Tradycyjnie – od blisko od 20 lat – 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach rozbrzmiewa najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Jednak dopiero w ubiegłym roku to wydarzenie muzyczne na stałe wpisało się w kalendarz gminnych imprez kulturalnych.
Druga edycja Gminnego Koncert Kolęd „Idzie kolęda” jest efektem współpracy wójta gminy Przeworsk, Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku z parafią pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Nowosieleckiej.
Wcześniej koncerty organizowała parafia pospołu z Chórem „Veritas” z Nowosielec.
– Mamy nadzieję, że tak rozpoczyna się piękna tradycja kolędowych spotkań w[paywall] tym miejscu. Koncert skierowany jest przede wszystkim do społeczności lokalnej, która aktywnie i bardzo chętnie w nich uczestniczy. Cieszę się i jestem bardzo dumny z przywiązania do tradycji kolędniczych społeczności naszej gminy – podkreśla wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
Wydarzenie rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Walasza. W czasie liturgii zgodnie ze starym zwyczajem poświęcono gromnice.
Później świątynia rozbrzmiała śpiewem.
– Piękne stroje i oprawa muzyczna złożyły się na wyjątkowy koncert, który był dowodem na ciągle żywe w naszej gminie bogate tradycje świąteczne. Podczas koncertu wybrzmiały najbardziej znane polskie kolędy, między innymi „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Nie było miejsca dla Ciebie”.
Wśród wielu klasycznych i bliskich sercu każdego z nas kompozycji znalazły się także współczesne utwory, takie jak „Hej, ponad regle, turnice” – relacjonuje Justyna Solarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku.
Publiczność wysłuchała kilkunastu różnorodnych utworów, a artystów nagradzała gromkimi brawami. Kolędowanie rozpoczął najmłodszy z zespołów działających przy GOK – Zespół Instrumentalno-Wokalny „Bella Voce” ze Studziana pod opieką muzyczną Tadeusza Kałamarza.
Publiczność usłyszała „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Gloria”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Gore gwiazda” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.
– Równie piękny koncert dał Chór „Veritas” z Nowosielec, który jest wspaniałą wizytówką naszej gminy i z sukcesami ją reprezentuje podczas licznych festiwali i konkursów. W wykonaniu chóru pod batutą Tomasza Piątka zabrzmiały: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Anioł pański otoczony światłością”, „Oj maluśki, maluśki” oraz „Hej, ponad regle, turnice” – uzupełnia J. Solarz.
Publiczność wysłuchała także regionalnych pastorałek, m.in. „Mesyjosz przyszedł” i „Oj żęła, żęła” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczaneczki” z Grzęski pod opieką Stanisławy Muchy, a także „Rozwijała się lilija” oraz „Od wschodu Królowie” w wykonaniu Zofii Kalamarz, przy akompaniamencie Adama Domki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze