Reklama

Nowy wóz na 130-lecie jednostki. Strażacy z Jodłówki świętowali jubileusz [ZDJĘCIA]

Potrójne święto obchodzili na początku maja druhowie z OSP w Jodłówce w gminie Pruchnik. Pierwszym powodem do fetowania była rocznica powstania jednostki. Prowadzi ona działalność od 1892 roku, a więc już 130 lat! Kolejnym – poświęcenie otrzymanego w tym roku samochodu pożarniczego, a ostatnim gminne obchody Dnia Strażaka.

Historia powstania OSP w Jodłówce sięga czasów, kiedy większość zabudowań było jeszcze drewnianych, można więc powiedzieć, że taka była potrzeba chwili.

Na przestrzeni lat wiele się zmieniało, jednostka rosła w siłę, wzbogacając się o nowy, lepszy sprzęt i siedzibę w postaci Dom Strażaka, który został oddany do użytku w 2003 roku. 100-lecie istnienia organizacji przypieczętowano nadaniem sztandaru, a 130-lecie postanowiono uczcić oficjalnym przekazaniem i poświęceniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Mercedes unimog – jaki trafił na wyposażenie OSP w Jodłówce jeszcze w styczniu tego roku – to już kolejny motoryzacyjny nabytek druhów. Pierwszym wozem, jaki wykorzystywali, był żuk, potem z kolei był[paywall]  to star 266.

Nowy wóz został przekazany z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu dzięki przychylności osób decyzyjnych i udzieleniuwsparcia finansowego przez gminę Pruchnik (gmina w ubiegłym roku wsparła powiat jarosławski kwotą 75 tys. z przeznaczeniem na zakup nowego wozu pożarniczego dla jarosławskiej komendy, a ta, po uzbrojeniu auta, przekazała je dla OSP w Jodłówce). Jednak z poświęceniem nowego nabytku postanowiono poczekać do jubileuszu, który miał miejsce na początku maja.

Nowy mercedes to auto wyprodukowane w 2008 r., ma m.in. zbiornik na wodę o pojemności 2,5 m sześc. wraz ze zbiornikiem na środek pianotwórczy i jest wyposażony w linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, rozłączany napęd 4x4, wciągarkę elektryczną itp. rewelacje. Samochód dzięki terenowemu zawieszeniu dobrze służy druhom z jednostki w Jodłówce.

Reklama

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św. polowa przy Sanktuarium MBP w Jodłówce, której przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Jakubiec. Również on poświęcił wóz.

Miejscem dalszej części obchodów był natomiast plac przy Domu Strażaka. Tu odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, wręczenie odznaczeń, okolicznościowe wystąpienia i występy. Świętowanie zakończyło spotkanie w Domu Strażaka.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama