Paraskewija Pawliszak z Wietlina jest najstarszą mieszkanką powiatu jarosławskiego. W połowie stycznia skończyła 105 lat i choć zdrowie coraz słabsze, a pamięć już nie ta, wciąż stać ją na uśmiech.
W Wietlinie mieszka od ponad pół wieku. Urodziła się w Kalnikowie, a do podjarosławskiej wsi rzuciła ją wojenna zawierucha. Choć po prawdzie to te wojny jej się trochę mieszają. W Wietlinie zajmowała się domem i niewielkim obejściem[paywall]. Hodowała kury, świnie, trzymała krowę, uprawiała niewielki spłachetek pola. Mąż pracował w spółdzielni. Zmarł 20, a może 30 lat temu. Tego nikt nie pamięta dokładnie. Ma syna, też już po siedemdziesiątce, pięcioro wnuków, dwanaścioro prawnuków. Wnuki rozjechały się po świecie. Syn został. Opiekują się sobą nawzajem. Pani Parasekwija ma coraz mniej sił, więc siłą rzeczy coraz więcej obowiązków spada na syna, ale wciąż jeszcze nalepi pierogów albo ugotuje zupę.
Jej mały domek stoi w centrum wsi. Tuż obok jest kościół, dwa sklepy. Okno, przy którym stoi jej łóżko, wychodzi na ruchliwą drogę. Dzięki temu ma kontakt ze światem. Wnuki wpadają od święta, a z gości przyjmuje jeszcze lekarza i pielęgniarkę, bo znajomi, przyjaciele czy dalsza rodzina odchodzili jeden po drugim. Teraz doskwiera jej nieco samotność. Po malutkim pokoju jeszcze pochodzi, latem wyjdzie przed dom, ale wyjść do ludzi, do kościoła albo do przychodni już nie da rady.
Pani Paraskewija, zwana przez bliskich Franciszką, pytana o przepis na długowieczność, macha tylko ręką. W jej oczach widać i jakiś smutek, ale i radość z tego, że może z kimś porozmawiać. – W piersiach ciężko, ale żyć trzeba – powiada, a potem uśmiecha się promiennie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo polskie imię ma ta pani.Ale wieku i zdrowia pozazdrościć tylko.
https://ekspresjaroslawski.pl/mobile/actions/news/385154
Szanowna pani Paraskewija nie po wiem pani ze życzę pani 100 lat bo jest to za późno ale jeszcze wielu lat w dobrym zdrowiu życzę pani i to będzie jak w sam raz.
Don’t ever give up on your blogs as they are a source of happiness for the people. Keep sharing. Thank you. driving directions
Bardzo polskie imię ma ta pani.Ale wieku i zdrowia pozazdrościć tylko.
https://ekspresjaroslawski.pl/mobile/actions/news/385154
Усього найкращого.