Reklama

Oddali hołd czołgiście na Łotwie

Delegacja XI zmiany PKW Łotwa na czele z dowódcą kontyngentu 11. zmiany PKW Łotwa majorem Danielem Facem (zastępca dowódcy 1 batalionu czołgów w Żurawicy) uczciła pamięć polskich żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Łotwy w 1920 r.

Wiązanki kwiatów złożono w miejscach pamięci i kwaterach żołnierzy polskich na cmentarzach w: Dyneburgu, Wyszkach oraz Ławkiesach.

W upamiętnieniu uczestniczyli również m.in.: konsul RP w Łotwie Mariusz Podgórski, attaché obrony płk Tadeusz Słomczewski wraz z zastępcą ppłk. Sławomirem Kłosowskim oraz[paywall] prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz. Obecny był także starszy podoficer dowództwa 11. zmiany PKW Łotwa st. chor. sztab Dariusz Samborski, także z 1 bcz z Żurawicy.

Pielęgnując wspaniałe tradycje 1. Pułku Czołgów, żurawiccy czołgiści w sposób szczególny upamiętnili grób kaprala Emila Brzychczego, który poległ jako pierwszy polski pancerniak w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kpr. Emil Brzychczy przybył do Łotwy w czerwcu 1919 r. wraz z pułkiem w składzie armii gen. Hallera. Podczas całej wojny polsko-bolszewickiej pułk nie brał w niej udziału jako zwarta formacja. Jako kompanie czołgów zostały rozlokowane na całym froncie.

Pierwsza do walki skierowana została 2. kompania czołgów, w której służył właśnie E. Brzychczy. Został śmiertelnie ranny 28 września 1919 r. podczas wymiany ogniowej z bolszewickim pociągiem pancernym.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama