Reklama

Odnaleźli szczątki żołnierza z I wojny światowej

W ciągu kilku ostatnich lat, dzięki zaangażowaniu przede wszystkim członków Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., w rejonie Twierdzy Przemyśl udało się odnaleźć szczątki pięciu żołnierzy rosyjskich, dwóch węgierskich i jednego austriackiego. Niedawno na forcie w Prałkowcach grupy poszukiwawcze trafiły na szczątki kolejnego.

Jak poinformował Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl to odnalezione szczątki  żołnierza, który najprawdopodobniej walczył podczas I wojny światowej w cesarsko-królewskim 45. pułku piechoty. Oprócz członków wspomnianych dwóch instytucji w pracach wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Krasiczyn i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teren do poszukiwań wyznaczyła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot[paywall].

Michał Czarnik to archeolog, który wziął udział w jego eksploracji. – Szczątki zostały dokładnie oczyszczone, aby precyzyjnie udokumentować je fotograficznie i rysunkowo i aby odpowiednio i dokładnie namierzyć wszystkie zabytki, które należały do zmarłego tutaj żołnierza – wyjaśnił.
Poszukiwania prowadzone były przy pomocy wykrywaczy metali, które lokalizują skupiska kruszcu, jaki często znajdował się na wyposażeniu żołnierzy. Odnalezione szczątki zostały poddane badaniu antropologicznemu, które polegało na ocenie materiału szkieletowego, określeniu płci i wieku osoby.

Reklama

Szef Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. Mirosław Majkowski zapewnił, że prace będą prowadzone, bo – według ich informacji – na tym terenie może się znajdować zbiorowa żołnierska mogiła.

W planach jest urządzenie pogrzebu żołnierzowi armii cesarsko-królewskiej i pochowanie go na jednym z przemyskich cmentarzy wojennych.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-08 11:43:06

    Znaleźli sobie zajęcie na kilka dobrych lat i medialne zainteresowaniePrzemyśl i okolice związane z twierdzą to prawdziwe cmentarzysko gdzie wystarczy wbić trzy razy łopatę by trafić na szkielety z I WŚ.Amamy kolejna grupę osó prócz PiS-u chcących zrobić karierę na trupach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tomek - niezalogowany 2020-11-08 21:55:15

    W szpitalu w Tworkach internet podłączyli ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama