Reklama

Oświadczenie przeciw afirmacji LGBT zostaje. Radni podzieleni

09/11/2020 17:45

Choć niektórzy radni zmienili zdanie i wycofali się z poparcia dla oświadczenia przeciw promocji i afirmacji tzw. ideologii ruchów LGBT, zabrakło głosów do uchylenia tego dokumentu. Taki wniosek złożyli radni KO.

W sierpniu 2019 r. przemyscy radni zdecydowaną większością głosów przyjęli oświadczenie przeciw promocji ideologii ruchów LGBT. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji. Pojawiły się oskarżenia o dyskryminację osób nieheteronormatywnych w mieście, realne stało się też zagrożenie, że Przemyśl nie otrzyma pieniędzy z Funduszy Norweskich.

W połowie października radni Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt uchwały uchylającej stanowisko sprzed roku. W uzasadnieniu stwierdzają, że wspomniane oświadczenie jest prawnie bezużyteczne, a jego zapisy krzywdzące ze względu na dyskryminację osób identyfikujących się jako społeczność LGBT. Zwracają też uwagę, że termin „ideologia ruchów LGBT” jest nieprecyzyjny. „Termin „ideologia LGBT” odnosi się do ludzi z tego grona, jest zatem przejawem ich dyskryminacji” – piszą.

Reklama

Radni KO dodają, że stanowi to naruszenie Konstytucji RP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zdaniem wnioskodawców takie oświadczenie jest szkodliwe dla rozwoju gospodarczego miasta, ponieważ zmniejsza zainteresowanie potencjalnych benefaktorów i turystów.

Nie chcę mieć z tobą do czynienia

Nad uchwałą radni debatowali podczas zdalnej sesji w poniedziałek, 9 listopada. Tomasz Kulawik (SLD) stwierdził, że oświadczenie zostało rok temu przyjęte „przeciwko ludziom, mieszkańcom naszego miasta”. – Takie społeczności zamieszkują nasze miasto i[paywall] mają pełne prawo do życia – podkreślał. – Kto będzie następny, jaką społeczność wykluczymy? – pytał.

Reklama

Wojciech Błachowicz (KO) uznał z kolei, że jest ono przykładem wypaczaniem wiary chrześcijańskiej i nauki, która z niej wypływa. – Miłość, którą wlewa nam Jezus Chrystus, jest źle rozumiana – powiedział.

Przed głosowaniem dyskusja była krótka. Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla) złożył wniosek o zakończenie dyskusji i przejście do głosowania, ponieważ „każdy radny ma wyrobione zdanie na ten temat”. Wniosek zyskał większość, a w głosowaniu nad uchwałą padł remis 10 do 10, w związku z czym nie została ona przyjęta.

Reklama

 

Taki wynik oburzył wnioskodawców. Mocno krytykowali oni także A. Zapałowskiego. Sugerowali, że Uniwersytet Rzeszowski powinien wyciągnąć wobec niego konsekwencje. – Nie chcę mieć z tobą nic do czynienia – powiedział W. Błachowicz. Z jego słów wynika, że zamierza złożyć mandat radnego, ponieważ nie widzi sensu zasiadania w tej radzie.

A. Zapałowski odpierał te zarzuty, zaznaczając, że każdy radny głosował według własnego uznania, a radni KO przenoszą na samorząd politykę swojej partii. Natomiast Dariusz Lasek (Regia Civitas) podkreślał, że oświadczenie przede wszystkim ma na celu bronić rodziny. – Rodzina jest ważna, ale tolerancja jest jeszcze ważniejsza – powiedziała Ewa Sawicka (KO).

Reklama

Prezydent Wojciech Bakun zaznaczył, że tego typu oświadczenie nie jest aktem prawnym i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Podkreślił też, że nie ma czegoś takiego jak „strefa wolna od LGBT”, co nieraz próbuje się wmawiać. Jego zdaniem takie stanowisko nie powinno jednak funkcjonować, ponieważ nikt nie powinien czuć się dyskryminowany.



