Reklama

Niż demograficzny znowu uderzył. Będzie likwidacja szkół

13 z 14 placówek zgłoszonych do likwidacji przez samorządy lokalne od 1 września br. przestanie funkcjonować. To efekt wciąż trwającego niżu demograficznego na Podkarpaciu.

Mimo że do zakończenia roku szkolnego 2023 – 2024 pozostały jeszcze niecałe trzy miesiące, organy prowadzące już tworzą grafiki i harmonogramy na kolejny 2024 – 2025. O planach likwidacji oddziałów, filii czy szkół Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie musi wiedzieć wcześniej. Zawiadomienie w tej sprawie musi być przesłane co najmniej 6 miesięcy przed datą planowanej likwidacji. I takowe wnioski do kuratorium wpłynęły. Dokładnie 14 z całego Podkarpacia. Powodem jest niż demograficzny i coraz mniejsza liczba uczniów, „małych” szkół bowiem gminy nie są w stanie utrzymać[paywall]. Co ważne, według prawa oświatowego każda szkoła może być zlikwidowana przez gminę (organ prowadzący placówkę), jeśli do końca danego roku szkolnego zapewni uczniom kontynuowanie nauki w innej placówce tego samego typu.

Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wydało pozytywną opinię dla 13 placówek. Negatywną decyzję wydano w przypadku Medycznej Szkoły Policealnej w Mielcu.

Reklama

Aż trzy placówki oświatowe od 1 września br. przestaną funkcjonować w gminie Grębów (powiat tarnobrzeski), dwie w Mielcu i gminie Dydnia (powiat brzozowski), po jednej z Rzeszowie i Sanoku. W tym gronie jest także pięć placówek z naszego regionu. Aż trzy z terenu gminy Cieszanów. To punkt przedszkolny w Kowalówce oraz szkoła podstawowa i punkt przedszkolny w Niemstowie. Na liście likwidacyjnej jest również Centrum Kształcenia Zawodowego w Radymnie i Technikum nr 1 w Oleszycach.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/05/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama