Na poniedziałkowej, 27 bm., sesji Rady Miasta Jarosławia została przyjęta uchwała o nowej sieci szkół prowadzonych przez miasto. Za była większość rady. Tylko Michał Muzyczka był przeciwny. Nie poparł wprowadzanych rozwiązań ze względu na zamieszanie towarzyszące zmianom w SP nr 10 i 11.
Choć kształt jarosławskiej oświaty został już ustalony uchwałą rady, jeszcze trwają konsultacje ogłoszone przez burmistrza na wniosek sześciu radnych. Rozpoczęły się pierwszego marca. Zakończą się w czwartek, 30 marca. Dają one mieszkańcom i nauczycielom możliwość wyrażenia opinii o nowej sieci szkół[paywall].
– Nowa sieć szkół podstawowych i gimnazjalnych zgodna z wprowadzonym przez Rząd RP zreformowanym prawem oświatowym została wypracowana i zaproponowana przez Zespół Zadaniowy do spraw Reorganizacji Placówek Oświatowych w Gminie Miejskiej Jarosław powołany przez burmistrza miasta niezwłocznie po podpisaniu przez Prezydenta RP ustaw wprowadzających nowe przepisy. W zespole pracowali między innymi radni wskazani przez przewodniczącego rady miasta – przypomina Dariusz Tracz, zastępca burmistrza Jarosławia. W połowie lutego jednogłośnie projekt przyjęto. Kuratorium Oświaty zaopiniowało go pozytywnie, zwracając uwagę na formalne niedociągnięcia. W ubiegły poniedziałek uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, zatwierdzająca jego kształt na okres od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku, została przyjęta. Według niej w Jarosławiu będzie 9 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto. Obecne Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Zostanie zachowana ta sama numeracja. W Zespole Szkół im Jana Pawła II przy ul. Traugutta, składającym się obecnie z Gimnazjum nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 5, będzie SP nr 5 im Baśki Puzon, a Zespół Szkół Ogólnokształcących im Książąt Czartoryskich zostanie rozwiązany.
W końcowym efekcie w strukturze miejskiej oświaty będzie funkcjonować o dwie podstawówki więcej niż obecnie. System szkolny będą tworzyć: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi z siedzibą przy ul. 3. Maja 30, Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego z siedzibą przy ul. Jana Pawła II 26, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego z siedzibą przy ul. Stefana Żeromskiego 4, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon z siedzibą przy ul. Traugutta 15, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi z siedzibą przy ul. Spytka 2, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Staszica z siedzibą przy ul. Dolnoleżajskiej 16, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą przy ul. Łazy Kostkowskie 14, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego z siedzibą na os. Słonecznym 7, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza z siedzibą przy ul. Kraszewskiego 39.
Zmiany oraz zmniejszająca się ilość dzieci spowodują, że część nauczycieli będzie miała mniej godzin. Według szacunków ratusza zabraknie miejsca dla 4 pedagogów. Utraty pracy mogą się spodziewać w pierwszym rzędzie młodzi nauczyciele zatrudnieni na umowy okresowe.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze