Grupa charytatywna przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku na czele z koordynatorem akcji „Makulatura na misje” Ryszardem Łuczykiem nie zatrzymuje się! Kolejna zbiórka i pieniądze pozyskane ze sprzedaży makulatury na całym Podkarpaciu pozwoliły na wybudowanie w Afryce już 30 studni!
Zbiórka trwała kilkanaście miesięcy, bo nie jest łatwo zebrać ok. 180 ton makulatury. Ale wreszcie się udało! Tyle było potrzeba, bo koszt budowy studni głębinowej w miejscowości Katondwe w Zambii to ok. 28 tys. zł. Makulatura została sprzedana, pieniądze trafiły na konto, dzięki czemu mogła powstać już 30. z kolei studnia[paywall].
Ta będzie służyć chorym w szpitalu, a szczególnie w przychodni matki i dziecka, personelowi placówki medycznej oraz nauczycielom i uczniom tamtejszej szkoły podstawowej. Będzie nosić imię świętego ojca Pio. Do studni podłączona została pompa oraz zamontowany został zbiornik na wodę o pojemności 5 tys. litrów, który będzie służył jako rezerwuar wody po zachodzie słońca. Te wszystkie informacje R. Łuczykowi przekazała dyrektor szpitala w Katondwe, służebniczka starowiejska, siostra Mirosława Góra. Przesłała również krótki film na ten temat.
„W imieniu pacjentów i personelu szpitala w Katondwe, nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej dziękujemy za każdy skrawek makulatury zebrany i ofiarowany, za każdy wysiłek i każdy grosz zebrany” – podsumowała e-mailową wiadomość s. Mirosława.
– To stara, ale nieprzemijająca prawda: woda jest bezcennym darem, tam, gdzie jest, jest życie. Wybudowanie kolejnej, tak potrzebnej mieszkańcom studni głębinowej nie byłoby możliwe, gdyby nie włączyli się do akcji mieszkańcy naszego województwa, a w szczególności naszego regionu. Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy z terenu naszego miasta, powiatu, województwa – powiedział R. Łuczyk.
W Afryce dostępu do wody pitnej nie ma połowa mieszkańców. Makulatura na budowę studni zbierana jest na Podkarpaciu od 9 lat. W ostatnich miesiącach kontenery na surowiec są ustawione m.in. w: Przeworsku, Rzeszowie, Łańcucie, Leżajsku, Jarosławiu, Radymnie i Przemyślu.
Kontenery akcji „Makulatura na misje” na Podkarpaciu:
*Przeworsk: parking Szkoły Podstawowej nr 2,
*Jarosław: przy Opactwie Benedyktynek, przy klasztorze oo. Dominikanów, przy Kaplicy Akademickiej ul. Pruchnicka,
*Przemyśl: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Dworskiego,
*Szówsko: przy kościele pw. św. Brata Alberta,
*Medyka: na osiedlu mieszkaniowym,
*Rzeszów: przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża, przy Uniwersytecie Rzeszowskim ul. Rejtana,
*Łańcut: przy kościele pw. Chrystusa Króla,
*Leżajsk: przy kościele farnym,
*Husów: obok przedszkola,
*przy kościołach w: Sieniawie, Gorliczynie, Wólce Pełkińskiej, Radymnie, Wysokiej k. Łańcuta, Markowej i Kraczkowej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze