Reklama

Nie będzie „kolegi” dla Raptora?

Radni nie zgodzili się na zakup samochodu służbowego dla magistratu. Przemyski urząd miejski dysponuje obecnie trzema pojazdami, z których najmłodszym jest sławny już Ford Ranger Raptor, czyli „drapieżnik”.

Program sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 8 lipca br. nie zawierał punktu, dotyczącego zakupu samochodu służbowego dla magistratu. Ten – podobnie jak kilka innych dotyczących zmian w budżecie miasta – miał zostać wprowadzony już w trakcie obrad. Ale nie został. Pod nieobecność prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, o rozszerzenie porządku obrad zawnioskował jego zastępca Bartłomiej Barszczak. Na sali było 19 radnych.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski poprosił B. Barszczaka o kilka słów wyjaśnienia w kwestii zakupu samochodu.

Reklama

– Wśród radnych są pewne wątpliwości co do kwoty przeznaczonej na tę transakcję. Jest duża

– powiedział M. Kowalski.

– Obecnie robimy rozeznanie rynku. Kwota 150 tysięcy złotych to nie jest nie wiadomo ile. W urzędzie są dwa auta starsze. Jedno z nich ma przejechane ponad 200 tysięcy kilometrów, drugie aż 300 tysięcy. Rozważamy możliwość sprzedaży tych aut i dołożenia pieniędzy do nowego

– wyjaśnił B. Barszczak.

– A czy nie lepiej jest przedstawić radzie konkretną kwotę, za jaką miasto chce kupić pojazd, niż dywagować? Jeśli teraz przegłosujemy kwotę 150 tysięcy złotych, to nie będziemy wiedzieć, ile będzie brakować. To po pierwsze. Po drugie: usłyszeliśmy, że się przymierzacie do sprzedaży. To sprzedajecie czy się przymierzacie? A jak sprzedacie i dołożycie to i tak dalej nie będziemy wiedzieć, ile będzie trzeba dołożyć. Czy nie lepiej jest znać konkretną kwotę? Bo jak wiemy za kwotę 150 tysięcy złotych samochodu dla pana prezydenta nie kupimy

Reklama

– dodał wiceprzewodniczący rady Robert Bal.

– Ta kwota jest nam potrzebna, aby w ogóle rozpisać przetarg. Jeśli będzie za mała, uzupełnimy ją. Na pewno skądś ją znajdziemy

– zripostował B. Barszczak[paywall].

A co z raptorem?

– Mówimy o dwóch autach, ale przecież jest jeszcze raptor. Jak on się sytuuje, jakim celom służy? Bo wiadomo, po co został zakupiony i ogólnie wiadomo, że nie stoi bezczynnie, nie garażuje, a jeździ

– dopytywał radny Ryszard Kulej (KO).

– Raptor służy do pomocy uchodźcom. Wykorzystują go nasi pracownicy, cały czas zabezpieczając proces związany z pomocą uchodźcom. Jak będzie wykorzystywany, kiedy sytuacja wróci do normy, nie wiadomo. Ustalimy to potem

Reklama

– zapewnił zastępca prezydenta miasta.

Radni odrzucili projekt uchwały

150 tys. zł na zakup nowego pojazdu pochodzą z tzw. funduszy norweskich. Zostały niewykorzystane w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”.

– Projekt powoli się kończy i okazało się, że powstały oszczędności

– wyjaśniła skarbnik miasta Monika Czuryk.

Te wyjaśnienia nie wystarczyły radnym. Projekt uchwały nie przeszedł, nie został wprowadzony pod obrady. Na 19 radnych 17 się wstrzymało, dwoje było „za” (Anna Grad-Mizgała i Grażyna Stojak).

Jako że tłumaczenia B. Barszczaka nie były wyczerpujące, skierowaliśmy do magistratu pytanie, iloma samochodami służbowymi dysponuje Urząd Miejski w Przemyślu (i jego podległe jednostki)? Jakiej marki to samochody, ile mają lat i do jakich zadań są przeznaczone?

Reklama

W odpowiedzi otrzymaliśmy następujące dane: „Urząd Miejski w Przemyślu dysponuje na stanie trzema pojazdami: samochód osobowy Volvo S80, zakupiony w 2013 roku przeznaczony dla potrzeb UM Przemyśl, samochód osobowy Kia Optima, zakupiony w 2016 roku przeznaczony dla potrzeb UM oraz samochód Ford Ranger Raptor, zakupiony w 2022 roku przeznaczony dla potrzeb uchodźców z Ukrainy (...)”.

Do tego dochodzi co najmniej kilkanaście pojazdów – absolutnie niezbędnych do działalności statutowej – znajdujących się na stanie podległych magistratowi spółek, czyli: PWiK, ZUK, PGK, PGM czy MZK.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/07/2024 18:27
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    e_m_p_t_y_2_2_2 2024-07-17 19:44:22

    Ford Raptor, jak stwierdził z-ca prezydenta, jest wykorzystywany do celów pomocowych Ukraińcom? No to ciekawe, czy pomoc Ukraińcom jest potrzbna w Nehrybce pod blokiem, gdzie mieszka(ł) prezydent? Dla redakcji: dysponuje zdjęciami. Chętnie udostępnię żeby obnażyć hipokryzję władz w tej materii.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kgocko_585 2024-07-18 23:55:01

    Potwierdzam, samochód słuzbowy Raptor , który powinien być wykorzystywany dla pomocy uchodzców stoi często zaparkowany pod blokiem w Nehrybce, gdzie mieszka Prezydent Bakun.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama