.
Podczas jarmarku ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne”, na który nadesłano aż trzysta prac. W kategorii I za prace plastyczne nagrody otrzymali: Kinga Zwir (SP w Buszkowicach), Łucja Pusz (MDK w Przemyślu), Wiktor Harłacz (SP w Buszkowicach) i Zuzanna Rybka (Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym). Za bombki w kategorii I nagrodzeni zostali: Michalina Sowa (SP nr 16 w Przemyślu), Norbert Składoń (SP w Hureczku), Dominik Toczek (SP w Hureczku) i Lena Kościółek (SP w Borku Starym). W II kategorii za prace plastyczne nagrody otrzymali: Alicja Manowiec (SP Tryńcza) oraz Oliwia Ciżman (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Przemyślu). Za bombki: Greta Homa (SP w Rokietnicy), Mikołaj Pinkowicz (SP w Krzywczy), Laura Jarosz (SP w Borku Starym) i Maja Kurasz (SP we Fredropolu). W kategorii III za prace plastyczne nagrodzono Marcelinę Brodę (SP z Oddziałami Gimnazjalnymi Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu).

fot.Jacek Szwic
Władysław Krupa z Jarosławia z nagrodzonym turoniem.

fot.Jacek Szwic
Panie z Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie” prezentowały własnoręcznie wykonane świąteczne ozdoby.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze