Reklama

Niech się święci 3 Maja. Uroczystości na Wzgórzu Zamkowym

Tradycji stało się zadość. Jak co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Przemyślu przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej, władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcy miasta spotkali się na Wzgórzu Zamkowym przed kamieniem upamiętniającym twórców drugiej na świecie ustawy regulującej ustrój prawny w naszym kraju.

W br. obchodziliśmy już 226. rocznicę wydarzeń z 3 maja 1791 r. To wówczas Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, nazwaną później Konstytucją 3 maja. Przemyskie uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, orkiestry i chóru Magnificat, skąd zgromadzeni udali się na Wzgórze Zamkowe. Tam głos zabrali m.in. przemyscy parlamentarzyści – posłowie Andrzej Matusiewicz (PiS) oraz Marek Rząsa (PO)[paywall]. Krótkie przemowy wygłosili także przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz (PiS) oraz prezydent miasta Robert Choma, który – zgodnie z kilkuletnią tradycją – odczytał rotę przyrzeczenia strzeleckiego składanego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Ta część 3-majowych uroczystości zakończyła się złożeniem wiązanek pod kamieniem przez wszystkie przybyłe delegacje.


fot.Witold Wołczyk
Najważniejszym punktem uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu było wręczenie nagród i wyróżnień: Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla, Honorowego Wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” oraz dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych. Tę pierwszą z rąk prezydenta miasta Roberta Chomy odebrał Witold Dżochowski.

„Dżochu” z Doroczną Nagrodą Miasta Przemyśla

Tradycją obchodów jest także uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Otworzyła ją przewodnicząca L. Podhalicz. Najważniejszym punktem było wręczenie nagród i wyróżnień: Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla, Honorowego Wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” oraz dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych.

Reklama

Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla otrzymał Wiktor Dżochowski za całokształt działalności twórczej w dziedzinie malarstwa, rzeźby i rysunku oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta, jako miejsca z bogatym dorobkiem artystycznym.

Honorowe Wyróżnienie „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” otrzymali natomiast: Krystyna Maresch-Knapek za wieloletnią działalność w Towarzystwie Dramatycznym „Fredreum”, pielęgnowanie tradycji teatralnych w Przemyślu, utrwalanie dobrej marki Teatru Fredreum i budowanie jego nowego wizerunku, Barbara Bechawska za wieloletnią działalność w Towarzystwie Dramatycznym i Teatrze „Fredreum”, podtrzymywanie przemyskich tradycji teatralnych, bezinteresowne zaangażowanie jako aktor, reżyser i animator, Tomasz Kulawik za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju żeglarstwa przemyskiego, międzynarodowe sukcesy i promocję Przemyśla na akwenach morskich i śródlądowych oraz Jerzy Buczkowski za długoletnią służbę na rzecz miasta Przemyśla, rzetelność, otwartość, wzorową postawę zawodową i społeczną, kształtującą pozytywny wizerunek pracownika samorządu.

Warto dodać, że w czasie trwania uroczystej sesji okolicznościowe inscenizacje prezentowali aktorzy Teatru „Fredreum”.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2017-05-05 17:17:03

    cyt....""""W br. obchodziliśmy już 226 rocznicę wydarzeń z 3 maja 1791 r. To wówczas Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, nazwaną później Konstytucją 3 maja. Przemyskie uroczystości -  tam głos zabrali m.in. przemyscy parlamentarzyści – posłowie Andrzej Matusiewicz (PiS) oraz Marek Rząsa (PO) (...)""""....... a czy ci dwaj tu wymienieni w/w karierowicze polityczni od szeregu lat u partyjnego ŻłOBA  mają jakiekolwiek pojęcie komu i dla kogo była ta konstytucja ??? Ona była dla NARODU i miała mu służyć i bronić przed takimi pożal się boże osobnikami jak oni dwaj  - KARIEROWICZE dla swojej mamony.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    XXX - niezalogowany 2017-05-06 09:28:08

    Konstytucja miała służyć NARODOWI= to prawda. Ale nasi posłowie nie służą ideom konstytucji tylko własnym ideom FIX czyli potrzebom.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxxx - niezalogowany 2017-05-06 09:38:34

    O politykach którzy od 1989 r   doprowadzili do degrengolady Polskę  niszcząc jej gospodarkę ,przemysł  i doprowadzając do exodusu   3 mln obywateli   większość ma wyrobione zdanie . Warto tez  aby zawsze 3 maja  w kościołach odczytywany był list do wiernych o roli duchowieństwa  w szczególności biskupów   "polskich"  w tym biskupa przemyskiego w   konfederacji targowickiej :  Najjaśniejsza Konfederacja Obojga Narodów[edytuj]Na życzenie Katarzyny II 6 września 1792 w Brześciu nad Bugiem rozpoczęły się obrady generalności obu konfederacji – koronnej i litewskiej. 11 września dokonało się uroczyste połączenie obu konfederacji pod nazwą Najjaśniejszej Konfederacji Obojga Narodów. Akt ten pobłogosławił obecny na tej uroczystości były pomocniczy biskup przemyski Michał Sierakowski. Papież Pius VI wystosował specjalne błogosławieństwo dla dzieła konfederacji targowickiej. Gorącymi zwolennikami konfederacji byli: prymas Michał Jerzy Poniatowski, biskup chełmski Wojciech Skarszewski, biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, biskup poznański Antoni Onufry Okęcki, biskup łucki Adam Naruszewicz i biskup wileński Ignacy Jakub Massalski.Może w końcu  cokolwiek dotrze  do tego ogłupionego narodu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama