6 lipca ub.r. doszło do kolejnego (nie ostatniego, jak się później okazało) w ostatnich miesiącach – chuligańskiego wybryku przed Domem Ukraińskim przy ul. Kościuszki w Przemyślu – zerwania flagi narodowej Ukrainy. 23 grudnia ub.r. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko trzem mieszkańcom Przemyśla.
Do ostatniego takiego przypadku doszło 26 października ub. r. Jak poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska, w 2025 r. w zarejestrowano pięć przypadków znieważenia i uszkodzenia flagi Ukrainy, wystawionej przez przedstawicielstwo tego państwa na fasadzie budynku, będącego siedzibą konsulatu Ukrainy w Przemyślu oraz Związku Ukraińców w Polsce. Polegało to na zerwaniu flagi, jej uszkodzeniu oraz uszkodzeniu masztu. Doszło do nich dokładnie: 16 czerwca, 6 lipca, 10 i 15 sierpnia i właśnie 26 października.
– We wszystkich sprawach ustaleni zostali sprawcy przestępstw. Dwa z nich, dotyczące zdarzeń z 16 czerwca i 15 sierpnia, zakończyły się skierowaniem do Sądu Okręgowego w Przemyślu wniosku o ich skazanie w trybie artykułu 335. Kodeksu postępowania karnego. W jednej z nich zapadł wyrok skazujący na karę grzywny. W drugiej termin posiedzenia wyznaczono na 12 listopada. Pozostałe trzy postępowania nadal trwają. Realizowane są czynności zmierzające do ich zakończenia skierowaniem do sądu wniosków o skazanie lub aktów oskarżenia. W sprawie dotyczącej zdarzenia z 26 października ustalonych zostało dwóch sprawców, z czego jeden przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzutu, zaś drugi nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień
Reklama
– wyjaśniła prok. M. Pętkowska.
Wspomniany akt oskarżenia nie dotyczy wydarzeń z 26 października ub.r., a tych z 6 lipca 2025 r. Akt oskarżenia przeciwko trzem mieszkańcom Przemyśla: 41-letniemu 37-letniemu i 29-letniemu.
– Działając wspólnie i w porozumieniu, znieważyli i usunęli flagę Ukrainy, wystawioną publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa na budynku Związku Ukraińców w Polsce, poprzez jej zerwanie z drzewca oraz zniszczenie masztu wraz ze stalowym uchwytem, do którego była przymocowana, wyrządzając Związkowi Ukraińców w Polsce, reprezentowanemu przez Honorowego Konsula Ukrainy w Przemyślu szkodę w wysokości 984 złotych
Reklama
– powiedziała prok. M. Pętkowska. Chodzi konkretnie o artykuły 137 i 288 Kodeksu karnego.
Oskarżeni przyznali się do popełnienia przestępstwa i złożyli wyjaśnienia, zasłaniając się jednak niepamięcią z powodu… upojenia alkoholowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze