Dawny pałac w Maćkowicach w gminie Żurawica wraz z otaczającym parkiem został sprzedany kurii metropolitalnej w Przemyślu. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się większość mieszkańców oraz spadkobiercy przedwojennych właścicieli obiektu. Nie obyło się jednak bez spięć.
Uchwała w tej sprawie była tematem sesji Rady Gminy Żurawica 28 czerwca. Zgodnie z projektem uchwały 4 działki o powierzchni 4,55 ha wraz z zabudowaniami miały zostać sprzedane w formie bezprzetargowej Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemyskiej. Gmina[paywall] udzieliła na te nieruchomości 80 proc. bonifikaty, dzięki czemu Kościół zamiast 995 tys. zł, musi zapłacić 199 tys.
Na początku dyskusji nad tą kwestią, wójt Tomasz Szeleszczuk odczytał list Ludwika Komorowskiego, wnuka Ludwika i Felicji Skibniewskich – przedwojennych właścicieli posiadłości w Maćkowicach.
Po 1989 r. jego matka Jadwiga Komorowska (córka Skibniewskich) podejmowała w imieniu rodziny działania prawne o zwrot tzw. resztówki dworskiej (5 ha gruntów wraz z zabudowaniami, znajdujących się we władaniu gminy Żurawica). Podstawą roszczeń było naruszenie dekretu o nacjonalizacji majątków, której nie powinny ulec zabudowania dworskie. Jak zauważył w liście L. Komorowski, roszczenia te nie uległy przedawnieniu i mogą być reaktywowane.
„Przejęcie dworu w użytkowanie przez parafię maćkowicką, żyjący jeszcze przedstawiciele spadkobierców rodziny Skibniewskich przyjęli w prawdziwą radością, widząc w tym zrządzenie opatrzności. Odwiedzając dwór, cieszyliśmy się, że służy on celom, które były miłe dawnym gospodarzom” – napisał.
L. Komorowski zapewnił, że rodzina popiera istnienie w tym miejscu planowanego ośrodka Bractwa Ratowania Dusz od Potępienia Wiecznego.
Radny Ryszard Wójtowicz uznał, że cel, któremu ma służyć obiekt jest szczytny i będzie rozsławiał gminę Żurawica. Jednocześnie – jak stwierdził – nie ma zagrożenia istniejącego w przypadku przetargu nieograniczonego, że nieruchomości wykupi „jakiś oligarcha” i będzie prowadził działalność uprzykrzającą życie mieszkańców. – Nie wiadomo co by tam powstało, bo to jest łakomy kąsek – powiedział.
Zwrócił też uwagę na to, że przed laty nieruchomość została odebrana prawowitym właścicielom, którzy decydują się odstąpić od roszczeń, jeśli pałac będzie wykorzystywany na szczytne cele. – Jeśli uruchomimy przetarg i wystawimy działki na sprzedaż, oni wystąpią na drogę sądową o odebranie tego i jestem przekonany, że osiągnęliby cel – powiedział.
Reprezentujący Maćkowice radny Krystian Balicki zaznaczył, że zebranie wiejskie opowiedziało się za sprzedażą pałacu kurii stosunkiem głosów 136 za do 23 przeciw.
Za sprzedażą zagłosowało 11 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.
Mieszkańcy Maćkowic zostali dopuszczeni do głosu dopiero pod koniec sesji w wolnych wnioskach. Większość obecnych przychylnie przyjęła decyzję radnych. Krytycznie odniósł się do niej natomiast Jacek Kuczyński z Maćkowic. Mówił o tym, że dzień przed sesją do przewodniczącego złożony został wniosek o to, żeby pałac został sprzedany w drodze przetargu. – Wszystko zostało poczynione na mocy prawa, było ponad 200 podpisów mieszkańców gminy. Wszystkie warunki zostały spełnione – mówił.
Jego zdaniem wniosek ten powinien być omawiany na bieżącej sesji . – Nie zostało to uwzględnione i uważam, że prawo zostało tu naruszone – ocenił.
J. Kuczyński stwierdził ponadto, że nie wszystko podczas zebrania wiejskiego odbyło się zgodnie z procedurami. – Wiem, co mówię, bo byłem na nim protokolantem – zaznaczył.
Inna mieszkanka zarzuciła z kolei kłamstwo J. Kuczyńskiemu i pytała: „W czyim imieniu pan reprezentuje Maćkowice?”. Sugerowała też, aby sprawdzić autentyczność podpisów znajdujących się pod wnioskiem. Natomiast radny K. Balicki powiedział, że niektórzy mieszkańcy byli wprowadzani w błąd i skrytykował zbieranie podpisów w tej sprawie, gdy swoje zdanie mieszkańcy wyrazili na zebraniu wiejskim. – Pan wbrew naszej miejscowości zbierał podpisy. Nie wiadomo czyje one są, czy pan je sam podpisywał. W czyjej sprawie pan działa? – mówił.
J. Kuczyński odpowiedział, że nie on był inicjatorem wniosku, ale grupa ludzi. – Podpisy były prawdziwe, każdy się podpisał pod wnioskiem, którzy przeczytał – mówił.
Twierdził, że podczas zebrania wiejskiego nie wszyscy zdążyli się wpisać na listę przed przeprowadzeniem głosowania, a komisja skrutacyjna czekała kilkanaście minut na listę obecności.
– Dla nas decydujący był głos mieszkańców podjęty na zebraniu wiejskim. Jeśli pan miał jakieś wątpliwości co do legalności tego zebrania, to pan jako protokolant, powinien to stwierdzić w protokole. Nie wiem na jakiej podstawie po kilku miesiącach dochodzi do wniosku, że tamto zebranie było nieważne. Wczoraj się dowiedzieliśmy, że pan również był zainteresowany kupnem tej nieruchomości. Nie wiem, czy pan podał tę informację osobom, które się podpisywały. Proszę o uszanowaniu decyzji mieszkańców – podsumował dyskusję wójt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To bardzo miły gest ze strony gminy.Mieszkańcy już niedługo natomiast by to ustrojstwo utrzymać z dobrej nie przymuszonej woli wyrażą zgodę na dziesięcinę od każdego komina jak dawniej bywało i tez było miło.
Zawsze mógł za grosze przejąć je pierwszy bankster IV RP niejaki krzywousty.
A dworek przy Wyszyńskiego w promocji by dać kuri.
No i znowu bedzie "taca" na remont.Czy zachłannosc nie jest grzechem???
"MIESZKAŃCY CHCIELI ODDAĆ KURII" - CO ZA CIEMNOGRÓD, CO ZA GŁUPI LUDZIE, TO JUŻ LEPIEJ TRZEBA BYŁO DAĆ JAKIEJŚ FUNDACJI, DLA BIEDNYCH DZIECI, ZROBIĆ DOM SENIORA CHOCIAŻBY, A NIE TYM KLECHOM. BOŻE CO ZACOFANY NARÓD. HAHAHA
System jest taki że gmina czy powiat nie jest w stanie niczego urządzić, przeprowadzić remont, zatrudnić i opłacać personel bo nie ma na to pieniędzy a zbiórek publicznych jak kościół urządzać też nie może. Kościół wyciągnie pieniądze od UE, konserwatora zabytków,ministerstwa ,ogłosi składki dla parafian itd. Nie psiocz na kościół że korzysta wtedy gdy może. Psiocz na polityków którzy taką rzeczywistość stworzyli a przede wszystkim zastanów się przy głosowaniu, na kogo głosujesz.
Lepiej Kurii ktora chce cos zrobic, ma pomysł na to i stac ją na remont tego obiektu, bo niektorzy podejrzewam ze woleli by to sprzedac panu z UA ktory kupuje wszystko na około i pewnie mieli by jeszcze w tym jakis interes $$$ A ten pan co sie na Radzie Gminy wypowiadał to niech lepiej w swojej rodzinnej miejscowosci probuje rządzić jak mu ktoś wogole pozwoli, a jak mu sie podoba towarzystwo ktore juz przyjeżdża i na cmentarzu kolo remizy wisi flaga UA to proponuje niech sie przeprowadzi w sumie nie daleko ma. Blaznic sie lubi
do Jan nie pijący - ma Pan dużo racji w swojej wypowiedzi ale nie tak dawno mieszkańcy Żurawicy, Ujkowic i Przemyśla narzekali na likwidację linii autobusowej nr 17. Władze Przemyśla oraz gmin Żurawica i Przemyśl nie chcą do niej dopłacać i każda ze stron mała argumenty a głównymi były pieniądze. Czy Wójt Żurawicy ma tak dużo pieniędzy w gminnej kasie by taki majątek oddać z 80% bonifikatą bez przetargu za marne grosze ?
A jakim prawem szemranym panom z UA wyprzedaje się polskie dobra .
Każdy dziś chciałby płacić jedynie 10 procent podatku.
do xx , nie wiem ile wójt ma pieniędzy w kasie gminy ale wiem że wójt to polityk. a polityka na wójta wybrali mieszkańcy gminy. Wszyscy wiejscy politycy , zresztą miejscy w zdecydowanej większości również umizgują się do kleru. Na wiosce nikt publicznie księdzu się nie sprzeciwi. Taką mamy rzeczywistość bo takich polityków wybieramy. Pozycja kościoła w państwie jest zasługą polityków a oni się raczej ze swoją religijnością nie ukrywają. Przecież nawet jak w Polsce SLD rządziło to w żaden sposób pozycji kościoła nie umniejszali lecz odwrotnie. W dodatku prezydent narodowości żydowskiej , ateista, zatwierdził konkordat. Pytanie dlaczego nie zarządził referendum ogólnokrajowego z pytaniem co Naród sądzi o konkordacie, religii w szkole, kapelanom w każdej instytucji, zwrocie nienależnych majątków kościołowi,mimo że nie przeprowadzono reprywatyzacji innym grupom , itd. A może by to nic nie dało bo Polacy w 93 % to katolicy? Kościół ma taką pozycję na jaką się zgodziliśmy i w tym przypadku psioczenie na kościół nie ma większego sensu.
ciemnota wiejska ODDAJCIE ZA DARMO i podziękujcie że Chcieli przyjąć na pewno kto głosował za pójdzie do NIEBA
PROSZĘ O KOREKTĘ DANY A NIE SPRZEDANY SAMA KUPIĘ ZA TAKĄ KWOTĘ
Pamietam cerkiew w Mackowicach jak byla w stanie opłakanym waliła się po pożarze tez kuria chciała doprowadzic ja do porządku wtedy sie mieszkancy nie zgodzili i popatrzmy dzis co tam jest, ruina juz nie do odnowienia. Czyli jest jeden wniosek niektórzy mieszkancy jak tzw. pies ogrodnika sam nie wezmie i drugiemu nie da. A jak sie zapytasz dlaczego jestes przeciwny temu zeby to miala kuria to jest odpowiedz bez uzasadnienia poprostu nie bo nie i tyle. Jakby kuria tego nie wzięła to za chwile ten palac wyglądał by jak ta cerkiew i jeden pan z drugim co jezdza zbieraja podpisy zeby kuri nie sprzedac remontowali by to ??????? Napewno nie. Ale jak maja jakis uklad i chca wcisnac to panu z UA no to jest wlasnie takie dzialanie jak widzimy.
tu nie w tym rzecz , że kupuje czy już kupiła to kuria tylko idzie za jaką cenę, udzielono 80% bonifikaty czy przeciętny prywatny nabywca Kowalski też by taką otrzymał? Zlikwidowali Wam mieszkańcom autobusową linię nr 17 bo pewnie poszło o dopłatę z gminy do kursów. Mieszkańcy podnoszą w tej sprawie rwetes a jednocześnie mając taki majątek na sprzedaż wyrażają zgodę by sprzedać go za półdarmo ,ludzie zacznijcie choć odrobinę myśleć
To się w głowie nie mieści, myślą że jak dostaną trochę pieniędzy na odnowienie pałacu to zrobią z Maćkowic drugie "Łagiewniki", na to potrzeba o wiele więcej pieniędzy. Już mniejsza z tym, że pałac i n hektarów poszło za pół darmo, żeby zrobić coś z tego trzeba mieć wiedzę, pieniądze oraz znajomości, to nie jest remont kościoła który kosztował kilkadziesiąt tysięcy, tu potrzeba kilkanaście milionów. Kler myśli że uzbiera to od mieszkańców, którzy sami ledwo wiążą koniec z końcem. Zamiast robić drugi pałac na plebani to mogli by z własnych pieniędzy dać przykład. Jeszcze nie skończyli jednego, a już zaczynają drugie. Już dawno przestałem chodzić tutaj do kościoła, bo jak słyszę drugie kazanie na ogłoszeniach, o potępionych, czyśćcu i piekle, którzy nie dali na tacę to...
Gminy nigdy nie będzie stać na remont, ale:- dlaczego przekazano bez przetargu?- dlaczego udzielono 80% bonifikaty?- dlaczego przekazano Kurii całość (ponad 4 hektary), kiedy park to tylko ok. 1 hektar i to stanowi teren przynależny do pałacu, z ochroną konserwatorską, natomiast pozostałą ziemię można było sprzedać na działki budowlane i pieniądze zainwestować w Maćkowice. To jawna niegospodarność.
I bedziesz zdrowy? Ten rządzi kto szybciej wstaje.Czy to jeszcze Polska?
Pijaku Januszu , rozumiem ,ze jesteś lewakiem lub masonem i lubisz gdy takie obiekty dostają degeneraci lewaccy czy dewiańci seksualni . Rozumiem ,że w tedy ty jak i tobie podobni byliby bardzo zadowoleni i mówili ,ze to jest POPrawne POLitycznie
To bardzo miły gest ze strony gminy.Mieszkańcy już niedługo natomiast by to ustrojstwo utrzymać z dobrej nie przymuszonej woli wyrażą zgodę na dziesięcinę od każdego komina jak dawniej bywało i tez było miło.
Zawsze mógł za grosze przejąć je pierwszy bankster IV RP niejaki krzywousty.
A dworek przy Wyszyńskiego w promocji by dać kuri.