Ponad 120 ochotników z tzw. rejonu stałej odpowiedzialności 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej stawiło się w koszarach przy ul. Słowackiego w Przemyślu z chęcią zostania „terytorialsem”. To było najliczniejsze wcielenie w krótkiej historii przemyskiej formacji. Wśród wcielonych były osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści.
Początek drogi do bycia żołnierzem to wstępne dopełnienie niezbędnych formalności, np. wypełnienie dokumentów, pobranie mundurów, odbycie szkolenia z BHP i test sprawności fizycznej. Następnie rozpoczyna się intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe (dla osób bez wcześniejszej styczności z wojskiem) oraz szkolenie 8-dniowe dla rezerwistów. Dopełnieniem wcielenia było wręczenie w sobotę, 31 maja br., karabinków MSBS „Grot”, z którymi rekruci nie będą się rozstawać aż do ostatniego dnia szkolenia.
– Przez kolejne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z kompanii szkolnej. Poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, czyli tak zwana pętla taktyczna
Reklama
– wyjaśnił oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].
Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 czerwca br. w Przemyślu pod Krzyżem Zawierzenia. Uroczystości będą miały bardzo podniosły charakter z uwagi na przypadającą w tym czasie trzecią rocznicą utworzenia 20. Przemyskiej BOT oraz wręczenie brygadzie sztandaru, ufundowanego m.in. przez lokalne samorządy z rejonu działania jednostki.
Wśród nowych ochotników były osoby, które z wojskiem nie miały do tej pory żadnej styczności, jak również rezerwiści, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi. Znają zasady żołnierskiego rzemiosła i w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale się rozwijać oraz pomagać w szkoleniu młodszych kolegów i koleżanek, rozpoczynających swoją przygodę z wojskiem. Pośród rekrutów, którzy stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe, byli pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, uczniowie oraz bezrobotni.
– Chcę dalszą edukację kontynuować w szkole oficerskiej, dlatego postanowiłem zobaczyć, jak wygląda wojsko od środka
– powiedział 18-letni rekrut. Jego koleżanka z Przemyśla dodała:
– Na co dzień pracuję w korporacji. Odbycie szkolenia wojskowego w Wojskach Obrony Terytorialnej traktuję jako sprawdzenie swoich możliwości oraz poznanie czegoś nowego w swoim życiu.
Zainteresowani służbą w przemyskiej brygadzie mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również się skontaktować z rekrutem 20. Przemyskiej BOT. Dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze