Reklama

Nowa wiata grillowa już stoi. Mieszkańcy zakasali rękawy i sami pomagali przy pracach

Pod koniec listopada br. w Dębinach w powiecie lubaczowskim ukończono prace przy budowie wiaty grillowej, która będzie służyć jako miejsce spotkań i międzypokoleniowej integracji. Całość kosztowała 26 tys. zł, a w realizację przedsięwzięcia – oprócz firmy zewnętrznej – zaangażowali się także sami mieszkańcy wsi i lokalni przedsiębiorcy.

Powstanie nowej przestrzeni do spędzania czasu i budowania więzi mieszkańców wsi w niewielkiej miejscowości Dębiny w gminie Narol to efekt dofinansowania w wysokości 12 tys. zł, przyznanego z budżetu województwa podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi.

Dodatkowe 14 tys. na wspomniany cel gmina Narol musiała wyłożyć sama. Dzięki tym funduszom, wynoszącym łącznie 26 tys. zł, mieszkańcy Dębiny zyskali nie tylko nowy obiekt, ale i[paywall] miejsce spotkań, które będzie służyć im w sezonie do organizacji różnego typu biesiadnych imprez.


– Prace ruszyły w październiku tego roku. Po odpowiednim przygotowaniu terenu, na którym do niedawna stał jeszcze murowany, mocno już zniszczony budynek po byłej szkole podstawowej, który został wyburzony, przystąpiono do działania. Duży wkład w porządkowanie placu pod wiatę mieli sami mieszkańcy, a także lokalni przedsiębiorcy i pracownicy referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta i Gminy Narol. Ponadto mieszkańcy pomagali też przy samej budowie obiektu, którą prowadziła firma zewnętrzna – mówi Andrzej Kołodziej z UMiG w Narolu.

Reklama

Inwestycja powstała na działce o powierzchni ponad 0,5 ha, w samym centrum wsi z dostępem do drogi publicznej. To na pewno miejsce, które byłoby atrakcyjne dla inwestorów, jednak mieszkańcy zadecydowali, że teren po wyburzonej szkole ma pozostać placem publicznym, który wykorzystanie zostanie na potrzeby integracji międzypokoleniowej.

– Szansę na realizację tych planów stworzyła Sołecka Strategia Rozwoju Wsi na lata 2021-2025, w której mieszkańcy ujęli szereg zadań inwestycyjnych i na podstawie której mogą się co roku ubiegać o dofinansowanie. W tym postawili właśnie na wiatę grillową – wyjaśnia A. Kołodziej.

– Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja w gminie, zrealizowana ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi. Wcześniej podobna wiata grillowa, jak w Dębinach, powstała w Jędrzejówce i w miejscowości Kadłubiska (tu oprócz wiaty wybudowano też ogrodzenie), z kolei w Rudzie Różanieckiej, w której korzystano z funduszy PPOW dwukrotnie, stanął pomnik Niepodległości i siłownia zewnętrzna – dodaje.

W kolejnym roku w Dębinach ma powstać dodatkowo plac zabaw i ogrodzenie.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama