Reklama

Nowe skrzydło Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego otwarte [GALERIA]


28 dodatkowych miejsc dla pacjentów niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki oraz gabinety rehabilitacyjne zyskał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ulicy Jasińskiego w Przemyślu. Było to możliwe dzięki rozbudowie placówki o nowe skrzydło użytkowe. Inwestycja kosztowała blisko 8 mln zł. W środę, 10 bm., nowe przestrzenie zostały uroczyście poświęcone i otwarte.


Zrealizowana inwestycja w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Jasińskiego 15, pochłonęła łącznie 7 mln 722 tys. 334,63 zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane m.in. dzięki funduszom z samorządu województwa podkarpackiego, będącym w dyspozycji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie (3 mln 79 tys. 294 zł). Jeszcze więcej wyłożył na nie powiat przemyski, pod którego skrzydłami działa zakład, bo aż 4 mln 85 tys. 205,38 zł. Do tej puli placówka dołożyła 682 tys. 123,58 zł z własnego budżetu.

Rozbudowa odbywała się dwuetapowo. W pierwszym wykonano główne roboty budowlane, dzięki którym udało się osiągnąć stan surowy. W kolejnym – prace wykończeniowe. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w roku 2023, a zakończyła 16 grudnia 2024 roku. Za całość przedsięwzięcia odpowiedzialna była firma Usługi Remontowo-Budowlane Kucab Jacek z Jarosławia. Przekazanie nowych przestrzeni budynku do użytkowania odbyło się natomiast w czerwcu tego roku.

Reklama

Rozbudowa placówki o nowe skrzydło pozwoliła na utworzenie pokoi dla kolejnych 28 podopiecznych i pomieszczeń służących do rehabilitacji. Pachnące nowością przestrzenie już są użytkowane przez pensjonariuszy. Ich uroczyste poświęcenie przez metropolitę przemyskiego aba Adama Szala, z towarzyszeniem podopiecznych i personelu ZOL, a także licznie przybyłych gości odbyło się w środę, 10 września. Częścią uroczystości było też poświęcenie nowej kaplicy, w której odprawiona została msza św.

– Drodzy pacjenci, ta kaplica jest dla was. Tutaj będziecie mogli spędzić czas w intymności, rozmawiając ze sobą i z Panem Bogiem – powiedziała dyrektor ZOL Magdalena Anna Andrzejak.

Reklama

– Niech wierni, którzy będą tu przychodzić na modlitwę, doznają pokrzepienia, by szybciej mogli powrócić do zdrowia – uzupełnił abp A. Szal.

Zaufanie, opieka, leczenie

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przenieśli się do jednej z kameralnych sal placówki. Tu dyrektor ZOL Magdalena Anna Andrzejak złożyła serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które dołożyły cegiełkę do powstania nowej części placówki przy Jasińskiego. Wiele ciepłych słów popłynęło też do pracowników, którzy każdego dnia starają się otoczyć podopiecznych opieką i nieść im wsparcie.

Reklama

– To dla nas szczególny dzień. Z – jak zaufanie, O – jak opieka, L – jak leczenie – pod tymi trzema słowami kryje się nasza misja. Chcielibyśmy, by to nowe skrzydło sprawiło, że opieka nad naszymi pacjentami będzie jeszcze lepsza i jeszcze bardziej nowoczesna. Będziemy się cały czas rozwijać. Mamy wiele pomysłów na to, by ten zakład funkcjonował jeszcze lepiej – podkreśliła, mówiąc o planach, choćby tych dotyczących ogrodu.

– Stworzyliśmy razem niezwykły zespół, na którym można polegać. Dla mnie jest to zaszczyt, że jestem waszym szefem. Jestem z was dzisiaj niezwykle dumna – tymi słowami dyrektor ZOL zwróciła się do personelu zakładu.

Reklama

W części oficjalnej nie zabrakło też przemówień zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan (jednocześnie gospodyni spotkania), wicestarosta Jan Janusz, wiceprezydent Przemyśla Krzysztof Majcher, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Piotr Pękalski, były starosta przemyski Jan Pączek (który rozpoczął dzieło budowy nowego skrzydła), dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu Barbara Honicka, a także reprezentanci wojewody, posłów na Sejm RP z terenu Podkarpacia, przedstawiciele wykonawcy i zaprzyjaźnionych z placówką instytucji.

– Gratuluję wspaniałej inwestycji, która wiąże się z poprawą opieki i funkcjonowania osób korzystających z placówki, a znajdujących się w trudnym okresie życia. To był nasz nadrzędny cel i został on osiągnięty – powiedział wicemarszałek P. Pilch, zapewniając jednocześnie, że samorząd województwa jest otwarty na rozmowy na temat kolejnych potrzeb.

Reklama

– Zgromadziła nas tutaj miłość do drugiego człowieka, do chorych, cierpiących – powiedziała z kolei starosta B. Ryczan. – W misji, jaka wam przyświeca, pochylacie się tutaj właśnie nad takimi osobami. To trudna praca, ale dzięki wam pacjenci otrzymują nie tylko wsparcie, ale też ciepłe słowo, którego bardzo potrzebują – dodała, dziękując za empatię kadry w stosunku do podopiecznych.

Podczas uroczystości wielokrotnie padło, że takie miejsca jak przemyski ZOL są bardzo potrzebne i mają do spełniania ważną misję. – Nie ma większej satysfakcji, jak móc pomóc komuś słabszemu i potrzebującemu – spuentował były starosta J. Pączek.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/09/2025 17:49
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama