Potrójne święto obchodzili na początku maja druhowie z OSP w Jodłówce w gminie Pruchnik. Pierwszym powodem do fetowania była rocznica powstania jednostki. Prowadzi ona działalność od 1892 roku, a więc już 130 lat! Kolejnym – poświęcenie otrzymanego w tym roku samochodu pożarniczego, a ostatnim gminne obchody Dnia Strażaka.
Historia powstania OSP w Jodłówce sięga czasów, kiedy większość zabudowań było jeszcze drewnianych, można więc powiedzieć, że taka była potrzeba chwili.
Na przestrzeni lat wiele się zmieniało, jednostka rosła w siłę, wzbogacając się o nowy, lepszy sprzęt i siedzibę w postaci Dom Strażaka, który został oddany do użytku w 2003 roku. 100-lecie istnienia organizacji przypieczętowano nadaniem sztandaru, a 130-lecie postanowiono uczcić oficjalnym przekazaniem i poświęceniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
Mercedes unimog – jaki trafił na wyposażenie OSP w Jodłówce jeszcze w styczniu tego roku – to już kolejny motoryzacyjny nabytek druhów. Pierwszym wozem, jaki wykorzystywali, był żuk, potem z kolei był[paywall] to star 266.
Nowy wóz został przekazany z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu dzięki przychylności osób decyzyjnych i udzieleniuwsparcia finansowego przez gminę Pruchnik (gmina w ubiegłym roku wsparła powiat jarosławski kwotą 75 tys. z przeznaczeniem na zakup nowego wozu pożarniczego dla jarosławskiej komendy, a ta, po uzbrojeniu auta, przekazała je dla OSP w Jodłówce). Jednak z poświęceniem nowego nabytku postanowiono poczekać do jubileuszu, który miał miejsce na początku maja.
Nowy mercedes to auto wyprodukowane w 2008 r., ma m.in. zbiornik na wodę o pojemności 2,5 m sześc. wraz ze zbiornikiem na środek pianotwórczy i jest wyposażony w linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, rozłączany napęd 4x4, wciągarkę elektryczną itp. rewelacje. Samochód dzięki terenowemu zawieszeniu dobrze służy druhom z jednostki w Jodłówce.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. polowa przy Sanktuarium MBP w Jodłówce, której przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Jakubiec. Również on poświęcił wóz.
Miejscem dalszej części obchodów był natomiast plac przy Domu Strażaka. Tu odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, wręczenie odznaczeń, okolicznościowe wystąpienia i występy. Świętowanie zakończyło spotkanie w Domu Strażaka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze