Reklama

Pamiętają o najgenialniejszym polskim komediopisarzu [ZDJĘCIA]

2023 rok – decyzją polskiego Sejmu – jest Rokiem Aleksandra Fredry, najgenialniejszego polskiego komediopisarza, urodzonego w podjarosławskim Surochowie. Kilka dni temu polska delegacja odwiedziła kościół w Rudkach koło Sambora, gdzie spoczywa A. Fredro, a Starostwo Powiatowe w Przemyślu ogłosiło właśnie konkurs pod hasłem „Aleksander Fredro inspiracją dla młodych”.

Wizyta polskiej delegacji w Ukrainie nie była przypadkowa. W br. przypada 230. rocznica urodzin hrabiego z Surochowa. Uroczystości z tym związane odbyły się w kościele w Rudkach k. Sambora, gdzie pochowany jest A. Fredro oraz w pałacu w Beńkowej Wiszni, gdzie w ostatnich latach życia mieszkał i tworzył. W składzie delegacji byli m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin, Piotr Pilch, posłanka z Lubaczowa Teresa Pamuła, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek czy dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawński[paywall]. Podniosłe uroczystości rozpoczęły się mszą św., której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. Po eucharystii zebrani udali się do krypt świątyni, aby złożyć kwiaty na grobie A. Fredry. Dzieci i młodzież w programie słowno-muzycznym zaprezentowały fraszki i bajki komediopisarza. Potem wszyscy udali się do pałacu rodu Fredrów do Beńkowej Wiszni. Neorenesansowy obiekt powstał w 1835 r. Był w ostatnich latach życia domem A. Fredry, choć ten najczęściej przebywał w pobliskim Lwowie.

Burzliwa historia

Historia kościoła w Rudkach jest bardzo burzliwa. Wybudowano go w pierwszej połowie XVIII w. Konsekrowana została w 1741 r. Znajduje się w niej kaplica-mauzoleum rodziny Fredrów, z nagrobkiem Aleksandra Fredry oraz jego żony Zofii z Jabłonowskich. Po II wojnie światowej kościół zamieniono na magazyn artykułów spożywczych. W końcu lat 80. został zwrócony wiernym. Po odnowieniu zdewastowanej krypty (sprofanowaniu uległy wówczas szczątki Fredrów) w 1990 r. odbył się ponowny pogrzeb A. Fredry. W późniejszych latach konieczne było osuszenie krypty, a prace finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym kościele cześć od wiernych odbierała ikona Matki Boskiej Rudeckiej, pochodząca z XVI w. i według tradycji znaleziona w zgliszczach spalonego przez Tatarów kościółka w Żeleźnicy na Podolu. Pielgrzymowali do niej Jan Kazimierz i Michał Korybut Wiśniowiecki. Cudowność obrazu została uznana w XVIII w. przez biskupa przemyskiego Aleksandra Antoniego Fredrę, w 1921 r. go ukoronowano. W 1946 r. obraz został przywieziony w nowe granice Polski. W 1968 r. trafił do kościoła w Jasieniu. Odtąd, jak podaje leksykon „Miejsca święte Rzeczypospolitej”, Matkę Boską Rudecką zaczęto nazywać Królową Bieszczad, „matką wszystkich wypędzonych i przesiedlonych z ojczyzny”. Ikona została skradziona w 1992 r.

Reklama

Przemyskie starostwo zaprasza do konkursu

Starostwo Powiatowe w Przemyślu zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem „Aleksander Fredro inspiracją dla młodych”. Składa się z dwóch części: plastycznej dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat i literackiej dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, Zespół Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej i Urząd Miasta i Gminy Dubiecko.

Prace na konkurs plastyczny należy złożyć osobiście lub przesyłać w terminie od 1 cserwca do 31 sierpnia br. na adres Powiatowe Centrum Terapii Środowiskowej i Integracji, Nienadowa 555 C/3, 37-750 Dubiecko.

Reklama

Celów konkursu literackiego jest kilka, by wspomnieć o: pogłębieniu wiedzy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, promocji talentu dzieci i młodzieży, popularyzacji oryginalnej twórczości literackiej czy poszukiwaniu nowych form i środków artystycznego wyrazu – wyliczyła rzecznik prasowy przemyskiego starostwa Małgorzata Dachnowicz.

Prace – podobnie jak w przypadku konkursu plastycznego – należy złożyć osobiście lub przesyłać do 31 sierpnia br. na adres Powiatowe Centrum Terapii Środowiskowej i Integracji w Nienadowej. Wybrane przez jury prace zaprezentowane zostaną w formie wystawy pokonkursowej. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się 10 września br. w Zamku w Dubiecku.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama