Reklama

Ostrowiakom stuknęła czterdziestka

27/06/2019 15:28

Rodziny festyn, dmuchańce, mnóstwo roześmianych twarzy, wśród gości parlamentarzyści i samorządowcy, a na scenie w kilkudziesięciu tańcach zaklęta 40-letnia historia Zespołu Pieśni i Tańca Ostrowiacy.

Społeczność Ostrowa świętowała 40-lecie istnienia popularnych Ostrowiaków, jednego z głównych towarów eksportowych miejscowości. Zespół Pieśni i Tańca w podradymniańskim Ostrowie powstał 17 czerwca 1979 roku, z inicjatywy Franciszka Bloka.

Przez 40 lat prezentował się w[paywall] bardzo bogatym repertuarze. Ostrowiacy wieźli po Polsce i świecie tańce i przyśpiewki swojskie, ostrowieckie, ale i folklor z całego regionu Rzeszowszczyzny. Czegóż tam nie było. Oprócz niezliczonej liczby polek, oberków i walców, Ostrowiacy opracowywali tańce i przyśpiewki z okolic Przeworska, Rzeszowa, tańce Lasowiaków z terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, Pogórzan z okolic Gorlic, Jasła, Krosna, ale i tańce krakowskie, lubelskie, łowickie, sądeckie.

Ostrowiaków nie byłoby też bez misternie odwzorowanych strojów ludowych, które zespół adaptował do swoich potrzeb z różnych regionów kraju. Ważne, że dbałość o ten detal zawsze wyróżniał ZPiT Ostrowiacy, robił wrażenie w latach 80. czy 90., ale zachwyca i dziś. Przez owe 40 lat istnienia zespół koncertował grubo ponad 600 razy. Polskę zjechał wzdłuż i wszerz, poza granicami kraju też dał się poznać z jak najlepszej strony. Ostrowiacy bywali m.in. w: Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Turcji, Łotwie i Włoszech oraz na Litwie czy Ukrainie.

Przez 40 lat zespół cementował więzi lokalnej społeczności. Nie ma bowiem rocznika, pokolenia, w którym nie byłoby mniejszej lub większej grupki, która z Ostrowiakami nie byłaby związana. A wspólne próby, obcowanie ze sztuką i folklorem, wspólne budowanie tężyzny fizycznej, podróże i występy budują mocne więzi. Zespól przez te 40 lat był więc i kuźnią talentów, i kuźnią przyjaźni, zauroczeń, a czasem małżeństw.

 

Reklama

Aż iskry szły!

Niedzielne świętowanie rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Następnie zgromadzeni przeszli w barwnym korowodzie na stadion sportowy. Tu odbyła się właściwa część obchodów jubileuszu Ostrowiaków.

Przemawiali goście, wśród nich marszałek Kuchciński, posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz. Wśród gości byli też przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli. Słowa uznania i gratulacji skierował pod adresem spadkobierców 40-letniej tradycji śpiewu i tańca w Ostrowie gospodarz gminy Bogusław Szylar. Głos zabierał także blisko związany z zespołem ks. proboszcz Robert Łuc.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy nastąpiła część artystyczna. Tu przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaków właściwie po członków zespołu pamiętających jeszcze pierwsze lata jego funkcjonowania, przekonywali, że spuścizna czterech dekad jest wciąż żywa i napędzana siłą artystycznych dusz w miejscowości nigdy nie zginie.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zenekblues - niezalogowany 2019-06-27 16:57:44

    halo halo a gdzie "arbuz" ??? układa się z POKO-munistami ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-06-28 06:55:35

    Przykre , że nie zaproszono na rocznicę ludzi , którzy się udzielali w zespole po kilkadziesiąt lat .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gs - niezalogowany 2019-06-28 12:27:28

    To prawa! Kiedys zespol koncertowal po całej Europie a i w Polsce był znany ale coz dojna zmiana u władzy i taki mamy klimat!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama