Reklama

Nowa sieć szkół przyjęta. Będzie o dwie podstawówki więcej

01/04/2017 15:30

Na poniedziałkowej, 27 bm., sesji Rady Miasta Jarosławia została przyjęta uchwała o nowej sieci szkół prowadzonych przez miasto. Za była większość rady. Tylko Michał Muzyczka był przeciwny. Nie poparł wprowadzanych rozwiązań ze względu na zamieszanie towarzyszące zmianom w SP nr 10 i 11.

Choć kształt jarosławskiej oświaty został już ustalony uchwałą rady, jeszcze trwają konsultacje ogłoszone przez burmistrza na wniosek sześciu radnych. Rozpoczęły się pierwszego marca. Zakończą się w czwartek, 30 marca. Dają one mieszkańcom i nauczycielom możliwość wyrażenia opinii o nowej sieci szkół[paywall].

– Nowa sieć szkół podstawowych i gimnazjalnych zgodna z wprowadzonym przez Rząd RP zreformowanym prawem oświatowym została wypracowana i zaproponowana przez Zespół Zadaniowy do spraw Reorganizacji Placówek Oświatowych w Gminie Miejskiej Jarosław powołany przez burmistrza miasta niezwłocznie po podpisaniu przez Prezydenta RP ustaw wprowadzających nowe przepisy. W zespole pracowali między innymi radni wskazani przez przewodniczącego rady miasta – przypomina Dariusz Tracz, zastępca burmistrza Jarosławia. W połowie lutego jednogłośnie projekt przyjęto. Kuratorium Oświaty zaopiniowało go pozytywnie, zwracając uwagę na formalne niedociągnięcia. W ubiegły poniedziałek uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, zatwierdzająca jego kształt na okres od 1 września  2017 roku do 31 sierpnia  2019 roku, została przyjęta. Według niej w Jarosławiu będzie 9 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto. Obecne Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Zostanie zachowana ta sama numeracja. W Zespole Szkół im Jana Pawła II przy ul. Traugutta, składającym się obecnie z Gimnazjum nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 5, będzie SP nr 5 im Baśki Puzon, a Zespół Szkół Ogólnokształcących im Książąt Czartoryskich zostanie rozwiązany. 

Reklama

W końcowym efekcie w strukturze miejskiej oświaty będzie funkcjonować o dwie podstawówki więcej niż obecnie. System szkolny będą tworzyć: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi z siedzibą przy ul. 3. Maja 30, Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego z siedzibą przy ul. Jana Pawła II 26, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego z siedzibą przy ul. Stefana Żeromskiego 4, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon z siedzibą przy ul. Traugutta 15, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Piotra Skargi z siedzibą przy ul. Spytka 2, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Staszica z siedzibą przy ul. Dolnoleżajskiej 16, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą przy ul. Łazy Kostkowskie 14, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego z siedzibą na os. Słonecznym 7, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza z siedzibą przy ul. Kraszewskiego 39.

Zmiany oraz zmniejszająca się ilość dzieci spowodują, że część nauczycieli będzie miała mniej godzin. Według szacunków ratusza zabraknie miejsca dla 4 pedagogów. Utraty pracy mogą się spodziewać w pierwszym rzędzie młodzi nauczyciele zatrudnieni na umowy okresowe.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama