Kompletnie nieoznakowany, w nocy nieoświetlony, w zimie nieposypany. Na przejeździe kolejowym na granicy Przemyśla i Hureczka w gminie Medyka kiedyś może dojść do niewyobrażalnej tragedii. Bo wystarczy chwila nieuwagi i pędzący pociąg może zabrać kilka ludzkich żyć. Niewyobrażalne jest również to, że kompletnie nikt nie reaguje na dramatyczne wręcz prośby mieszkańców tamtych okolic o rozwiązanie problemu.
Dokładnie na środku torów kolejowych linii Kraków – Medyka przebiega granica między miastem Przemyśl a Hureczkiem w gminie Medyka. Wyniesiony co najmniej dwa metry nad poziom jezdni przejazd kolejowy przecina ulicę Droga Hurecka.
Ulicę, na której – na długości kilkuset metrów – nie ma ani jednej latarni. Przejazd jest zupełnie nieoznakowany, zwłaszcza po zmroku może być śmiertelną pułapką.
Wjeżdżając do Hureczka, daje się zauważyć coraz więcej nowych domów. Kiedyś było tam pustkowie, a do[paywall] najbliższych zabudowań było kilkadziesiąt metrów.
– Mieszkam tutaj od kilku lat. Nikt nigdy nie interesował się tym przejazdem. W nocy panują egipskie ciemności. Pierwsza latarnia po stronie miasta jest jakieś dwieście metrów od przejazdu. Po stronie Hureczka nie ma ich wcale. Wbrew pozorom ta ulica jest bardzo uczęszczana. Ludzie wracają tędy do domów, bo jest krócej. Dzieci przejeżdżają tędy rowerami. Ale nie tylko, dorośli również – tłumaczy jedna z mieszkanek Hureczka.
– Najgorzej jest po zmroku i kiedy jest mgła. Kompletnie nic nie widać. A mgły są tutaj bardzo często, bo w pobliżu jest przecież San. Ludzie przechodzą przez tory na chybił trafił. W przypadku samochodów, jeśli kierowca się nie zatrzyma przed przejazdem, nie uchyli szyby w aucie, niczego nie zobaczy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przejazd jest wyniesiony ponad miarę. W nocy pociąg da się zauważyć jakieś trzy, cztery metry od torów – dodał inny z mieszkańców.
Mieszkańcy nie chcą wiele. Nie marzą o rampie, nie marzą o sygnalizatorze zbliżającego się pociągu. Marzą o kilku lampach ulicznych po obu stronach Drogi Hureckiej, które – ich zdaniem – znacznie poprawiłyby widoczność.
– Rozmawiałam na ten temat z naszym sołtysem. Powiedział, że to bardzo trudny temat. On próbował wiele razy, ale wciąż trwa odbijanie piłeczki – stwierdziła cytowana już mieszkanka Hureczka.
Zwróciliśmy się z pytaniem do wójta gminy Medyka Marka Iwasieczki, czy wie coś na temat problemów mieszkańców Hureczka.
– To prawda, że w tamtym rejonie Hureczko się rozbudowuje. Obiecuję, że spotkam się z mieszkańcami, porozmawiam z nimi. Oczywiście, że pomogę, ustawimy tam jakieś oświetlenie uliczne. Tyle możemy. Na teren kolejowy nie mamy wpływu. Podobnie jak na drugą stronę przejazdu, czyli tę część, gdzie zaczyna się miasto Przemyśl – zapewnił M. Iwasieczko.
W spółce PKP PLK dowiedzieliśmy się, że ten przejazd kolejowy przewidziany jest do modernizacji, podobnie jak kilka innych nieoznakowanych. Cały czas trwa modernizacja linii kolejowej Kraków – Medyka. I kiedy roboty budowlane na trasie dojdą do tego miejsca, problem zniknie. Pytanie tylko, kiedy to się stanie... Oby jak najszybciej!
Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu z pewnością nie przewiduje na krańcach miasta jakichkolwiek prac. Przede wszystkim dlatego, że nie ma na to pieniędzy. Nawet szkoda pytać...Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Niech się zabiera do roboty medycki wójt od medali i ściąga fundusze na remont tej drogi rozpaczy..
Zwracam honor wójtowi gminy Medyka największe dziury i krajobraz księżycowy są od strony P-śla niestety więc tu słowo i czyny należą do Prezydenta Wojciecha Bakun.. Od strony Hureczka asfalt jest prawie nowy nieuszkodzony stwierdziłem to przy mojej wizytacji dzisiejszej ;)
Niech się zabiera do roboty medycki wójt od medali i ściąga fundusze na remont tej drogi rozpaczy..
W punkt.
Zwracam honor wójtowi gminy Medyka największe dziury i krajobraz księżycowy są od strony P-śla niestety więc tu słowo i czyny należą do Prezydenta Wojciecha Bakun.. Od strony Hureczka asfalt jest prawie nowy nieuszkodzony stwierdziłem to przy mojej wizytacji dzisiejszej ;)