Radymno jest kolejnym miastem regionu, w którym doszło do drastycznych wzrostów cen za odbiór śmieci. Szczegółowy cennik ustalili radni na dwóch ostatnich sesjach rady miasta 9 i 12 grudnia. Próbowali też na nich wyjaśnić, skąd się wzięły tak drastyczne podwyżki, a w dyskusji raz po raz pojawiało się określenie „haracz”.
Stawki opłat za odbiór śmieci na terenie miasta Radymna drastycznie poszybowały w górę. Do tej pory mieszkańcy, którzy deklarowali zbieranie śmieci w sposób selektywny, płacili 15 złotych od osoby zamieszkującej dane gospodarstwo domowe i 23 złote, jeśli śmieci selekcjonować nie chcieli. Tegoroczna stawka przewiduje, że śmieci zbierane selektywnie będą kosztować 26 złotych od osoby, natomiast zostanie ona podwojona w przypadku, jeśli właściciel nieruchomości nie będzie się wywiązywał z obowiązku segregacji odpadów.
Radni w Radymnie wobec podwyżek przyjęli postawę zdroworozsądkową[paywall], której fundament nakreślił na samym wstępie debaty o uchwale śmieciowej radny Zygmunt Marciak.
– Byłem na debacie w urzędzie marszałkowskim, poświęconej gospodarce odpadami i tam padło takie stwierdzenie, że system odbioru odpadów komunalnych się załamał – mówił M. Piziurny, wyjaśniając, że instalacji do utylizacji śmieci jest w kraju za mało, a praktykowany do niedawna transfer odpadów z UE do Chin się skończył. Podobnie jak w roku ubiegłym ważnym wyznacznikiem ceny była ilość produkowanych w mieście odpadów
Rozwiązaniu tego problemu ma służyć szereg działań tutejszego magistratu. Przede wszystkim burmistrz zadeklarował stworzenie takiego systemu odbioru śmieci, który będzie dążył do wyeliminowania przyjmowania na terenie gminy miejskiej odpadów powstałych poza jej granicami. Weryfikacji ma ulec też liczba osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Ponadto urząd zapowiada szereg innych kontroli, między innymi tego, w jaki sposób gospodarują odpadami podmioty gospodarcze w mieście. – W 2020 roku odbiór będzie tak zorganizowany, że w inny dzień będą odbierane śmieci z nieruchomości niezamieszkałych (m.in. właśnie siedziby firm), a w inny od mieszkańców. Chcemy zdiagnozować, czy problem takiego wysokiego współczynnika gromadzenia odpadów jest generowany po stronie nieruchomości niezamieszkałych czy mieszkańców – zapowiada burmistrz. Czy te działania pozwolą zatrzymać lawinowy wzrost opłat za śmieci, nie wiadomo.
– Czeka nas ciężka praca. Jeśli jednak nic się nie zmieni w ustawodawstwie krajowym, stawka za odbiór odpadów w roku 2021 jest w zasadzie nieprzewidywalna – puentował dyskusję M. Piziurny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dziekujemy ci pISIE za podwyzki wszystko w gore podatki aby na 13 dla emerytow bylo.....Pozdrowienia dla wyborcow pisu ktorzy zafundowali nam te podwyzki.
NO TO MAMY dziwne władze w Radymnie . Mogą sobie dyktować ceny ile chcą bo i burmistrz i radni ta sama opcja i wsumie sprzymierzeńcy właściwej paarti. "Dziękujemy panie P-rny za podwyżki " a po za tym w mieście stagnacja oprócz sterowania ruchem.
tak bo ta "kara" za niesegregowanie może być dwukrotnością trzykrotnością albo czterokrotnością i to wynika z ustawy, o tym decydują chyba radni albo ten co przedkłada projekt ale ostatecznie radni decydują i wszędzie jest dwukrotność a w stubnie hehe chyba chcą zmusić do segregacji
Gmina ŻURAWICA 48 zł / 24 zł !!!
Gmina Stubno 22/66!
Dziekujemy ci pISIE za podwyzki wszystko w gore podatki aby na 13 dla emerytow bylo.....Pozdrowienia dla wyborcow pisu ktorzy zafundowali nam te podwyzki.