Reklama

Pałac, jakiego nie znacie...

22/09/2019 14:00

Pałac Dzieduszyckich to jedna z architektonicznych perełek regionu. W tym roku przypada 200. rocznica wzniesienia kompleksu i z tej okazji zorganizowano w Zarzeczu cykl wydarzeń upamiętniających jego fundatorkę, Magdalenę z Dzieduszyckich Morską.

W zaaranżowanych w stylu empire przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską wnętrzach pałacu było w ostatni weekend gwarno i tłoczno. Wszystko za sprawą upamiętnienia okrągłej rocznicy wniesienia[paywall] kompleksu. Pierwszego dnia, w piątek, 13 września, odbyła się sesja naukowa. Po części oficjalnej i przywitaniu, zrównano przedstawicieli rodu Dzieduszyckich, naukowców i muzealników, jak i zgromadzonych w pałacu samorządowców, naukowcy m.in. z Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, a nawet Sopotu omawiali różne aspekty funkcjonowania pałacu na przestrzeni wieków, w centrum swego zainteresowania niezmiennie stawiając jego pierwszą właścicielkę.

Wydarzenia drugiego dnia święta skupione były wokół widowiska plenerowego Mój dom. Historia hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej. W spektaklu, do którego scenariusz napisała Marta Gzowska-Sawicka, wzięło udział 28 aktorów.  Reżyserem przedstawienia był Rafał Sawicki, a muzykę opracował Krzysztof Maciejewski. Na scenie wspierali aktorów członkowie zespołów śpiewaczych z Kisielowa, Mackówki i Rożniatowa oraz grupa rekonstrukcyjna „Samodzielny oddział Jana Karola Chodkiewicza w Zarzeczu”.

Po brawurowo odegranym przez lokalnych aktorów przedstawieniu oczarowana publiczność mogła jeszcze podziwiać pokaz świetlny „Pałac, jakiego nie znacie”, a obchody 200-lecia obiektu dopełniło wydarzenie niedzielne – msza święta za zmarłych z rodziny Dzieduszyckich i o boże błogosławieństwo dla mieszkańców gminy Zarzecze. Dwudniowe spotkanie z historią lokalną przygotował Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich we współpracy z gminą Zarzecze.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    blejtram - niezalogowany 2019-09-22 14:40:09

    Potomkowie niewolników i chłopów pańszczyźnianych świętują swoich wyzyskiwaczy. Polska murzyńskość - bo takiego czegoś nawet w Afryce nie ma.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama