Reklama

Nowosielska świątynia rozbrzmiała kolędową nutą [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie – od blisko od 20 lat – 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach rozbrzmiewa najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Jednak dopiero w ubiegłym roku to wydarzenie muzyczne na stałe wpisało się w kalendarz gminnych imprez kulturalnych.

Druga edycja Gminnego Koncert Kolęd „Idzie kolęda” jest efektem współpracy wójta gminy Przeworsk, Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku z parafią pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Nowosieleckiej.

Wcześniej koncerty organizowała parafia pospołu z Chórem „Veritas” z Nowosielec.

– Mamy nadzieję, że tak rozpoczyna się piękna tradycja kolędowych spotkań w[paywall] tym miejscu. Koncert skierowany jest przede wszystkim do społeczności lokalnej, która aktywnie i bardzo chętnie w nich uczestniczy. Cieszę się i jestem bardzo dumny z przywiązania do tradycji kolędniczych społeczności naszej gminy – podkreśla wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

Reklama

Wydarzenie rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Walasza. W czasie liturgii zgodnie ze starym zwyczajem poświęcono gromnice.

Później świątynia rozbrzmiała śpiewem.

Wzruszające widowisko

– Piękne stroje i oprawa muzyczna złożyły się na wyjątkowy koncert, który był dowodem na ciągle żywe w naszej gminie bogate tradycje świąteczne. Podczas koncertu wybrzmiały najbardziej znane polskie kolędy, między innymi „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Nie było miejsca dla Ciebie”.

Wśród wielu klasycznych i bliskich sercu każdego z nas kompozycji znalazły się także współczesne utwory, takie jak „Hej, ponad regle, turnice” – relacjonuje Justyna Solarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku.

Reklama

Publiczność wysłuchała kilkunastu różnorodnych utworów, a artystów nagradzała gromkimi brawami. Kolędowanie rozpoczął najmłodszy z zespołów działających przy GOK – Zespół Instrumentalno-Wokalny „Bella Voce” ze Studziana pod opieką muzyczną Tadeusza Kałamarza.

Publiczność usłyszała „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Gloria”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gore gwiazda” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

– Równie piękny koncert dał Chór „Veritas” z Nowosielec, który jest wspaniałą wizytówką naszej gminy i z sukcesami ją reprezentuje podczas licznych festiwali i konkursów. W wykonaniu chóru pod batutą Tomasza Piątka zabrzmiały: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Anioł pański otoczony światłością”, „Oj maluśki, maluśki” oraz „Hej, ponad regle, turnice” – uzupełnia J. Solarz.

Reklama

Publiczność wysłuchała także regionalnych pastorałek, m.in. „Mesyjosz przyszedł” i „Oj żęła, żęła” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczaneczki” z Grzęski pod opieką Stanisławy Muchy, a także „Rozwijała się lilija” oraz „Od wschodu Królowie” w wykonaniu Zofii Kalamarz, przy akompaniamencie Adama Domki.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama