Reklama

Ojczyzna zawsze na pierwszym miejscu [ZDJĘCIA]

2 grudnia br. w Stubnie odbyła się szósta, ostatnia w tym roku, przysięga żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 44 rekrutów z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz z miasta Przemyśla.

– Gratuluję wam wstąpienia w szeregi wojska polskiego. Jesteście jednym z gwarantów bezpieczeństwa naszych małych ojczyzn. Jak mawiał Aleksander Fredro: miłe cudze kraje lecz milsza ojczyzna. Pamiętajcie, ojczyzna zawsze na pierwszym miejscu!

– powiedział do zebranych na placu przed Urzędem Gminy w Stubnie żołnierzy, dowódca 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko[paywall].

Nowo zaprzysiężeni żołnierze niedawno ukończyli szkolenie podstawowe, zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Reklama

– WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia

– powiedział p.o. rzecznika prasowego 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

– Chodziłam do liceum w klasie o profilu wojskowym. Wstąpienie do wojsk obrony terytorialnej jest dla mnie spełnieniem moich marzeń o służbie wojskowej

Reklama

– powiedziała jednak z nowo zaprzysiężonych, pracownik cywilny wojska, pani Sabina.

Rekruci rozpoczną niebawem trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20. PBOT zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą się odbywać w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 20. PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

– Mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem naszej brygady ze swojego powiatu. Zapraszamy

Reklama

– podsumował ppor. R. Laska.

Dane kontaktowe rekruterów dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama