Aż 34 miejscowości w całej Polsce od 1 stycznia 2024 r. zyskają status miasta. Wśród nich są dwie z naszego regionu. To Bircza w powiecie przemyskim i Jawornik Polski w powiecie przeworskim. Obie od wielu miesięcy starały się o to i obie spełniły wymagania.
Jakie to wzmagania? Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej www.infor.pl, trzeba spełniać pięć kryteriów[paywall]. To: liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys., ewentualne posiadanie praw miejskich w przeszłości, przynajmniej 60 procent mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej, brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum oraz posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej (wodociągi, kanalizacja). Wszystko dzieje się w ramach odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów. Rząd sam może wytypować miejscowości, którym przyzna prawa miejskie. Wniosek w tej sprawie mogą złożyć w MSWiA również same gminy.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy w 2024 r.1 stycznia 2023 r. przybyło w Polsce 15 miast. Od początku przyszłego roku ilość ta zostanie podwojona. We wspomnianym rozporządzeniu rządu mowa jest bowiem aż o 34 miejscowościach, które 1 stycznia 2024 r. otrzymają prawa miejskie. Wśród nich są dwie miejscowości z naszego regionu. To Bircza i Jawornik Polski. To jedyne na Podkarpaciu. Najwięcej, bo aż 11 miejscowości zyska status miasta w województwie mazowieckim, 8 w łódzkim, 3 w lubelskim i kujawsko-pomorskim, po 2 w świętokrzyskim i wielkopolskim oraz po jednym w lubuskim, opolskim i śląskim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze