O sukcesie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w rankingu czasopisma „Perspektywy”, rozmawiamy z dyrektorką placówki Renatą Tomaką-Pasternak. Technikum znajdujące się w strukturach szkoły uznane zostało najlepszym w województwie.
Jakie to uczucie być dyrektorką najlepszej szkoły na Podkarpaciu?
– Spodziewaliśmy się niezłego wyniku, ale kiedy zobaczyłam, że jesteśmy pierwsi na Podkarpaciu, było to dla mnie dużą niespodzianką i muszę powiedzieć, że od środy (dzień ogłoszenia wyników – przyp. autora) do chwili obecnej[paywall] uśmiech nie schodzi mi z ust. Na początku było też oczywiście wielkie wzruszenie.
Od kilku już lat wynik waszej szkoły systematycznie się poprawia. Jak dochodzi się do takiego osiągnięcia?
– Ten proces określają trzy rzeczowniki: motywacja, wiedza i potencjał. Codziennie motywuję siebie, moich nauczycieli i uczniów. Uczniów, którzy przychodzą już z wiedzą, wiedzą czego chcą, a chcą pracować w konkretnym zawodzie. Wreszcie potencjał, mam go ja, moi profesorowie i uczniowie – by osiągnąć określone wyniki, trzeba go rozwinąć. Kiedy się nad tym zastanawiam, to zauważam jeszcze jednąrzecz: 12 poprzednich dyrektorów naszej szkoły to byli mężczyźni… Może więc ważna jest kombinacja kobiecej łagodności z moim wrodzonym zdecydowaniem w działaniu (śmiech)?
Jakie są najmocniejsze strony szkoły, co oferuje swoim uczniom?
– Podchodzimy do uczniów po przyjacielsku, staramy się rozwiązywać trudności na drodze dyskusji . Poza tym staramy się podkreślić kreatywność naszej młodzieży. Z kwestii merytorycznych warto zauważyć, że mamy klasy architektoniczne, z których mamy stuprocentową zdawalność na architekturę w całej Polsce. Mamy świetnych, doświadczonych nauczycieli, jeśli chodzi o szkice, rysunek techniczny, zaplecze technologiczne w postaci np. programów geoCAD czy archiCAD. Dbamy też o to, by nauczanie przedmiotów ścisłych stało u nas na jak najwyższym poziomie.
Uda się utrzymać poziom w następnych latach?
– Nie mam co do tego wątpliwości. Celem jest utrzymanie „Złotej Tarczy” technikum i zdobycie srebrnej dla liceum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo.Są wyniki jeżeli się chce i robi wszystko w tym kierunkunawet w naszym regionie szkolnictwo zawodowe ma się dobrze lub bardzo dobrze. Tak sie składa, ze pracują tam mądrzy ludzie.Zwyczajni mądrzy ludzie przekazują wiedzę dla nastepnych pokoleń,którym na pewno się uda wyciągnąć nasz region ze świata guseł i zacofania.
Brawo.Są wyniki jeżeli się chce i robi wszystko w tym kierunkunawet w naszym regionie szkolnictwo zawodowe ma się dobrze lub bardzo dobrze. Tak sie składa, ze pracują tam mądrzy ludzie.Zwyczajni mądrzy ludzie przekazują wiedzę dla nastepnych pokoleń,którym na pewno się uda wyciągnąć nasz region ze świata guseł i zacofania.