Reklama

Od listopada więcej kobiet może skorzystać z bezpłatnych badań

Z dniem 1 listopada w życie weszły zmiany dotyczące profilaktyki nowotworów kobiecych. Bezpłatne badania od teraz obejmują szerszą grupę wiekową kobiet.

Zdaniem ekspertów profilaktyka jest najskuteczniejszą bronią XXI wieku w walce z rakiem, dlatego tak ważne jest pilnowanie cyklicznych badań profilaktycznych. Do tych bezpłatnych, refundowanych przez NFZ, dostęp mają panie w określonych przedziałach wiekowych.

Te, które nie mieszczą się w widełkach, mammografię czy cytologię zmuszone są wykonywać na własny koszt, co nierzadko bywa powodem rezygnacji z badań. Dlatego dobrą wiadomością jest z pewnością fakt, że od 1 listopada obowiązują w tym zakresie nowe wytyczne, co oznacza, że z refundowanych badań może od teraz skorzystać więcej kobiet.

Reklama

Od 1 listopada br. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą wykonać panie w wieku od 45 do 74 lat. Do 31 października bezpłatna mammografia była natomiast dostępna dla pań w wieku od 50 do 69 lat.

– Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach programu można je wykonać co dwa lata – przypomina rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ Rafał Śliż.

Korzystne zmiany objęły też profilaktykę raka szyjki macicy. Do tej pory z programu bezpłatnych badań mogły skorzystać panie w wieku 25 – 59 lat. Od 1 listopada obejmuje on kobiety od 25 do 64 roku życia.

Reklama

Na profilaktyczną cytologię również nie potrzebujemy skierowania. Badanie jest bezpłatne i finansowane przez NFZ. Warto je robić profilaktycznie co trzy lata, a u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) co roku. Warto też pamiętać, że rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99 procentach przypadków.

– Na Podkarpaciu mammografię można wykonać w dowolnie wybranej pracowni stacjonarnej. Jest ich 22, a ich wykaz uzupełnia 6 mammobusów, które niemal codziennie stacjonują w różnych miejscowościach i zapraszają na darmowe badania. Profilaktyka raka szyjki macicy jest możliwa do zrealizowania m.in. w każdej poradni ginekologiczno-położniczej – przypomina R. Śliż.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama