Reklama

Odpowiedzą za chuligański wybryk – znieważenia flagi narodowej Ukrainy. Jest akt oskarżenia


6 lipca ub.r. doszło do kolejnego (nie ostatniego, jak się później okazało) w ostatnich miesiącach – chuligańskiego wybryku przed Domem Ukraińskim przy ul. Kościuszki w Przemyślu – zerwania flagi narodowej Ukrainy. 23 grudnia ub.r. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko trzem mieszkańcom Przemyśla.


Do ostatniego takiego przypadku doszło 26 października ub. r. Jak poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska, w 2025 r. w zarejestrowano pięć przypadków znieważenia i uszkodzenia flagi Ukrainy, wystawionej przez przedstawicielstwo tego państwa na fasadzie budynku, będącego siedzibą konsulatu Ukrainy w Przemyślu oraz Związku Ukraińców w Polsce. Polegało to na zerwaniu flagi, jej uszkodzeniu oraz uszkodzeniu masztu. Doszło do nich dokładnie: 16 czerwca, 6 lipca, 10 i 15 sierpnia i właśnie 26 października.

– We wszystkich sprawach ustaleni zostali sprawcy przestępstw. Dwa z nich, dotyczące zdarzeń z 16 czerwca i 15 sierpnia, zakończyły się skierowaniem do Sądu Okręgowego w Przemyślu wniosku o ich skazanie w trybie artykułu 335. Kodeksu postępowania karnego. W jednej z nich zapadł wyrok skazujący na karę grzywny. W drugiej termin posiedzenia wyznaczono na 12 listopada. Pozostałe trzy postępowania nadal trwają. Realizowane są czynności zmierzające do ich zakończenia skierowaniem do sądu wniosków o skazanie lub aktów oskarżenia. W sprawie dotyczącej zdarzenia z 26 października ustalonych zostało dwóch sprawców, z czego jeden przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzutu, zaś drugi nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień

Reklama

– wyjaśniła prok. M. Pętkowska.

Wspomniany akt oskarżenia nie dotyczy wydarzeń z 26 października ub.r., a tych z 6 lipca 2025 r. Akt oskarżenia przeciwko trzem mieszkańcom Przemyśla: 41-letniemu 37-letniemu i 29-letniemu.

– Działając wspólnie i w porozumieniu, znieważyli i usunęli flagę Ukrainy, wystawioną publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa na budynku Związku Ukraińców w Polsce, poprzez jej zerwanie z drzewca oraz zniszczenie masztu wraz ze stalowym uchwytem, do którego była przymocowana, wyrządzając Związkowi Ukraińców w Polsce, reprezentowanemu przez Honorowego Konsula Ukrainy w Przemyślu szkodę w wysokości 984 złotych

Reklama

– powiedziała prok. M. Pętkowska. Chodzi konkretnie o artykuły 137 i 288 Kodeksu karnego.

Oskarżeni przyznali się do popełnienia przestępstwa i złożyli wyjaśnienia, zasłaniając się jednak niepamięcią z powodu… upojenia alkoholowego.

 

Art. 137 Kodeksu karnego

  • Paragraf 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • Paragraf 2. obejmuje ochroną znaki państwa obcego: „Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/01/2026 09:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama