17 listopada w Jarosławiu wystartowało ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Dla wielu osób to okazja, by na własnej skórze poczuć, na czym polega wojskowe życie.
Od wczesnych godzin porannych teren 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu wypełniał się ochotnikami, którzy postanowili sprawdzić się w szeregach Wojska Polskiego. Dla nowych rekrutów takie doświadczenie to pierwszy krok na drodze do profesjonalnej służby Ojczyźnie, a jednocześnie szansa na zdobycie cennego doświadczenia i umiejętności wojskowych.
W trakcie trwającego szkolenia ochotnicy będą zapoznawać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, zasadami dyscypliny wojskowej, musztrą, obsługą broni i taktyką oraz podejmować wymagających wojskowych wyzwań, które wprowadzą ich w świat żołnierskiej służby. Z pewnością będzie to intensywny czas, który wymaga od żołnierzy zaangażowania, determinacji i współpracy. Ostatnim dniem szkolenia będzie 12 grudnia, a zwieńczeniem uroczysta przysięga wojskowa DZSW.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to propozycja służby czynnej dla ochotników. Zgłoszenie się do niej poprzez złożenie wniosku o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi wojska. Następnie kandydat jest kierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Finałem postępowania jest wydanie orzeczenia o zdolności do służby i karty powołania na szkolenie.
O powołanie w ramach DZSW może się ubiegać osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze