Reklama

Nowa przestrzeń dla psów w schronisku. Start prac na wiosnę


Kudłaci podopieczni Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach już niebawem doczekają się nowej, dającej schronienie przestrzeni. Mowa o pawilonie, o który zabiegano już od dawna. Cel bliski jest realizacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mają szansę wystartować już na wiosnę. O pozytywnych zmianach, planach i wyzwaniach, z jakimi mierzy się placówka, rozmawiamy z szefującą jej Joanną Puchalską-Tracz.


Zima to trudny czas dla schronisk. Właśnie w tym okresie pojawia się najwięcej apeli o wsparcie dla takich placówek. Ciepłe schronienie dla zwierząt to w zimowym czasie podstawa. W tym roku udało się wam je zapewnić między innymi dzięki sukcesowi internetowej zbiórki.

– Tak, udało się dzięki zebranym w ramach akcji społecznej pieniądzom doposażyć schronisko w ponad 30 bud, a zbiórka wciąż jest prowadzona. Wspomagają nas też osoby prywatne. Sympatyzująca z nami mieszkanka, która rok temu adoptowała jednego ze schroniskowych psów, kupiła nam zupełnie bezinteresownie 5 dodatkowych bud. Mamy dużo podopiecznych, w tym ponad setkę psów, więc potrzeby nie maleją. Tylko w ostatnich dniach trafiło do nas 10 czworonogów. Nic się więc u nas nie marnuje.

Reklama

Od dłuższego czasu mówiło się o tym, że schronisku potrzebny jest pawilon. Te oczekiwania zostaną niedługo spełnione.

– Tak, jesteśmy akurat w fazie reorganizacji infrastruktury, która jest podyktowana tymi planami. Część boksów dla psów będziemy musieli zlikwidować ze względu na planowaną budowę, część przenieść. A ponieważ mają już swoje lata, bo powstały jeszcze w 2008 roku, istnieje duże ryzyko, że ponowny ich montaż w innym miejscu może się okazać niemożliwy, bo zwyczajnie się rozpadną. Dlatego część pieniędzy przewidzianych na nowe budy chciałabym też przeznaczyć na nowe boksy. Jednym słowem przed nami dużo zmian i dużo pracy. Co do pawilonu, za tym tematem chodzę już ponad 2 lata, a może i dłużej. Wiem, że jest nam bardzo potrzebny, ta zima pokazuje to jak w soczewce. Trudno jest przetrzymać wszystkie psy w boksach w takim okresie, zwłaszcza te najstarsze i schorowane.

Reklama

Ile zwierząt będzie w stanie pomieścić pawilon?

– Według moich założeń będziemy mogli w nim trzymać około 30 zwierzaków. Pawilon będzie miał powierzchnię 40 metrów na 8 metrów i będzie dedykowany głównie psom starszym i chorym, a także szczeniakom oraz małym psom, jak również tym po zabiegach, na przykład kastracji czy sterylizacji. Równolegle prowadzę też rozmowy z wspierającą nas Fundacją „Kudłate serce”, mające na celu zakup dużego mobilnego ogrzewanego domku, który chcemy przeznaczyć na kwarantanny. Mamy obiecane od nich finansowe wsparcie, we własnym zakresie robię też projekt, który jest dyskutowany z wykonawcą. Dużo się ostatnio u nas dzieje.

Reklama

Na jakim etapie są plany budowy pawilonu?

– Jesteśmy po przetargu na projekt, który został już wykonany i po poprawkach. Projekt został już złożony w gminie Przemyśl i starostwie, dostaliśmy pozwolenie...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 43% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/02/2026 17:54
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama