Reklama

Od 115 lat gaszą pożary

29/09/2019 11:24

W połowie września w Grochowcach odbyły się uroczystości związane ze 115-leciem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, jednej z najstarszych w powiecie przemyskim.

Po mszy świętej w kościele parafialnym strażacy oraz ich rodziny i zaproszeni goście przemaszerowali na stadion, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, w której udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz delegacje sąsiednich OSP. Padło wiele[paywall] ciepłych słów pod adresem ochotniczych strażaków, którzy nie tylko są gotowi w każdej chwili walczyć z pożarami czy innymi zagrożeniami, ale też aktywnie uczestniczą w życiu wioski.

Ze statystyk wynika, że tylko 30 procent strażackich akcji dotyczy pożarów. Pozostałe to udział w zdarzeniach, takich jak wypadki drogowe, klęski żywiołowe czy prace na rzecz lokalnej społeczności albo opieka nad fortem „V” znajdującym się na skraju wioski.

Historia

Pierwsze zalążki Ochotniczych Straży Pożarnych Galicji i Lodomerii w zaborze austriackim powstały w 1860 roku. Wtedy w Krakowie powołano Krajowe Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, od swojego patrona – św. Floriana – zwane „Florianką”.

Początek akcji tworzenia pierwszych stowarzyszeń strażackich nastąpił dwa lata później. W 1871 roku w Przemyślu powstała Ochotnicza Straż Pożarna, zwana wtedy ogniową. Kiedy jedenaście lat temu druhowie z Grochowiec rozpoczęli w archiwach kwerendę w poszukiwaniu materiałów dotyczących historii, jedynym dokumentem, jaki udało im się odnaleźć, była wzmianka w Kronice Diecezji Przemyskiej z roku 1906 o tym, że dwa lata wcześniej w Grochowcach powstała Ochotnicza Straż Ogniowa (Pożarna).

Nie ma już ludzi, którzy pamiętaliby tamte czasy. Być może ktoś wtedy prowadził jakąś kronikę, ale w zawierusze dwóch wojen i dwóch okupacji mogła ona zaginąć. Wiadomo tylko, że organizacja liczyła wówczas 36 członków. Jej pierwszym prezesem był Michał Zalewski, naczelnikiem Antoni Brzoza, a zastępcą naczelnika Marceli Jęczalik. Wiadomo też, że strażacy w Grochowcach dysponowali sprzętem gaśniczym, którym była wówczas sikawka ręczna (w tej chwili znajduje się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej).

O wiele lepiej została udokumentowana powojenna historia OSP w Grochowcach. W kronice znajdziemy nazwiska kolejnych prezesów i członków zarządu oraz pełniących różne funkcje, a także (co ważne dla strażaków) informacje o sprzęcie, jakim dysponowali od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzisiaj jednostka OSP Grochowce liczy 36 członków, w tym: 16 strażaków ratowników, 3 dowódców OSP, 3 kierowców – operatorów sprzętu oraz 2 ratowników medycznych.

Reklama

Medale i wyróżnienia

Jubileusz 115-lecia był też okazją do uhonorowania zasłużonych druhów.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Marek Butrak, Krzysztof Szymczycha oraz Mariusz Halik.

Odznakę „Za wysługę lat” otrzymali: Emil Kogut, Zbigniew Tomaka, Mariusz Osypanko, Waldemar Siwy, Ryszard Świtalski, Krzysztof Wojciechowski, Mariusz Sura, Stanisław Wojciechowski, Daniel Fiałkiewicz, Zdzisław Wolański, Grzegorz Szczołko, Krzysztof Dejnaka, Krzysztof Staszewski, Artur Fiałkiewicz, Marek Butrak oraz Mariusz Halik.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama