Gmina Przemyśl apeluje o niezaśmiecanie przestrzeni publicznych i prosi mieszkańców o zgłaszanie przypadków zaśmiecania. Wskazuje, że pozostawianie odpadów w miejscach niedozwolonych jest wykroczeniem zagrożonym grzywną, a w poważniejszych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.
Samorząd gminy Przemyśl w swoim apelu odwołuje się do poczucia współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną będącą terenem gminy. I podaje kolejny przypadek porzucenia śmieci na trasie spacerowej w kierunku żwirowni w miejscowości Ostrów.
„Zaśmiecanie terenów publicznych to problem, który dotyka nas wszystkich i wpływa na estetykę oraz jakość naszego otoczenia” – podkreślają urzędnicy, przypominając o konsekwencjach prawnych takich działań. Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane przez policję i podlega karze grzywny do 500 złotych.
Reklama
Zastosowanie w takim przypadku może mieć również art. 154 Kodeksu wykroczeń, który mówi: „(...) kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości (...) podlega karze grzywny do 1000 złotych”. W skrajnych przypadkach, gdy zaśmiecanie stanowi zagrożenie dla środowiska, może być ścigane na podstawie art. 183 Kodeksu karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Gmina podkreśla, że wspólna troska o środowisko i eliminacja nielegalnego wyrzucania śmieci powinna...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 28% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze