1 stycznia br. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W związku z tym na początku roku Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zaprosiło wszystkie szkoły z terenu województwa do podejmowania inicjatyw związanych z tym faktem. Na apel bez wahania odpowiedziała Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie, gdzie zrealizowano aż 16 takich przedsięwzięć. 7 kwietnia w gościnnych murach Zamku w Krasiczynie odbyło się ich uroczyste podsumowanie.
Warto podkreślić, że placówka w Krasiczynie jest jedną z trzech szkół powiatu przemyskiego, która zaangażowała się w ideę promowania bezpieczeństwa w szkole, gminie, kraju i tym samym w Unii Europejskiej, jako że priorytetem polskiej prezydencji jest właśnie bezpieczeństwo. Szkolni koordynatorzy projektu – Piotr Cisek, Aldona Maksym i Renata Garbarczyk – zaplanowali różnorakie działania z tym związane, pozwalające przybliżyć uczniom zagadnienia dotyczące m.in.: zdolności do obrony, ochrony ludzi i granic, odporności na obcą ingerencję i dezinformację, swobody działalności gospodarczej, transformacji energetycznej, konkurencyjnego i odpornego rolnictwa, jak i bezpieczeństwa zdrowotnego. Na te siedem filarów kładziono nacisk podczas organizowanych w placówce warsztatów i spotkań z ciekawymi gośćmi. Wśród tych byli m.in.: przedstawiciel biura terenowego ARMiR w Przemyślu, psychoterapeuta z Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego, dietetyk, ratownik medyczny, policjant. Jak smakuje Europa, pokazywały najmłodszym panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krasiczynie, które zaprosiły uczniów na zajęcia gastronomiczne robienia i pieczenia ciasteczek i pizzy. Ale przedsięwzięcia odbywały się nie tylko na terenie szkoły, ale i poza nią. Uczniowie złożyli wizytę w sądzie okręgowym, w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej, przemyskiej uczelni czy Sali Tradycji 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
Podczas podsumowania rozlicznych przedsięwzięć w dostojnych murach krasiczyńskiego zamku obecni byli nie tylko przedstawiciele instytucji, które na prośbę szkoły włączyły się w warsztaty i prelekcje dla uczniów, ale też dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Przemyślu Tomasz Dziumak, dyrektor[paywall] Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie Magdalena Ziemska i gospodarz gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski. Ostatni z wymienionych zaznaczył, że szkolni koordynatorzy projektu podeszli do wyzwania bardzo poważnie, a sama młodzież zyskała cenną wiedzę i doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Z kolei dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Przemyślu Tomasz Dziumak podkreślił fakt, w jak trudnym położeniu znajdują się obecnie Europa i cały świat, kiedy kwestie bezpieczeństwa wydają się szczególnie istotne.
– To od was będzie zależało, jaka będzie w przyszłości Polska i jaka będzie Europa – zwrócił się do młodzieży.
Goście – powitani uprzednio przez dyrektora szkoły Marka Kuźmieka – mieli też okazję obejrzeć film prezentujący efekty pracy uczniów z ostatnich miesięcy. Wydarzeniu towarzyszyło uroczyste rozstrzygniecie konkursu pod hasłem „Euro t-shirt”. Uczestnicząca w nim młodzież klas 4 – 5 miała za zadanie zaprojektować koszulkę nawiązującą do wybranego państwa Unii Europejskiej. W ten sposób powstały pomysłowe t-shirty, których autorów doceniono, wręczając im nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu i Gminną Bibliotekę Publiczną w Krasiczynie. Zwycięzcom gratulujemy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze