Krajowa Administracja Skarbowa we wrześniu br. wznowiła ogólnopolską akcję edukacyjną pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć”. W dwa miesiące odpowiedziało ponad 100 szkół z regionu, a pierwsze lekcje z ekspertami KAS odbyły się już w 15 podkarpackich szkołach, m.in. w: Jarosławiu, Krasiczynie, Zadąbrowiu czy Krowicy Samej.
– Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na takie kwestie, jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkań z uczniami eksperci KAS objaśniają, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych[paywall]. Akcja jest skierowana do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele – wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie asp. Edyta Chabowska.
Od dawna wiadomo, że nie do końca świadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą się nimi posługiwać podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.
Jak już wspomnieliśmy, w ciągu niemal dwóch miesięcy trwania akcji edukacyjnej, prowadzonej przez KAS swój akces zgłosiło ponad 100 placówek z całego Podkarpacia.
– To cenne, że podkarpaccy pedagodzy dostrzegają potrzebę działań profilaktycznych w tym zakresie. Zarówno z poziomu szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Przeszkoleni trenerzy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległych jednostek przeprowadzili już spotkania w 15 placówkach edukacyjnych w regionie. Zainteresowanie akcją jest bardzo duże, na bieżąco uzupełniamy harmonogram spotkań, zgodnie z wpływającymi kolejno zgłoszeniami – powiedziała Danuta Pieniążek-Superson z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, koordynująca akcję edukacyjną w województwie podkarpackim.
Przeszkoleni trenerzy IAS w Rzeszowie spotykali się już z młodzieżą m.in. w: Jarosławiu, Krasiczynie, Baszni Dolnej, Olszanach, Zadąbrowiu, Krowicy Samej, Nienadowej, Dynowie, Krośnie, Sanoku czy Głogowie Małopolskim.
To proste: każda zainteresowana szkoła może zgłosić swój udział w akcji, wysyłając e-maila na adres koordynatora ze swojego województwa. Więcej informacji i kontakt do koordynatorów dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna. Akcja została objęta honorowym patronatem ministra edukacji i nauki.
– Jest to trzecia odsłona akcji edukacyjno-profilaktycznej KAS, związana z przeciwdziałaniem uzależnieniom od hazardu. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano ponad półtora tysiąca spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tysięcy osób z całego kraju – podsumowała asp. E. Chabowska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze