Reklama

Oddali hołd lotnikom. Odsłonięciu tablicy towarzyszył wojskowy piknik [ZDJECIA]


Prawdziwie wojskowe klimaty panowały w przedostatnią sobotę września w parku dworskim w Stubnie. Zorganizowany tam „Piknik Wojskowy”, połączony z uroczystością odsłonięcia oraz poświęcenia tablicy upamiętniającej słowacką i czeską bazę lotniczą oraz lotników z okresu II wojny światowej, zgromadził licznie przybyłych mieszkańców.


Tablica umieszczona została na ścianie dworu rodziny Myszkowskich. Upamiętnia ona  czeskich i słowackich pilotów 1. Czechosłowackiego Samodzielnego Pułku Myśliwskiego i 1. Czechosłowackiej Mieszanej Dywizji Lotniczej, którzy stacjonowali w nim w latach 1944/45. To właśnie oni z lotniska polowego w Stubnie nieśli drogą powietrzną pomoc Słowackiemu Powstaniu Narodowemu, skierowanemu przeciw III Rzeszy. Jest to pierwsze tego typu upamiętnienie w Polsce, które nawiązuje do wspólnej historii Polaków, Czechów i Słowaków w czasie II wojny światowej.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli też przedstawiciele władz gminy Tymbark – wójt dr Paweł Ptaszek oraz inspektor ds. komunikacji społecznej, kultury i współpracy partnerskiej Robert Kowalski. Ich obecność nie była przypadkowa, bo obie gminy łączy wspólna historia wspomnianego rodu Myszkowskich, których majątki znajdowały się i w Stubnie, i w Tymbarku. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień, apelu pamięci, pamięć lotników uczczono też złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

Reklama

Wójt gminy Stubno Ryszard Adamski w swoim przemówieniu przypomniał, że historia lotniczej bazy w Stubnie nierozerwalnie związana jest z dramatycznymi wydarzeniami wojennymi, a mieszkańcy doświadczyli zarówno okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej, zaś sam dwór był kwaterą[paywall] dowództwa wojsk lotniczych. Wspomniane wydarzenia upamiętnia też książka prof. Andrzeja Olejki pt. „Stubno 1944 – zapomniana Baza Lotnicza”.

Podniosły charakter uroczystości podkreśliły występy artystyczne: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Stubnie, koncert zespołu „Ale Babki” i orkiestry dętej OSP z Medyki. Uzupełnił je pokaz mody epokowej, z którym wystąpili przedstawiciele Stowarzyszenia „Damy i Huzary”.

Reklama

Na finał na wszystkich czekały atrakcje przygotowane w ramach Pikniku Wojskowego. Na najmłodszych czekały dmuchańce i animacje. Każdy mógł też skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki i obejrzeć wystawę Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów, a także obejrzeć pokaz sprzętu służb mundurowych.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/10/2025 13:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama