Reklama

Nowe wyższe ceny biletów. Kogo obejmie podwyżka?


Ustalenie nowych cen za usługi przewozowe transportu zbiorowego na terenie miasta było jednym z gorętszych punktów niedawnej sesji Rady Miasta Jarosławia, zwołanej 29 września br. Mieszkańcy posiadający Jarosławską Kartę Mieszkańca w dalszym ciągu jeździć będą za darmo. Powiało też optymizmem w kwestii deficytu w budżecie. Radni zgodzili się na kredyt na jego pokrycie, ale i tak będzie mniejszy, niż zakładano. Pochylono się też nad kwestią parkomatów i tym, gdzie mogłyby się pojawić.


Zmianie uległy dotychczasowe stawki za usługi przewozowe transportu zbiorowego na terenie Jarosławia. Ceny za bilety jednoprzejazdowe, miesięczne i ulgowe poszły w górę. Koszt biletu normalnego za przejazd w granicach miasta będzie wynosił 4 zł, ulgowego – 2 zł, a miesięcznego 110 zł. Natomiast poza granicami miasta stawki wynosić będą kolejno: 5 zł za normalny, 2,50 zł za ulgowy i 124 zł za miesięczny. W ofercie pojawiły się też bilety czasowe 5-godzinne w cenie 6 zł za bilet normalny i 3 zł za ulgowy w strefie miasta oraz analogicznie 7 zł (normalny) i 3,50 zł (ulgowy) poza jego granicami (ceny biletów imiennych i sieciowych 30-dniowych dostępne są na stronie internetowej ratusza). Ponadto zapewniono darmowe przejazdy dla osób po 65. roku życia i dla dzieci do lat 7 (wcześniej uprawnieni byli do nich tylko seniorzy po 75. roku życia i dzieci do 4 lat). Nowy cennik zacznie obowiązywać najwcześniej w drugiej połowie listopada. Zmiany uzyskały aprobatę 10 radnych, 7 wstrzymało się od głosu. 

Prezes PWiK Piotr Kuchta (zadania związane z komunikacją miejską realizuje właśnie ta instytucja) oraz dyrektor Wydziału Funduszy i Inwestycji Miejskich Rafał Młynarski argumentowali, że podniesienie stawek i wprowadzenie zmian było koniecznością ze względu na rosnące koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej, przy jednoczesnym spadku wpływów ze sprzedaży biletów. Jak wyliczono, w ciągu ostatnich lat był to spadek około trzykrotny, co miało związek z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców miasta posiadających Jarosławską Kartę Mieszkańca. Dla równowagi jako plusy wprowadzenia darmowych przejazdów dla mieszkańców wymieniono mniejsze zakorkowanie miasta i mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Z danym odnośnie liczby wyrobionych kart (6800 osób) wnioskować można, że nie każdy mieszkaniec o posiadanie takowej zadbał. O zaletach rozwiązania wspomniał burmistrz Marcin Nazarewicz, apelując do mieszkańców, by z takiej opcji korzystali.

Reklama

– Zmiana cen biletów jest skierowana do tych, którzy nie są mieszkańcami miasta i wydaje się zasadna – podkreślił.

Dyskutowano też o potrzebie sukcesywnej wymiany taboru i jego rozbudowy, dostosowania rozkładów jazdy do obecnych potrzeb mieszkańców i wdrożenia aplikacji moBILET. Przy okazji wypłynął temat parkometrów. Zdaniem burmistrza M. Nazarewicza powinny się one pojawić w Rynku i jego okolicach.

– Warto wrócić do tej dyskusji w momencie, kiedy uda się wyremontować parking przy ulicy Świętojańskiej i uporządkować będący w rękach prywatnych teren za synagogą. Wówczas przybędzie miejsc parkingowych – zaznaczył.

Reklama

Kasa na zimowe utrzymanie dróg

Na ostatniej sesji radni wyrazili też zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w wysokości 1 miliona zł z przeznaczeniem na zimowe utrzymanie dróg w roku kolejnym. Jarosławski samorząd, czyniąc przygotowania do zbliżającego się sezonu zimowego, chce bowiem ogłosić przetarg na to zadanie realizowane w sezonie 2025/2026. Oprócz łagodzenia skutków zimy na ulicach, chodnikach i parkingach objąć ono ma też z mechaniczne pozimowe ich oczyszczenie. W tym celu konieczne było więc zabezpieczenie odpowiednich środków.

Ponadto radni zwiększyli wydatki na kolejny, piąty etap zadania przebudowy ul. Kruhel Pawłosiowski. Chodzi o kwotę 152 tys. 414,76 zł. Przy tym punkcie radny Mariusz Walter dopytywał, czy oznacza to[paywall] koniec problemów z wodami spływającymi w tym rejonie na prywatne posesje. Jak wyjaśnił dyrektor Wydziału Infrastruktury Drogowej Jacek Balawajder, chodzi o ostatni etap inwestycji, czyli około 270 metrów drogi. Zwieńczy on przebudowę całej ulicy. Kwestia zalewania mieszkańców okazuje się być natomiast osobnym problemem, dotyczącym nieco innego miejsca na Kruhelu Pawłosiowskim, który miasto planuje rozwiązać. Trwają aktualnie wykonanie dokumentacji projektowej i żmudne uzgodnienia z właścicielami działek.

Reklama

Kredyt na załatanie dziury w budżecie jednak mniejszy

Ważnym momentem było głosowanie nad zaciągnięciem kredytu w kwocie 3 mln 400 tys. zł, który miasto przeznaczyć chce na sfinansowanie zakładanego deficytu wynoszącego 2 mln 719 tys. zł oraz na spłatę wcześniejszych zobowiązań (dokładnie 681 tys. zł). Pierwotny plan budżetu zakładał wprawdzie dużo wyższą kwotę, bo aż 7 mln 900 tys. zł, jednak po analizie stwierdzono, że potrzeby w zakresie finansowania deficytu i spłaty wcześniejszych zobowiązań będą jednak niższe, niż zakładano.

– Ten ruch pozwala na ograniczenie poziomu zadłużenia – podkreśliła skarbnik miasta Katarzyna Czuba.

Reklama

– Tylko w tym roku udało się nam o blisko 6 milionów obniżyć zadłużenie miasta – uzupełnił burmistrz M. Nazarewicz, przypominając o wynoszącej blisko 1 mln 800 tys. kwocie oszczędności na zadłużeniu uzyskanej dzięki wcześniejszej udanej konsolidacji kredytów.

Dzięki oszczędnościom na zimowym utrzymaniu dróg w sezonie 2024/2025 i dokonanemu przesunięciu wydatków radni wygospodarowali też pieniądze na zakup i montaż trzech wiat przystankowych wraz z wyposażeniem na ul. Batalionów Chłopskich, Dolnoleżajskiej i os. Piłsudskiego.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/10/2025 12:55
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama