Reklama

Nie oddadzą kolejowego pługu. Za żadne skarby świata

Wielkie oburzenie wśród władz i członków Stowarzyszenia inia 102 wywołała informacja o przekazaniu przez zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz dyrekcję Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie kolejowego pługu odśnieżnego SDPM-2097 na rzecz Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei w Rzeszowie. – Pług stoi na bocznicy kolejowej przy dawnej rampie przy ulicy Mickiewicza. Dbamy o niego i się nim opiekujemy. Jak grom z jasnego nieba spadła na nas ta informacja. Nie oddamy zabytku do Rzeszowa, choćbyśmy musieli się przed nim położyć – stwierdził wiceprezes stowarzyszenia Wacław Majka.

Stowarzyszenie linia 102 to przemyska grupa pasjonatów kolejowych. Od wielu lat dążą do przywrócenia ruchu pociągów na słynnej linii 102 Przemyśl – Niżaknowice. Prezesem jest Aleksandra Majka, a w skład zarządu wchodzą jeszcze: Wacław Majka (wiceprezes), Maria Tokarska-Żywczak, Andrzej Fortuna, Dariusz Nicpoń i Krzysztof Muszyński.

Organizacja powstała na kanwie akcji „Siekierezada 2016”, która polegała na[paywall] oczyszczeniu owej linii kolejowej. Przez 22 lata tor zarósł krzakami i chwastami. Przy oczyszczeniu trasy pracowało ok. 200 osób, w tym siedem jednostek straży pożarnej, kolejarze z: Przemyśla, Rzeszowa i Zagórza oraz pasjonaci kolejowi z Bieszczad. Swój wkład w przedsięwzięcie miały także posiłki z wojska, Straży Granicznej, urzędu celnego i Straży Ochrony Kolei. Wielki wkład miało PKP PLK SA.

Na koniec imprezy doszło do spotkania ze stroną ukraińską. Przez granicę przetoczyła się mała drezynka, popularna kiwajka. Dzięki temu na Ukrainie powstało bliźniacze stowarzyszenie linia102.ua, prowadzone przez Wiktora Halczyńskiego oraz Jarosława Bolżełarskiego.

Nigdy go nie oddamy

Stowarzyszenie swoją siedzibę ma na terenie kolejowym. Dokładnie na bocznicy toru nr 33, przy dawnej rampie PKP przy ul. Mickiewicza w Przemyślu. Dostało w prezencie od PKP Intercity dwa specjalne wagony kolejowe, które dzięki PKP Cargo dojechały do Przemyśla z Warszawy. Utworzyli tam klubokawiarenkę „Wars”, sypialnie dla turystów-rowerzystów oraz „Minimuzeum braci kolejarzy”. Za możliwość korzystania z tych dobrodziejstw od 2018 r. opłacają regularnie tzw. osiowe.

Reklama

Tuż obok stoi zabytkowy kolejowy pług odśnieżny SDPM-2097. – Został wręcz wyciągnięty z krzaków nieopodal Kamiennego Mostu. Stał tam od około 20 lat. PKP PLK przekazało nam go tylko w opiekę, ponieważ jest skasowany i przeznaczony na sprzedaż po cenie złomu. Bardzo nas to ucieszyło. Odwiedzają nas turyści z Polski i z zagranicy. Robią zdjęcia między innymi na tle pługu, który jest nieużywany od jakichś czterdziestu lat – wyjaśnił W. Majka.

– Jednak radość nie trwała długo. 28 stycznia dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei w Rzeszowie, że zabytkowy pług odśnieżający za kilka dni odjedzie do Rzeszowa. Dlaczego nikt nas nawet nie zapytał? Rzeszów od zawsze szabrował na niekorzyść Przemyśla, ale tej decyzji zupełnie nie rozumiemy. Wraz z całą załogą linii.102.pl oświadczam, że nigdy nie oddamy tego zabytku, który był i jest na terenie Przemyśla – zapewnił W. Majka.

Stosowne pisma z prośbą o pomoc i interwencje w tej sprawie trafiły bądź trafią do władz miasta, powiatu, do wicemarszałka województwa podkarpackiego, przemyślanina Piotra Pilcha czy przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego.

Reklama

Faktem jest, że właścicielem pługu stowarzyszenie nie jest. Jest nim PKP PLK SA. I prawdę powiedziawszy, może z nim zrobić, co chce. Nieużytkowany od wielu lat ma iść na złom, jeśli ktoś go kupi. Waży ok. 70 ton. Cena kilograma złomu stalowego to ok. 50 gr. Można byłoby na nim zarobić ok. 35 tys. zł.

Próbowaliśmy się skontaktować zarówno z biurem prasowym PKP Polskie Linie Kolejowe SA, jak i dyrekcją Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. Bezskutecznie. Niepoinformowanie władz przemyskiego stowarzyszenia o takich planach jest, delikatnie mówiąc, nieładne... Obiecujemy, że do sprawy wrócimy.


fot.ze zbiorów własnych
Ekipa Stowarzyszenia linia 102. Pierwszy z prawej Wacław Majka.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-02-08 21:04:38

    Co to za sekta w tych krawatach? AA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czykins - niezalogowany 2021-02-09 00:29:27

    Zorganizowana grupa przestępcza .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    złomiarz Marek - niezalogowany 2021-02-09 08:05:17

    Żeszuf bierze wszystko, nawet nie pogardzą starym złomem pkp

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama