W Przeworsku powraca temat utworzenia strefy płatnego parkowania. Objęłaby ona ulice w ścisłym centrum miasta, a jej wdrożenie kosztować może nawet 800 – 900 tys. zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszy w lecie przyszłego roku. Trwają społeczne konsultacje w tej sprawie.
O wprowadzeniu odpłatnego parkowania w centrum Przeworska mówi się już od kilku lat. – Przeworsk od lat boryka się z niedoborem miejsc parkingowych w centrum miasta, a skala problemu z każdym rokiem narasta. Przebudowa części Rynku i przylegających do niego ulic uporządkowała parkowanie, jednak nie rozwiązała problemu braku miejsc parkingowych – zauważa Leszek Kisiel, burmistrz grodu nad Mleczką. Dlatego władze miasta postanowiły rozwiązać go raz na zawsze[paywall] i rozpoczęły przygotowania do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w obrębie: Rynku oraz ulic Bernardyńskiej, Kazimierzowskiej, Kilińskiego, Kościelnej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, placu Adama Mickiewicza, Krótkiej, św. Jana i Księdza Prałata Adama Ablewicza.
Obecnie trwają konsultacje społeczne. W internetowej ankiecie magistrat pyta swoich mieszkańców m.in. o to, co sądzą o wprowadzeniu odpłatności za postój, konsultuje taryfikator oraz godziny, w jakich parkowanie miałoby być płatne, a nawet formę poboru opłat (wśród proponowanych są inkasent, parkomat, a nawet aplikacja telefoniczna). W tych kwestiach można się wypowiedzieć jeszcze do najbliższego piątku. Jednak od zakończenia konsultacji do utworzenia strefy droga jeszcze daleka. Po ich zakończeniu przeworski ratusz będzie miał do załatwienia jeszcze kilka formalności, m.in. konsultacje ze starostwem powiatowym czy przyjęcie projektu przez radę miasta. – Rozpoczęcie działalności strefy płatnego parkowania w Przeworsku planowane jest od 1 czerwca 2022 roku – zapowiada L. Kisiel, podkreślając przy tym, że władze miasta nie zostawią mieszkańców bez alternatywy. – Uruchomienie jej wiązać się będzie równocześnie z zakończeniem budowy parkingu miejskiego przy ulicy Słowackiego i oddaniem do dyspozycji kierowców ponad 120 miejsc parkingowych oraz możliwości parkowania, za wyjątkiem środy, na targowisku przy ulicy Kąty. – informuje burmistrz. – Parkowanie w tych miejscach będzie bezpłatne – zapewnia.
Miasto postawi prawdopodobnie na parkometry, konieczne też będzie zatrudnienie kontrolerów i zmiana oznakowania. Na razie nie wiadomo, ile kosztować będzie wdrożenie takiej strefy. Ostateczne kwoty przyniesie rozstrzygnięcie przetargu, w ratuszu liczą się z wydatkiem rzędu 800 – 900 tys. zł.
Jaka korzyść z tego wszystkiego? – Korzyści to przede wszystkim skrócony czas parkowania, zwiększenie rotacji pojazdów, przez co miejsca parkingowe będą efektywniej wykorzystywane. Odkorkowanie centrum miasta. Takie rozwiązania stosuje się w większości miast w Polsce – odpowiada burmistrz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze