Pamięć o Janie Tomaszu Gorzechowskim, generale brygady, znanym także jako „Jur”, nie zginie, dopóki pamiętają o nim kolejne pokolenia. W czwartek, 15 grudnia, z okazji 148. rocznicy urodzin „Jura”, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczystość ku pamięci patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Obchody rozpoczęto złożeniem kwiatów przed obeliskiem poświęconym gen. Janowi Tomaszowi Gorzechowskiemu. W muzeum gen. bryg. Andrzej Popko podziękował wszystkim jednostkom rządowym, samorządowym i służbom mundurowym za zjednoczenie i współdziałanie, zwłaszcza w tym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
Spotkanie było doskonałą okazją nie tylko do[paywall] przypomnienia postaci generała, ale i wręczenia medali i wyróżnień. Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej powędrował do kpt. SG Kingi Adamiak, a brązowy do kpt. Mariusza Aftanasa i st. chor. Adama Zoszczaka. 21 funkcjonariuszy otrzymało pamiątkową Odznakę Straży Granicznej.
Złotą otrzymał dyrektor MNZP Jan Jarosz, prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemar Bocheński oraz zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Antonii Sobczak.
Specjalnym medalem, ustanowionym przez SWPFG, Za Zasługi w Popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic, odznaczony został ppłk. Jacek Rzepa oraz cały Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

fot.serwis BiOSG
O tradycjach obronnych południowo-wschodniej granicy Rzeczpospolitej mówił historyk wojskowości dr Lucjan Fac.

fot.serwis BiOSG
Przy okazji upamiętnienia patrona BiOSG, otwarta została wystawa: „Konie w formacjach granicznych 1918-1939”. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, jako jedyny w Polsce, do dziś wykorzystuje w służbie konie. Wystawa jest efektem pracy Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Można ją zwiedzać przez najbliższy miesiąc.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze