Reklama

Opłaty śmieciowe ostro w górę

20/12/2019 14:42

Radymno jest kolejnym miastem regionu, w którym doszło do drastycznych wzrostów cen za odbiór śmieci. Szczegółowy cennik ustalili radni na dwóch ostatnich sesjach rady miasta 9 i 12 grudnia. Próbowali też na nich wyjaśnić, skąd się wzięły tak drastyczne podwyżki, a w dyskusji raz po raz pojawiało się określenie „haracz”.

Stawki opłat za odbiór śmieci na terenie miasta Radymna drastycznie poszybowały w górę. Do tej pory mieszkańcy, którzy deklarowali zbieranie śmieci w sposób selektywny, płacili 15 złotych od osoby zamieszkującej dane gospodarstwo domowe i 23 złote, jeśli śmieci selekcjonować nie chcieli. Tegoroczna stawka przewiduje, że śmieci zbierane selektywnie będą kosztować 26 złotych od osoby, natomiast zostanie ona podwojona w przypadku, jeśli właściciel nieruchomości nie będzie się wywiązywał z obowiązku segregacji odpadów.

System się załamał, a miasto tworzy zbyt dużo śmieci

Radni w Radymnie wobec podwyżek przyjęli postawę zdroworozsądkową[paywall], której fundament nakreślił na samym wstępie debaty o uchwale śmieciowej radny Zygmunt Marciak.

Reklama

– Byłem na debacie w urzędzie marszałkowskim, poświęconej gospodarce odpadami i tam padło takie stwierdzenie, że system odbioru odpadów komunalnych się załamał – mówił M. Piziurny, wyjaśniając, że instalacji do utylizacji śmieci jest w kraju za mało, a praktykowany do niedawna transfer odpadów z UE do Chin się skończył. Podobnie jak w roku ubiegłym ważnym wyznacznikiem ceny była ilość produkowanych w mieście odpadów

Da się coś zrobić?

Rozwiązaniu tego problemu ma służyć szereg działań tutejszego magistratu. Przede wszystkim burmistrz zadeklarował stworzenie takiego systemu odbioru śmieci, który będzie dążył do wyeliminowania przyjmowania na terenie gminy miejskiej odpadów powstałych poza jej granicami. Weryfikacji ma ulec też liczba osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Ponadto urząd zapowiada szereg innych kontroli, między innymi tego, w jaki sposób gospodarują odpadami podmioty gospodarcze w mieście. – W 2020 roku odbiór będzie tak zorganizowany, że w inny dzień będą odbierane śmieci z nieruchomości niezamieszkałych (m.in. właśnie siedziby firm), a w inny od mieszkańców. Chcemy zdiagnozować, czy problem takiego wysokiego współczynnika gromadzenia odpadów jest generowany po stronie nieruchomości niezamieszkałych czy mieszkańców – zapowiada burmistrz. Czy te działania pozwolą zatrzymać lawinowy wzrost opłat za śmieci, nie wiadomo.

– Czeka nas ciężka praca. Jeśli jednak nic się nie zmieni w ustawodawstwie krajowym, stawka za odbiór odpadów w roku 2021 jest w zasadzie nieprzewidywalna – puentował dyskusję M. Piziurny.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Żuraw. - niezalogowany 2019-12-20 21:44:25

    Gmina ŻURAWICA 48 zł / 24 zł  !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kalnikow_534 2019-12-21 14:26:46

    Gmina Stubno 22/66!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nitro - niezalogowany 2019-12-21 15:01:10

    Dziekujemy ci pISIE za podwyzki  wszystko w gore podatki aby na 13 dla emerytow bylo.....Pozdrowienia dla wyborcow pisu ktorzy zafundowali nam te podwyzki.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama