Od dziś, 9 grudnia, w Przemyślu możemy podziwiać kolejny mural stworzony przez Arkadiusza Andrejkowa.
Inicjatorem powstania muralu jest radny Mirosław Majkowski, członek Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.". To on zorganizował internetową zbiórkę i uzyskał niezbędne zgody.
Mural przedstawiający żołnierza pobliskich koszar oraz mieszkankę Przemyśla z okresu Twierdzy Przemyśl w zamyśle inicjatorów stanowi pierwsze malowidło na planowanym Szlaku Twierdzy Przemyśl. Kolejne miałyby powstać w Przemyślu i innych miejscowościach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.CK Austria i miłościwie nam panujący cesarz Franciszek Józef to okres kiedy nasze miasto rozwijało się w szalonym tempie.Okres kiedy likwidowano ciemnotę na wszystkich płaszczyznach.Budowano kolej, dworce, szkoły, szpitale, książnice, piękne wille i kamienice które do dzisiaj są ozdobą naszego miasta.Ludziom żyło się naprawdę dostatnio gdzie nieznane było bezrobocie czy też nędza.Dlatego warto ten piękny okres rozwoju naszego miasta promować nawet z nostalgią. Przemyśl ani przedtem ani potem tak się nigdy nie rozwijał i nigdy też nie był miastem dobrobytu jak za Franciszka Józefa
Po prostu należy poprosić Austrię o anschluss dawnej Galicji, wcześniej poprosić Czechy i Słowację aby to również uczynili. Ukraińcy z zachodniej Ukrainy wręcz o tym marzą i ich wdzięczność będzie ogromna.
Brawo Mirek. Jesteś jednym z nielicznych radnych, który działa dla dobra miasta. Inni radni powinni brać z Ciebie przykład !
A Majkowski czemu nie w maseczce ? Mandacik by się przydał.
Należy zwrócić uwagę, że to dlatego iż klechy w tym czasie nie miały nic do gadania.
W poszczególnych rejonach kraju istnieje mnóstwo pięknych budowli,teatrów czy zwykłych willi zbudowanych w czasie rozbiorów. Jakoś w żadnym mieście nie robi się murali poświęconych Rosjanom, w samej Warszawie byłoby za co, nie ma też w Poznaniu poświęconych Niemcom a również za Adolfa wybudowano tam wspaniałe gmachy, nie ma też w Krakowie poświęconych Austriakom a byłoby za co ale w Przemyślu jest! Przyznam ze nie rozumiem tej fascynacji zaborcami austriackimi. Nie miał bym nic przeciw muralom przedstawiającym wybitnych postaci urodzonych i żyjących w Przemyślu,mógłby być pochodzenia żydowskiego,ukraińskiego i oczywiście polskiego, w tym też tych żyjących w czasie zaborów. Mógłby to być również Austriak żyjący w Przemyślu działający na rzecz miasta i jego społeczności pod warunkiem że nie w mundurze. Ale munduru austriackiego,niemieckiego czy rosyjskiego nie zaakceptuję.
Do Tadeusza. Wszystko mozna jeszcze usprawiedliwic jesli miesci sie w granicach przyzwoitosci. Ty ta granice przekroczyles. Nie da sie tego juz czytac chocby ze wzgledu na nasza historie. No chyba ,ze to jest zart.
...a na muralu okupant (!) z polską kobietą. Mural prezentuje pan Radny Wolnego (!) Królewskiego Miasta Przemyśl (jak lubi mawiać pan Majkowski) w mundurze najeźdźcy!
"CK Austria i miłościwie nam panujący cesarz Franciszek Józef...". Miłościwie to on panował ale takim jak Ty Tadziu. Dla prawdziwych Polaków zarówno cesarz jak i Austria to przede wszystkim niewola.
Ja juz sama nie wiem o co tu chodzi ? Czy Prezydenta naszego miasta ktos postawil tam sila? Majkowski i jego hobby ,a Prezydent to sie chyba juz nie godzi.Czy my w Polsce zyjemy? Internetowwa zbiorka? Czy ludzie mieli swiadomosc na co te pieniadze? Czyzbys mial racje Janie,ze jestesmy glupim narodem? A moze jednak nie mamy tej swiadomosci,moze przez brak wiedzy i dajemy soba tak manipulowac. Wlasciwie nasuwa sie prosta odpowiedz: Jesli ktos nie posiada wiedzy i nie umie to jest glupi.To jak nadrobic straony czas?Ile ludzi nieswiadomie wsparlo ten mural? Ostroznie,bo przez ta a innych zaraz zostaniemy nazistami. A wiec oddalimy sie jeszcze bardziej od demokracji szwajcarskiej. Czyzbysmy sie cofali wstecz?
Żył w drugiej połowie szesnastego wieku znakomity arystokrata Jan Zamoyski służył wiernie Rzeczypospolitej i jej królom. Jedyne co można Mu zarzucić to fakt że sam nie został królem,choć mógł i być może wówczas inaczej potoczyłyby się losy naszej Ojczyzny. Przetoczę fragment Jego mowy przed sejmem:"1 lutego 1605 wygłosił przed sejmem swój polityczny testament, zalecając wcielenie w życie merkantylistycznych postulatów imitacyjnego modelu wzrostu, polegającego na ściąganiu do Polski zagranicznych rzemieślników i rozwijaniu rodzimej produkcji kosztem importowania z zewnątrz drogich, przetworzonych produktów stworzonych za granicą ze sprowadzonych wcześniej niższym kosztem surowców z Rzeczypospolitej, odtwarzaniu u siebie zaawansowanych produktów z wykorzystaniem zagranicznych technologii z krajów bardziej rozwiniętych[11]. "Ponadto trudno nie wspomnieć o Jego Akademii w Zamościu gdzie padły słowa „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W założeniu miały się kształcić w niej pokolenia szlacheckie, niestety szlachta uczyć się nie chciała. Akademia podupadła ,głównie na skutek kierowania nią przez duchowieństwo któremu nigdy nie zależało na porządnym nauczaniu w naszym kraju. Ostatecznie została rozwiązana przez tak hołubionych w Przemyślu Austriaków.Celowo wspomniałem naszego Wielkiego Rodaka, z historii należy czerpać naukę . Niestety my jako Naród niczego się nie uczymy, powtarzamy te same błędy . Nigdy nie pisałem o naszym Narodzie że jest głupi z pogardą lecz zawsze z ubolewaniem.
Z tego jak piszesz dawno domyslilam sie ,ze ubolewasz a nie gardzisz. No ale trzeba sie bylo dopiero domyslec,bo rzadko kiedy napiszesz w swoich przemysleniach cos od siebie. Suchy tekt,teoria,koniec,kropka. Tak,znowu powtarzamy te same bledy i historia znowu zatacza kolo. Niestety. Ten mural jest dowodem na to, ze masz racje. Dzis mozemy tylko ubolewac nad tym zdjeciem w tej gazecie . A wiec na kamienicach pojawi sie wiecej takich malowidel przedstawiajacych naszych okupantow ? To pomniki tez bedziemy im stawiac?
Our MLA reference generator can take care of all of these issues. Additionally, it will also provide you with a flawless list of cited sources in the MLA referencing style. Our MLA citations format generator will thus make it much easier for you to turn in papers within submission deadlines. What's more, using this citation generator MLA is absolutely free. Save big this term, and get MLA referencing for your papers for no additional cost.https://myassignmenthelp.com/us/mla-referencing.html
Brawo Panie radny Majkowski
Brawo, prosimy o więcej...
CK Austria i miłościwie nam panujący cesarz Franciszek Józef to okres kiedy nasze miasto rozwijało się w szalonym tempie.Okres kiedy likwidowano ciemnotę na wszystkich płaszczyznach.Budowano kolej, dworce, szkoły, szpitale, książnice, piękne wille i kamienice które do dzisiaj są ozdobą naszego miasta.Ludziom żyło się naprawdę dostatnio gdzie nieznane było bezrobocie czy też nędza.Dlatego warto ten piękny okres rozwoju naszego miasta promować nawet z nostalgią. Przemyśl ani przedtem ani potem tak się nigdy nie rozwijał i nigdy też nie był miastem dobrobytu jak za Franciszka Józefa