Kto jak głosował?

 

Za przyjęciem oświadczenia wyrażającego sprzeciw wobec promocji ruchów LGBT w 2019 r. głosowali: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska (WdP), Maciej Kamiński (PiS), Marcin Kowalski (Wspólnie dla Przemyśla), Dariusz Lasek (RC), Tomasz Leszczyński (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).

Reklama

Przeciw byli: Jerzy Krużel (Koalicja Obywatelska), Tomasz Schabowski (KO), Paweł Zastrowski (KO). Wstrzymała się:  Ewa Sawicka (KO). Nieobecni byli: Wojciech Błachowicz (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Grażyna Stojak (KO), Janusz Zapotocki (SLD).

W poniedziałek, 9 listopada br., niektórzy radni zmienili zdanie. 

Za uchyleniem oświadczenia z 2019 r. zagłosowali: Wojciech Błachowicz (KO), Monika Jaworska (WdP), Jerzy Krużel (KO), Tomasz Kulawik (SLD), Tomasz Leszczyński (WdP), Bogumiła Nowak (SLD), Ewa Sawicka (KO), Tomasz Schabowski (KO), Grażyna Stojak (KO), Paweł Zastrowski (KO).

Reklama

Przeciw: Robert Bal (Regia Civitas), Bartłomiej Barczak (RC), Andrzej Berestecki (PiS), Daniel Dryniak (PiS), Małgorzata Gazdowicz (RC), Maciej Kamiński (PiS), Dariusz Lasek (RC), Monika Różycka (niezależna), Wojciech Rzeszutko (PiS), Andrzej Zapałowski (WdP).

Nieobecni: Marcin Kowalski (WdP), Mirosław Majkowski (WdP), Janusz Zapotocki (SLD).


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Osserwatore premyslenses - niezalogowany 2020-11-09 18:31:31

    Hm, zmienili zdanie, ciekawe. Ale jest inny problem jak można podejmować uchwały czy kretyńskie oświadczenia wobec  kogoś lub czegośc co tak naprawdę w rzeczywistości nie istnieje w przestrzeni ani naukowej ani publicznej. Uwierzę w te wyimaginowane bajki jeśli ktoś faktycznie wskaże   i udowodni że w mieścinie zwanej Przemyślem jest jakaś strefa, jakieś przestrzenie zainfekowane LGBT, pytam, gdzie i czy ktoś zastraszonych zawsze bezradnych jest w stanie porządnie zdefiniować  pojęcie czy samą definicję tego mało poważnego, raczej wymyślonego przez niektórych świeckich i duchownych tzw autorytetów nie zawsze o dużym potencjale inteligencji czy intelektu. No cóż zamiast zająć się estetyką mieściny, odnową  rozsypujących się domów i kamienic, co razi mnie szczególnie w Przemyślu, zamiast zająć się faktyczną walką z istotnym zagrożeniem jakim jest covid, wymyślajcie dziwaczną wojnę z wiatrakami, bo czym jest uchwalanie takich dziwacznych oświadczeń a później próby wycofywania się, bo w tle unijna kasa, powtarzam " unijna manna się skończyła", jeśli będzie to resztki z pańskiego stołu. Nie wierzycie drodzy zawsze bezradni, zobaczycie. Przestrzega was konserwatywny osserwatore premyslenses

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kolo - niezalogowany 2020-11-09 19:04:15

    Obserwator,czytaj czlowieku ze zrozumieniem. Jesli radni KO zlozyli taki wniosek......

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-09 19:19:19

    Stwierdzono natomiast przypadki pedofilii  ale ta jest pod szczególna ochroną decydenckich w naszym mieście środowisk z tym zboczeniem powiązanym.A może oswiadczenie  Rady w tym temacie gdzie naprawdę występuje zagrożenie młodzieży .No chyba ,że to zboczenie w naszym regionie jest bezkarne to oczywiście oświadczenie nie jest nikomu potrzebne

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama