2 grudnia br. w Stubnie odbyła się szósta, ostatnia w tym roku, przysięga żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 44 rekrutów z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz z miasta Przemyśla.
– Gratuluję wam wstąpienia w szeregi wojska polskiego. Jesteście jednym z gwarantów bezpieczeństwa naszych małych ojczyzn. Jak mawiał Aleksander Fredro: miłe cudze kraje lecz milsza ojczyzna. Pamiętajcie, ojczyzna zawsze na pierwszym miejscu!
– powiedział do zebranych na placu przed Urzędem Gminy w Stubnie żołnierzy, dowódca 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko[paywall].
Nowo zaprzysiężeni żołnierze niedawno ukończyli szkolenie podstawowe, zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.
– WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia
– powiedział p.o. rzecznika prasowego 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
– Chodziłam do liceum w klasie o profilu wojskowym. Wstąpienie do wojsk obrony terytorialnej jest dla mnie spełnieniem moich marzeń o służbie wojskowej
Reklama
– powiedziała jednak z nowo zaprzysiężonych, pracownik cywilny wojska, pani Sabina.
Rekruci rozpoczną niebawem trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20. PBOT zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą się odbywać w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 20. PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.
– Mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem naszej brygady ze swojego powiatu. Zapraszamy
Reklama
– podsumował ppor. R. Laska.
Dane kontaktowe rekruterów dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze